"Okrąglak" nr 348 (2017-11-09) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

"Okrąglak" nr 348 (2017-11-09)

 "Okrąglak" nr 348


Obchody Święta Niepodległości

Na uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaprasza wojewoda Agata Wojtyszek. O godz. 10.30 wojewoda złoży kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości przy kieleckim dworcu PKP. Główna część wojewódzkich obchodów święta 11 listopada rozpocznie się o godzinie 11 mszą świętą w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej.

Po nabożeństwie w katedrze uczestnicy przemaszerują na Plac Wolności (ulicami: Dużą, Sienkiewicza i Hipoteczną). Oficjalna część uroczystości przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpocznie się o godz. 12.45 (w programie: podniesienie flagi państwowej, odegranie hymnu państwowego, przemówienie wojewody, wręczenie odznaczeń państwowych, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie zniczy przez kombatantów wraz z zuchami oraz złożenie wspólnego wieńca od społeczeństwa). Obchody uświetni uroczysta zmiana warty przed pomnikiem, defilada pododdziałów oraz koncert orkiestry. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, na Placu Wolności rozpocznie się Kielecki Festyn Niepodległościowy „Legionowe Kielce, legionowy garnizon”. Obchody zakończy koncert pieśni patriotycznych „Śpiewnik Polski”, który rozpocznie się na Placu Wolności o godz. 15.

W ramach Święta Niepodległości - w niedzielę, 12 listopada o godz. 11.11 - w kieleckim Parku Miejskim wystartują uczestnicy Biegu Niepodległości - cieszącej się dużym powodzeniem imprezy sportowej na ulicach miasta. Informacje o zapisach do biegu znajdują się na stronie Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Biegaczy sieBIEGA www.siebiega.com.

 

„Korowód” wyruszył

Patriotyczne zabawy, wystawy, ciekawe quizy, prelekcje historyczne i mnóstwo atrakcji dla młodszych i starszych – tak wyglądają spotkania z cyklu „Korowód Niepodległości”. Akcja wojewody Agaty Wojtyszek to projekt skierowany do dzieci i młodzieży, który ma na celu kształtowanie miłości do ojczyzny.

Główne założenia inicjatywy opierają się na patriotycznych spotkaniach w szkołach, ośrodkach kultury i bibliotekach oraz innych placówkach związanych z kulturą i edukacją, w miastach powiatowych województwa świętokrzyskiego. Przygotowane przez specjalistów prelekcje są okazją dla młodych ludzi do uzyskania praktycznej wiedzy, w jaki sposób przeszłe pokolenia Polaków pojmowały patriotyzm i jak wpływało to na ich życie codzienne.

„Korowód Niepodległości” odwiedzi wszystkie miasta powiatowe regionu. Spotkanie inaugurujące odbyło się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, następne zorganizowano w Centrum Kultury w Jędrzejowie. W przedsięwzięciu uczestniczą członkowie grup rekonstrukcyjnych, którzy opowiadają, jak wielką przygodą i pasją może być aktywność w tego typu organizacjach. Spotkania z młodzieżą, oprócz ciekawych lekcji historii, składają się z równie interesujących zabaw oraz swoistego odkrywania historii poprzez mobilną, interaktywną wystawę. Każdy z uczestników otrzymał specjalnie przygotowane „Elementarze Młodego Patrioty”. Przedsięwzięcie wojewody odbywa się w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.

 

Wsparcie dla szpitali

Blisko 17 milionów złotych dofinansowania na szpitalne oddziały ratunkowe otrzymają cztery świętokrzyskie szpitale. Umowy z dyrektorami placówek podpisał wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Gospodarzem spotkania była wojewoda Agata Wojtyszek.

Umowy na rozbudowę i wyposażenie SOR podpisano ze Szpitalem Specjalistycznym św. Łukasza w Końskich, Zespołem Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej, Zespołem Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie.

- Wsparcie ministerstwa otrzymały cztery szpitale. W sumie alokacja środków dla naszego województwa wynosi 7 procent. To naprawdę dużo, jest to również centrum urazowe dla dorosłych w Kielcach, niedługo podpiszemy umowę na centrum urazowe dla dzieci. To wszystko dla bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu – mówiła wojewoda. - Jest to także spełnienie od lat odwlekanych decyzji o budowie lądowisk przy szpitalnych oddziałach ratunkowych, a takie inwestycje będą miały miejsce w Skarżysku-Kamiennej i Ostrowcu Świętokrzyskim. System  ratownictwa medycznego w województwie rozwija się i jestem z tego bardzo zadowolony – podkreślił wiceminister Tombarkiewicz. Dofinansowanie dla szpitala w Staszowie wynosi 5,95 mln zł, szpital w Końskich otrzyma 2,99 mln zł, szpital w Ostrowcu Św. - 5,95 mln zł, zaś dofinansowanie dla placówki w Skarżysku-Kamiennej to 1,91 mln zł.

 

Co to znaczy być patriotą

Nagrody laureatom konkursu filmowego pod hasłem „Co to znaczy być patriotą” wręczyła wojewoda Agata Wojtyszek. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i  szkół ponadgimnazjalnych z naszego województwa. Jego celem było wzmacnianie więzi obywatelskiej i ukazywanie wzorowych postaw patriotycznych.

Ideą projektu było wykorzystanie faktu, iż młodzi ludzie potrafią bardzo sprawnie posługiwać się współczesnymi zdobyczami technologii. Konkurs wojewody był także okazją do zrozumienia, w jaki sposób młodzi ludzie postrzegają dorobek naszych przodków oraz jakie zagadnienia historyczne i społeczne są im najbliższe.

Przedsięwzięcie zostało podzielone na kilka kategorii i przeznaczone dla różnych grup wiekowych. W pierwszej z nich wyróżnienie otrzymały zespoły z Publicznej Szkoły Podstawowej w Obrazowie oraz Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy pod Konarami w Konarach. W drugiej kategorii I nagrodę zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 ZPO w Skarżysku-Kamiennej, II nagrodę otrzymał zespół z Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Z. Szczęsnego-Felińskiego w Ostrowcu Św., III miejsce zajęli natomiast twórcy filmu ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kielcach. Wyróżnienie w tej kategorii wręczono młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Konopnickiej w Kielcach. 

W trzeciej kategorii I miejsce zajęła grupa z VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Kielcach, II miejsce - Prywatne Technikum „Awans”, a III nagrodę przyznano Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych we Włoszczowie. W kategorii tej wyróżniono także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w Jędrzejowie oraz Bursę Szkolną w Ostrowcu Św. Inicjatywa była zorganizowana w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa 2017-2021.