Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Program szwajcarski: podpisano umowę - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
15.07.2015

Program szwajcarski: podpisano umowę

Wojewoda zawarła umowę z kieleckim Stowarzyszeniem Pomocy Rodzinie „Pro” dotyczącą świadczenia usług terapeutycznych w dziedzinie budowania mechanizmów prężności u wychowawców i wychowanków przebywających w placówkach opiekuńczo - wychowawczych typu rodzinnego na terenie naszego województwa.

Przedsięwzięcie to realizowane jest w ramach Projektu KIK/57 „Podniesienie jakości usług świadczonych w Jednostkach Organizacyjnych Pomocy Społecznej w celu wzmocnienia podmiotowości i aktywności życiowej podopiecznych” współfinansowanego ze środków Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy.

Pojęcie prężności to synonim zaradności życiowej, która w znaczącym stopniu wspomaga człowieka w zmaganiu się z przeciwnościami losu. Zaradność jako prężność w myśleniu, odczuwaniu i działaniu daje szansę zachowania równowagi wewnętrznej, dzięki której łatwiej jest przezwyciężać kłopoty i cierpienia oraz daje nadzieję powrotu do spokoju i zdrowia.

Działania będą realizowane na zlecenie wojewody od lipca 2015 roku do czerwca 2016 roku i będą one adresowane do 16 placówek opiekuńczo - wychowawczych typu rodzinnego w województwie świętokrzyskim. Zostanie nimi objętych ok. 150 osób: wychowawców i wychowanków. Celem strategicznym tych działań jest kształtowanie nowych i wzmocnienie już istniejących mechanizmów prężności u wychowawców - tak aby byli oni w stanie efektywnie oddziaływać na swoich podopiecznych, a w konsekwencji umożliwić im samodzielne, prawidłowe funkcjonowanie po opuszczeniu placówki w zmieniającym się i obfitującym w kryzysy o różnej naturze społeczeństwie. Długofalowe efekty działań będę widoczne dopiero za kilka lat, gdy podopieczni placówek rozpoczną samodzielne funkcjonowanie i będą potrafili niezależnie podejmować wyzwania życiowe i kierować swoim losem.