"Okrąglak" nr 334 (2017-04-06) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

"Okrąglak" nr 334 (2017-04-06)


Wizyta Prezydenta RP

Prezydent RP Andrzej Duda złożył wizytę w naszym województwie. W spotkaniach w Połańcu oraz Staszowie głowie państwa towarzyszyli wojewoda Agata Wojtyszek oraz wicewojewoda Andrzej Bętkowski.

Prezydent najpierw odwiedził Elektrownię Połaniec, gdzie spotkał się z pracownikami i zarządem. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że dzięki przejęciu elektrowni przez Grupę Enea, należącą do Skarbu Państwa, poprawiło się bezpieczeństwo energetyczne kraju. - Z radością usłyszałem od prezesa zarządu: "Panie prezydencie dwa tygodnie temu zakończyliśmy proces przejmowania tej spółki, tego zakładu z powrotem w ręce Rzeczypospolitej" - powiedział Prezydent RP.

Elektrownia przeszła w ostatnich latach wart około 1,5 mld zł intensywny program modernizacyjny. Obecnie składa się z siedmiu bloków węglowych oraz jednego bloku biomasowego (tzw. „zielonego bloku”), a jej łączna moc to 1,9 GW. Wszystkie bloki węglowe umożliwiają współspalanie biomasy (do 20 proc.). Blok biomasowy to największy taki obiekt w Polsce i jeden z największych na świecie.

Po wizycie w Połańcu, Prezydent RP spotkał się z mieszkańcami Staszowa. Na miejscu podkreślił, że wizyta w Elektrowni Połaniec i na terenie ziemi staszowskiej jest dla niego momentem ogromnej satysfakcji. - Obecna władza realizuje proces przywracania lokalnego potencjału, przywracania Rzeczypospolitej jej sił i bezpieczeństwa. Nikt nie zadba o nasze interesy tak, jak my potrafimy o nie zadbać, na własnej ziemi - powiedział Andrzej Duda. Zwrócił także uwagę na potencjał całego województwa świętokrzyskiego. – Kończymy z podziałem naszego kraju na Polskę A i B. Ziemia świętokrzyska to absolutnie Polska A. Z podniesioną głową mogę powiedzieć, że rząd przywraca Polsce jej zasoby i zdolności, korzysta z naszych własnych możliwości – mówił Prezydent.

Podczas spaceru na staszowskim Rynku Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z mieszkańcami, rozdawał autografy i robił wspólne zdjęcia z uczestnikami uroczystości. W wizycie, oprócz wojewody i wicewojewody, towarzyszyli mu również świętokrzyscy parlamentarzyści.

 

Stop pożarom traw

O zaniechanie wiosennego wypalania traw apeluje Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

„Efektem wypalania są często niekontrolowane pożary, skutkujące dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi. Celowe podpalenia traw stanowią ponad 90% wszystkich pożarów łąk i lasów. Dzieje się tak, ponieważ w naszej świadomości wciąż funkcjonuje mit, że wypalanie traw poprawi jakość gleby i jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Rolnicy nadal sądzą, że ogień to najtańszy herbicyd do zwalczania chwastów. Nic bardziej błędnego!” – czytamy w apelu.

Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.

Zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z wiosennym podpalaniem nieużytków rolnych to cele wspólnej kampanii informacyjnej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Akcja „STOP pożarom traw!” skierowana jest przede wszystkim do nauczycieli, dzieci i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców terenów wiejskich i właścicieli ogródków działkowych.

 

Debata z młodzieżą

Wojewoda Agata Wojtyszek wzięła udział w debacie „Reaguję - nie kabluję”, zorganizowanej w ramach akcji Policji „Służąc - niesiemy bezpieczeństwo”. W spotkaniu z młodzieżą, które zostało zorganizowane w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak

Celem debaty, w której wzięli udział funkcjonariusze policji i młodzież, było podkreślenie umiejętności oraz znaczenia reagowania na przejawy przemocy w przestrzeni publicznej (w tym środowiska szkolnego) oraz przypadki łamania praw człowieka. - To właśnie edukacja od najmłodszego wieku daje najlepsze efekty w życiu dorosłym. Debata pozwala młodzieży na zastanowienie się nad tym, czym jest bezpieczeństwo, jak reagować na zagrożenia i jak ważne jest to, aby niosąc pomoc innym zwracać się do właściwych służb. To również od młodzieży możemy dowiedzieć się najwięcej - czego im brakuje, czego potrzebują, w czym tkwi problem, dlaczego nie chcą lub obawiają się nieść  pomoc. Będziemy uświadamiać, że rozmowa i szukanie pomocy nie jest „kablowaniem”, a reakcją na zło – mówiła wojewoda. - Policja musi być w społeczeństwie, aby dobrze pracować i służyć ludziom potrzebujemy także informacji zwrotnej. Sygnały płynące od społeczeństwa to dla nas bardzo ważne narzędzie do walki z zagrożeniami – dodał komendant wojewódzki policji.

Debata w ŚUW to pierwsze spotkanie w ramach kampanii społecznej „Służąc – niesiemy bezpieczeństwo”. Uczestnikami spotkań będą uczniowie, nauczyciele, studenci. Debaty będą prowadzone przez Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka. Kampania została objęta honorowym patronatem Wojewody Świętokrzyskiego i Komendanta Głównego Policji. Akcja ma przede wszystkim upowszechniać i popularyzować rolę Policji w społeczeństwie oraz uwrażliwić innych na konieczność reagowania na przejawy przemocy i przypadki łamania praw człowieka.

 

Więcej gazu dla gmin

W konferencji Polskiej Spółki Gazownictwa, pod hasłem „Rozwój sieci gazowej i gazyfikacja gmin województwa świętokrzyskiego”, uczestniczyła wojewoda Agata Wojtyszek. Spotkanie odbyło się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

Podczas konferencji zostały omówione możliwe formy współpracy PSG ze świętokrzyskimi samorządami, które mogły zapoznać się z obszerną prezentacją dotyczącą możliwości gazyfikacji gmin. Przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa oraz dyrektorzy Oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach zaprezentowali nową strukturę oraz strategię PSG i plany związane z województwem świętokrzyskim. Jak wynika z danych, w regionie świętokrzyskim jeszcze 40 gmin spośród 102 nie jest zgazyfikowanych.

- Zależy nam, aby województwo świętokrzyskie miało coraz mniej białych plam, do których nie dociera gaz. Gazyfikacja to rozwój gospodarczy, walka ze smogiem, dlatego chcemy, aby coraz więcej osób indywidualnych jak i przedsiębiorców mogło z niej korzystać – powiedziała wojewoda. Dodała, że już dziś prowadzonych jest wiele inwestycji, a dodatkowo Polska Spółka Gazownictwa jest otwarta na kolejne oraz na współpracę z samorządami. - Współpraca ta ma pokazać, w jaki sposób można pozyskiwać środki finansowe i w efektywny sposób je wykorzystywać. Takie spotkania, jak dzisiejsze, służą takim działaniom – podkreśliła Agata Wojtyszek.

Podczas konferencji, w której wzięli udział członek zarządu PSG Tomasz Blacharski, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach Radosław Słoniewski oraz zastępca dyrektora OZG Józef Katra, zostały podpisane listy intencyjne z trzema samorządami. Dotyczyły one budowy sieci gazowej średniego ciśnienia w gminach Miedziana Góra, Wąchock oraz Osiek. Gośćmi spotkania w urzędzie wojewódzkim byli świętokrzyscy parlamentarzyści.