Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

„…Bo życie ma sens” - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„…Bo życie ma sens”

Konferencją prasową zainaugurowano akcję społeczną Wojewody Świętokrzyskiego „...Bo życie ma sens". Spotkaniu, które odbyło się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, przewodniczyła wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.

Konferencją prasową zainaugurowano akcję społeczną Wojewody Świętokrzyskiego „...Bo życie ma sens". Spotkaniu, które odbyło się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, przewodniczyła wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.
Celem kampanii będzie zapobieganie samobójstwom oraz pomoc osobom znajdującym się w kryzysowych sytuacjach swojego życia. W ramach akcji podejmowanych będzie wiele działań informacyjnych i profilaktycznych skierowanych zarówno do mieszkańców regionu jak również specjalistów w dziedzinie propagowania zdrowia psychicznego. Będą to m.in. konferencje, spotkania, oraz okolicznościowe imprezy. Dodatkowo uruchomiona została specjalna infolinia. - Udało nam się wypracować pewien sposób postępowania, który może pomóc wszystkim osobom znajdującym się w skrajnych sytuacjach. Dzięki temu w dramatycznych momentach wszyscy potrzebujący mają szansę na skorzystanie z porad fachowców i rozwiązać problemy, a nie uciekać od nich w najbardziej radykalny sposób - powiedziała wojewoda. - Dobrze byłoby, gdybyśmy potrafili zastosować techniki wsparcia u samych siebie, aby w ewentualnych momentach kryzysowych poradzić sobie i nie dopuścić do nieodwracalnych konsekwencji - dodała.
O statystykach dotyczących samobójstw i zagrożęń podjęcia dramatycznych decyzji mówił Jarosław Szymczyk, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji. - Liczby mówią same za siebie i pokazują, że problem jest poważny - podkreślił. Z danych wynika, że w 2012 roku w województwie świętokrzyskim 483 razy targnięto się na własne życie, 236 osobom się to niestety udało. Dla porównania w całym ubiegłym roku w wypadkach samochodowych zginęło 136 osób, a utonęło 29. Tylko w ciągu ostatniej doby odnotowano 4 próby samobójcze, z czego 2 zakończyły się śmiertelnie.
W trakcie konferencji zwrócono także uwagę na potrzebę konkretnych działań. Z tego względu od kilku tygodni działa już specjalna infolinia 195 25. Jest to bezpłatny telefon zaufania, przy którym całodobowo dyżurują specjaliści. Do tej pory o problemie poinformowano wszystkie samorządy na terenie naszego regionu oraz zwrócono się do ich władz z prośbą o edukowanie nauczycieli, przegląd lokalnych programów profilaktycznych oraz zorganizowanie spotkań z przedstawicielami oświaty i ochrony zdrowia.Na potrzeby przedsięwzięcia specjaliści oaz trenerzy stworzyli broszurę oraz plakaty, które od tej pory będą kolportowane we wszystkich jednostkach pomocy społecznej i pomocy rodzinie w całym województwie, trafią one także do placówek ochrony zdrowia, oświaty oraz policji i straży miejskich. Akcję promować będzie także specjalny spot telewizyjny.
Kampania nie ma ograniczeń czasowych, jej rezultaty będą na bieżąco monitorowane.

"...Bo życie ma sens" - plakat (plik pdf)

"...Bo życie ma sens" - ulotka (plik pdf)

"...Bo życie ma sens" - spot telewizyjny (plik zip)