Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Ochrona zabytków pod nadzorem - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ochrona zabytków pod nadzorem

Konferencja pod hasłem „Ochrona Dziedzictwa Narodowego. Współpraca międzyinstytucjonalna w zakresie ochrony zabytków i dóbr kultury materialnej" odbyła się w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

W trakcie spotkania przedstawiciel Komendy Głównej Policji przedstawił statystykę ogólnopolską w zakresie kradzieży zabytków ruchomych, bowiem od lat w skali całego kraju zgłaszanych jest ok 1000 kradzieży. Ponadto omówił schemat działania i procedury służb policyjnych powołanych do walki z przestępczością w obszarze dziedzictwa narodowego. Konferencja była również okazją do dyskusji na temat zakresu i sposobów opieki nad zabytkami sakralnymi ze szczególnym uwzględnieniem zaleceń konserwatorskich władz kościelnych dla danego obiektu, praw i obowiązków osób duchownych i świeckich w tym zakresie. 

Dodatkowo informacje na temat aktualnego stanu prawnego w odniesieniu do zabytków ruchomych i nieruchomych przedstawił Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków. W trakcie tej dyskusji szczególny nacisk położono na sposoby ich ochrony i sposoby egzekwowania obowiązków z tytułu zarzadzania obiektami wpisanymi do rejestru zabytków. Pełnomocnik wojewody ds. ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań przedstawił możliwość finansowania projektów zadań publicznych w obszarze dziedzictwa narodowego w ramach wykorzystania rezerwy celowej budżetu państwa na realizację rządowego programu „Razem bezpieczniej" . Omówił również tryb uruchamiania rezerwy i wymogi , które musi spełnić samorząd, aby moc skorzystać z dofinansowania projektu. -Konferencje takie jak ta usprawniają pracę pomiędzy samorządami, a policją i administracją rządową. Dzięki temu uzyskujemy szerszy przepływ informacji na temat sposobów i możliwości zabezpieczenia zabytków przed bezmyślnymi aktami wandalizmu. Zwracamy także uwagę na wychowanie do bezpieczeństwa w obszarze dziedzictwa narodowego, które skierowane jest zwłaszcza do młodych ludzi, których trzeba uwrażliwiać na wartości zabytków - mówił. 

W ostatniej części spotkania przedstawiono dwa projekty jako przykład dobrych praktyk - projekt gminy Wiślica oraz projekt starostwa starachowickiego. Obydwa wykorzystały środki finansowe pochodzące z rezerwy celowej budżetu państwa. Celem konferencji było zainteresowanie przedstawicieli władz samorządu terytorialnego odnośnie możliwości wykorzystania rezerwy celowej na dofinansowanie projektów autorskich podnoszących poziom zabezpieczeń zabytków i chroniących je przez wandalizmem i dewastacją.