"Okrąglak" nr 304 (2015-10-29) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

"Okrąglak" nr 304 (2015-10-29)

"Okrąglak" nr 304


„Oni żyją”: murale w centrum Kielc

Dwa symboliczne murale powstały na kamienicach w centrum Kielc - będą nam przypominać o osobach bezdomnych. To część akcji wojewody „Oni żyją”, która ma na celu podnieść świadomość społeczną oraz uwrażliwić na los ludzi bezdomnych.

- Dobrze, że murale pojawiły się w tak ruchliwym miejscu, jest to pewnego rodzaju memento, które ma nam przypominać o losie osób bezdomnych, które potrzebują naszego wsparcia, podczas gdy my jesteśmy w ciepłym mieszkaniu i  pijemy ciepłą herbatę – powiedziała wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. Swoją akcją zwraca uwagę na ich los, szczególnie w czasie jesiennych chłodów i przed nadchodzącą zimą. Aby uwrażliwić mieszkańców Kielc, na ścianach kamienic przy ul. Okrzei 8 i 13 powstały symboliczne murale, których zadaniem i artystycznym przesłaniem jest przypominanie, że ludzie bezdomni są wśród nas, że „oni żyją”. Stworzeniem grafik zajęli się artyści z Fresh Vision Studio, pod przewodnictwem Bartosza Jakubca, który opowiedział o swojej pasji fotografowania ludzi ulicy. – Zawsze spotykając bezdomnego starałem się pomóc, a moim marzeniem było, by móc pokazywać ich w takich miejscach. Pojawił się pomysł murali, mam nadzieję, że dzięki temu ten temat zacznie docierać do ludzi i nie będzie spychany na margines – mówił artysta.

„Oni żyją” to hasło, które powstało z myślą o stereotypowym postrzeganiu bezdomnych jako ludzi niższej kategorii, spędzających swoje przesycone alkoholem życie na dworcach, klatkach i w prowizorycznych pakamerach. Rzeczywiście, w wielu przypadkach tak to wygląda. Ale w równie wielu bezdomni to ludzie, którzy normalnie żyją wśród nas, nie mając tylko stałego dachu nad głową. Niejednokrotnie to także ludzie, którzy świadomie zdecydowali się na taki styl życia, targani namiętnościami duszy outsidera. Wśród nich są ludzie wysoko wykształceni, erudyci ze specyficznym poczuciem własnej wolności.

Oprócz Kielc, podobne murale są już w Starachowicach, a dodatkowo mają powstać także między innymi w Skarżysku-Kamiennej.

 

Samorządowe medale

Świętokrzyscy samorządowcy otrzymali Odznaki Honorowe za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Wręczył je minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki podczas uroczystości w Kazimierzy Wielkiej. W spotkaniu uczestniczyła wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.

Odznaki nadawane są za szczególne osiągnięcia w pracy w samorządzie, za udział w pracach legislacyjnych związanych z wprowadzaniem i reformowaniem samorządu terytorialnego czy też za pracę naukową, badawczą i dydaktyczną dotyczącą samorządu. - Dzisiejsza uroczystość jest doskonałą okazją do przypomnienia o sile sprawczej samorządów. Sukces władz samorządowych wynika bowiem ze współpracy z mieszkańcami i ze wspierania oddolnych inicjatyw społecznych. Tylko tak pojęta samorządność pozwala osiągać najwyższej jakości cele - mówił minister. Odznaczenie jest wyróżnieniem nadawanym za szczególne zasługi na rzecz samorządu, za działalność w organach jednostek samorządowych, związkach i stowarzyszeniach.

 

NIE dla czadu

Od początku września strażacy odnotowali 342 zdarzenia związane z tlenkiem węgla. Choć to dopiero początek sezonu grzewczego, już 2 osoby straciły życie w wyniku zaczadzenia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Państwowa Straż Pożarna apelują, by zadbać o stan techniczny urządzeń grzewczych oraz przewodów wentylacyjnych.

By ustrzec się przed tragicznym działaniem tlenku węgla, potrzeba wiedzy i odpowiedzialności. Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niepełnego spalania m.in. drewna czy węgla, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Strażacy przestrzegają, że może to wynikać z braku dopływu świeżego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego.

Dlatego tak ważne jest, by kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych.  Należy również dbać o właściwą wentylację w mieszkaniu, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych.

Przed zatruciem czadem może nas również ustrzec czujka tlenku węgla. Czujniki nie są drogie, a mogą uratować życie. Podstawową funkcją czujnika tlenku węgla jest wykrywanie czadu i alarmowanie o jego obecności w powietrzu. Czujnik odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie pomieszczenia, w którym ulatnia się tlenek węgla.

Największym sprzymierzeńcem tlenku węgla jest surowa zimowa aura. Dogrzewamy wtedy swoje mieszkania i domy, uszczelniając jednocześnie okna czy kratki wentylacyjne. Bądźmy o krok dalej niż czad. Nim sezon rozpocznie się więc na dobre, zróbmy przegląd wentylacji i urządzeń grzewczych. Zainstalujmy czujki. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych najbliższych. (Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych).

 

Jubileusz Izby

W obchodach 25-lecia istnienia Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej wziął udział wicewojewoda Paweł Olszak.

- Państwa praca ma charakter szczególny i wymaga niezwykle szerokiej wiedzy i umiejętności. Lata doświadczeń pokazały, że świetnie radzicie sobie z wszelkimi wyzwaniami, a olbrzymi potencjał pozwala osiągać najlepsze rezultaty i z powodzeniem stawiać czoła coraz to nowszym zadaniom - mówił wicewojewoda. Przedstawicielom Izby wręczył pamiątkowy grawerton, z którego czytamy: „Gratuluję wspaniałego jubileuszu. To najlepszy dowód na to, że ta organizacja spełnia swoją obywatelską misję wzorowo. Dziękuję również za istotny wkład w rozwój społeczny i gospodarczy naszego regionu”. Uroczystość odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa powstała w 1990 roku i jest największą organizacją otoczenia biznesu działającą w regionie. Zrzesza ponad 150 firm, które zatrudniają ok. 14 tys. osób.