"Okrąglak" nr 338 (2017-06-08) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

"Okrąglak" nr 338 (2017-06-08)

 "Okrąglak" nr 338


„Pielgrzym Tysiąclecia” w Muzeum Narodowym

Wystawę „Pielgrzym Tysiąclecia” otworzyła w Muzeum Narodowym w Kielcach wojewoda Agata Wojtyszek. Na ekspozycję prezentowaną w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich składa się ponad trzysta fotografii przedstawiających Ojca Świętego Jana Pawła II. Wystawę można oglądać do 2 lipca. Wstęp wolny.

- Mam przyjemność zaprosić Państwa na wystawę „Pielgrzym Tysiąclecia” poświęconą pamięci Świętego Jana Pawła II. Przez 27 cudownych lat pontyfikatu był zawsze z nami. Był blisko nas, a jednocześnie najbliżej Boga. To dzięki Ojcu Świętemu tak mocno czuliśmy i nadal czujemy obecność Stwórcy. Żadne słowa nie wypowiedzą naszej wdzięczności, ale naprawdę możemy czuć się wyróżnieni, bo mamy pewność, że On czuwa nad nami – mówiła wojewoda. Papieża Polaka wspominali ksiądz biskup Marian Florczyk oraz ministrowie Jan Józef Kasprzyk i Marek Tombarkiewicz.

Wyjątkowe zdjęcia, pochodzące ze zbiorów „L'Osservatore Romano”, przedstawiają Ojca Świętego w różnych aspektach: jako niekwestionowany autorytet moralny, jako polityka, który dzięki poświęceniu, pokorze i miłości wywarł wielki wpływ na kształt świata, a także jako człowieka, który doświadczając trudu i samotności oddaje swoje życie innym. Ekspozycja podzielona została na dwadzieścia jeden działów, począwszy od momentu wyboru Karola Wojtyły, poprzez pielgrzymki do najdalszych zakątków świata, spotkania z wiernymi i wyznawcami innych religii, spotkania z dziećmi i młodzieżą, oficjalne wizyty głów państw i przywódców. Szczególnym działem jest cykl poświęcony pielgrzymkom Ojca Świętego do Ojczyzny.

Ekspozycję wzbogacają i uzupełniają cytaty z homilii, wiersze oraz fragmenty nagrań ze słowami Papieża, skierowanymi do wiernych. Wystawę objęła patronatem honorowym Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Wernisaż uświetnił występ chóru Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

 

Paszportowy festyn

Ponad 160 wniosków przyjęli pracownicy Oddziału Obsługi Paszportowej podczas akcji „Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka”. Z jej uczestnikami spotkała się wojewoda Agata Wojtyszek.

Celem sobotniego przedsięwzięcia, zorganizowanego przez wojewodę przed budynkiem Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, było umożliwienie osobom dorosłym załatwienia formalności związanych z wyrobieniem paszportu dla siebie oraz swoich dzieci. Na najmłodszych czekała zaś znakomita rozrywka. Dmuchana zjeżdżalnia i zamek, basen z piłeczkami, murale, mega piłkarzyki, malowanie twarzy, występy artystyczne, konkursy z nagrodami – to tylko niektóre z darmowych atrakcji, z których dzieci mogły skorzystać podczas festynu. Ciekawe pokazy - połączone z poradami na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu - przygotowała policja, straż graniczna, straż pożarna, wojsko oraz służba celna, a swoje umiejętności zaprezentowała grupa ratownictwa PCK.

Wojewoda Agata Wojtyszek zachęcała dorosłych do składania wniosków paszportowych, a dzieci - do świetnej zabawy. Wręczyła także nagrody zwycięzcom konkursów przygotowanych przez kieleckich policjantów. W czasie trwania festynu Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ŚUW zapraszał rodziców z dziećmi do składania dokumentów paszportowych.

 

W sprawie emerytur

W spotkaniu w ramach kampanii społeczno-informacyjnej „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego” wziął udział wicewojewoda Andrzej Bętkowski.

Podczas konferencji zagadnienia związane ze zmianami w systemie emerytalnym omówili sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz, doradca Prezydenta RP Cezary Kochalski, Bogdan Kubiak z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności” Waldemar Bartosz i Paweł Kaleta, dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach. W spotkaniu w siedzibie zarządu regionu NSZZ „Solidarność” w Kielcach wzięli także udział świętokrzyscy parlamentarzyści.

W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że pod koniec 2017 roku w całym kraju przybędzie około 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski będzie można już złożyć 1 września.

Kampania informacyjna „Godny wybór. Obniżenie wieku emerytalnego” jest realizowana wspólnie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarię Prezydenta RP oraz NSZZ „Solidarność”. Jej celem jest uświadomienie obywatelom, że przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem. W ramach kampanii odbywają się spotkania w województwach, podczas których prezentowane są główne założenia zmian, zasady emerytalne oraz kwestie dotyczące obniżenia wieku emerytalnego i całego systemu świadczeń.

 

Nowe ułatwienie

Od 1 czerwca każdy, kto złoży wniosek o paszport może zostać powiadomiony sms-em lub e-mailem, o tym że dokument jest już gotowy do odbioru.

Usługa jest bezpłatna. Żeby z niej skorzystać trzeba przy składaniu wniosku o paszport podać swój numer telefonu lub adres e-mail i wyrazić zgodę na przetwarzanie tych danych. Obywatel otrzyma informację, że paszport czeka na niego w urzędzie: sms-em „Twój paszport jest do odbioru w (nazwa urzędu, ulica)” lub e-mailem „Zapraszamy po odbiór paszportu w  urzędzie, w którym został złożony wniosek”. Można podać numer telefonu i adres e-mail. Przypominamy, że wniosek o nowy paszport można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie kraju, niekoniecznie w województwie, w którym jesteśmy zameldowani. Więcej informacji na www.mswia.gov.pl.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości otrzymania paszportu dostępne są na stronie internetowej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego www.kielce.uw.gov.pl (zakładka „Obsługa klienta / Paszporty”) oraz pod numerem telefonu 41 342 14 13.