"Okrąglak" nr 302 (2015-09-30) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

"Okrąglak" nr 302 (2015-09-30)

"Okrąglak" nr 302


„Czyste serca” zabiły mocniej

Statuetki laureatom nagrody „Czyste Serce" wręczyła w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.

- To nagroda dla ludzi, dzięki którym inni ludzie znajdują dobrą drogę w swoim życiu. Za wszystkie te dokonania, czynione z głębi serca, serdecznie dziękujemy - mówiła wojewoda. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: instytucja, organizacja pozarządowa, akcja/wydarzenie oraz osoba fizyczna. Honoruje tych, którzy nie szczędzą swojego czasu i wysiłku w upowszechnianiu wśród dzieci i młodzieży wolnego od uzależnień stylu życia.W tym roku laureatami „Czystych Serc" zostali: w kategorii Instytucja - Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, w kategorii Organizacja Pozarządowa – Grupa Ratownictwa PCK Kielce, w kategorii Akcja/Wydarzenie – Impreza biegowa „Piątka dla Bartka”, której pomysłodawcą jest Świętokrzyskie Stowarzyszenie biegaczy SIEBIEGA, w kategorii Osoba Fizyczna – Daniela Kowalska – założycielka Młodzieżowej Grupy Literackiej Zew Młodości, inicjatorka Czwartkowych Biesiad Literackich.

Nagroda jest hołdem dla nieżyjącego Marka Kotańskiego, założyciela ruchu czystych serc. W województwie świętokrzyskim, idee ruchu propaguje działający przy Wojewodzie Zespół ds. Rodziny i Przeciwdziałania Uzależnieniom, a nominacji do nagrody i wyboru laureatów dokonuje działająca od 2003 roku Kapituła, mająca charakter reprezentatywny i interdyscyplinarny.

"Czyste Serca" przyznawane są po uwzględnieniu wielu kryteriów, m.in. zaangażowania podmiotu w propagowanie idei wzorców osobowych młodego człowieka, dotychczasowe osiągnięcia i skuteczność w zakresie aktywizacji dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie aksjologii postaw młodego człowieka, a także oryginalność, czytelność i realność metody upowszechniania wzorców osobowościowych jako skutecznego narzędzia profilaktyki.

 

Projekt „Obywatel”

Becikowe, rejestracja samochodu, paszport czy zasiłek chorobowy? Nic prostszego, aby wiedzieć gdzie, kiedy i jakie wnioski złożyć wystarczy skorzystać z portalu obywatel.gov.pl.

Projekt „Obywatel” działa od 31 lipca. Na stronie WWW.OBYWATEL.GOV.PL znajdują się opisy najpopularniejszych usług, które świadczy administracja publiczna dla obywateli. Cechą wyróżniającą stronę jest zrozumiały, prosty język. Obywatele mogą skorzystać z opisu ponad 100 usług oraz 20 usług online.

Wśród kart znajdują się również takie, które przybliżają obywatelom funkcjonowanie wybranych rządowych portali tematycznych. Wreszcie informacje, jak załatwić sprawę w urzędach są dostępne w jednym miejscu. Bez podziału na resorty i właściwości, a według spraw życiowych. Opisy procedur są jak najprostsze, a cechą wyróżniającą stronę jest zrozumiały język opisu.

Na www.obywatel.gov.pl można uzyskać informacje, jak np. wyrobić dowód, paszport, prawo jazdy czy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ile to kosztuje, jakie dokumenty trzeba wypełnić i gdzie się zgłosić. Struktura strony nie odzwierciedla podziałów resortowych, lecz systematyzuje usługi administracji publicznej według typowych zdarzeń życiowych. Wiarygodność opisów usług została zagwarantowana poprzez współpracę z merytorycznymi pracownikami ministerstw i jednostek podległych. Zespoły redakcyjne kontynuują prace nad kolejnymi kartami usług. Nowo opracowywane karty będą udostępniane opinii publicznej sukcesywnie.

W ramach projektu uruchomiony został także system informacji telefonicznej („Informacja dla obywatela”). To rozwiązanie dla tych, którzy nie korzystają z Internetu. Dzwoniąc pod numery  telefonu Informacji dla Obywatela, dowiemy się, gdzie załatwić swoją sprawę. System działa na poziomie KPRM (infolinia centralna - 222 500 115) oraz sukcesywnie rozwijany jest na poziomie resortowym. System będzie także zbierał informacje o najbardziej skomplikowanych dla obywateli sprawach. Będą oni mogli zgłaszać swoje postulaty oraz opinie na temat administracji rządowej. Informacje te zostaną później analizowane w celu zaproponowania zmian w prawie.

 

Srebrni piłkarze

Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba i wicewojewda Paweł Olszak gościli część reprezentacji piłkarskiej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, która podczas Mistrzostw Urzędów Wojewódzkich w piłce nożnej zdobyła zaszczytne drugie miejsce.

Przedstawiciele drużyny zaprezentowali okazały puchar i opowiedzieli o trudach i przebiegu turnieju, który w tym roku zorganizowało województwo mazowieckie w Radomiu. W finałowym starciu nasi zawodnicy ulegli po zaciętej walce 2:1 znakomicie dysponowanym piłkarzom z Bydgoszczy. Mistrzostwa zostały zorganizowane po raz szósty. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tegorocznym turnieju wzięło udział 13 zespołów.

 

Szczepienie lisów

Trwa akcja szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionka jest rozrzucana z samolotu oraz wykładana przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Działania prowadzone są zgodnie z § 10 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. 2013, poz. 1737). Akcja potrwa do 4 października 2015 r. Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje o nie dotykanie szczepionek.

 

Policyjne manewry

Na terenie elektrowni w Połańcu odbyły się policyjne ćwiczenia „Energia 2015”. Obserwatorem manewrów była wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.

Scenariusz ćwiczeń zakładał unieszkodliwienie grupy uzbrojonych terrorystów, którzy wtargnęli na teren elektrowni i wzięli zakładników. Podczas akcji wybuchł pożar, przestępcy ponadto uszkodzili urządzenia spiętrzające wodę, doszło także do szeregu innych niebezpiecznych zdarzeń.

Celem manewrów, w których brały udział różne jednostki policyjne, było usprawnienie współdziałania wszystkich służb na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej w tak nietypowym obiekcie, jakim jest elektrownia. Policjanci podkreślają, że ćwiczenia na tak dużą skalę odbyły się w naszym regionie po raz pierwszy. Organizatorami przedsięwzięcia była Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie oraz Elektrownia w Połańcu.