"Okrąglak" nr 352 (2018-01-25) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

"Okrąglak" nr 352 (2018-01-25)

 "Okrąglak" nr 1 (352)


Świętujemy stulecie niepodległości

O tegorocznych wydarzeniach organizowanych w ramach rządowego Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021 poinformowała wojewoda Agata Wojtyszek.

Wiodącą inicjatywą będzie rozpoczęty w ubiegłym roku „Korowód Niepodległości”. Główne założenia przedsięwzięcia wojewody opierają się na patriotycznych spotkaniach z dziećmi i młodzieżą w szkołach, ośrodkach kultury, bibliotekach oraz innych placówkach związanych z kulturą i edukacją. Przygotowane przez specjalistów wyjątkowe prelekcje są okazją dla młodych ludzi do uzyskania praktycznej wiedzy, w jaki sposób przeszłe pokolenia Polaków pojmowały patriotyzm i jak wpływało to na ich życie codzienne. Spotkania, oprócz ciekawych lekcji historii, składają się z równie interesujących zabaw oraz swoistego odkrywania naszych dziejów poprzez interaktywne pokazy oraz wystawy. Każdy z uczestników otrzymuje specjalnie przygotowane „Elementarze Młodego Patrioty”. „Korowód” odwiedzi wszystkie miasta powiatowe regionu. Dotarł już do Kielc, Jędrzejowa, Włoszczowy, Starachowic oraz Buska-Zdroju. Następne spotkanie: 29 stycznia w Pińczowie.

Kolejnym przedsięwzięciem jest „Niepodległa Tech”. Celem konkursu jest ukazanie, że niepodległość to nie tylko przeszłość i teraźniejszość, ale głównie przyszłość naszego narodu. Grafiki zgłoszone do konkursu zostaną umieszczone na oficjalnym profilu Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach i opatrzone logiem Programu „Niepodległa”. Będą również oznaczone odnośnikami do oficjalnych profili social media programu (twitter facebook, instagram). Wyboru najlepszych dokonają internauci.

„Niepodległa łączy pokolenia” to następna inicjatywa wojewody w ramach „Niepodległej”. Będzie polegać na zestawieniu dwóch pokoleń patriotów: kombatantów, którzy doskonale wiedzą, co oznacza miłość do ojczyzny oraz dzieci i młodzieży, którzy dopiero definiują swój stosunek do kraju. Jak oni postrzegają niepodległość? Czym jest ona dla nich? Odpowiedzi na te pytania poszukają wspólnie podczas dyskusji na antenie radia o zasięgu wojewódzkim. Będzie można wówczas dzwonić do studia i odbierać bilety na specjalnie dedykowany seans filmowy o tematyce patriotycznej, a każda projekcja będzie poprzedzona krótkim spotkaniem z kombatantami.

Na 2018 rok zaplanowano także cykl spotkań i pikników rodzinnych w miastach powiatowych naszego regionu pod hasłem „Kierunek niepodległa”. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, ogniska i oglądanie filmów patriotycznych. Niech 100-lecie odzyskania niepodległości będzie okazją do rodzinnego spędzenia czasu i umacniania miłości do ojczyzny. Nie ma lepszego miejsca na wspólne świętowanie niż rodzinny piknik. Podczas spotkań chcemy pokazać grupy rekonstrukcji historycznych działające na terenie naszego województwa oraz wspólnie z nimi zaśpiewać najpiękniejsze patriotyczne pieśni.

Wszystkie te inicjatywy to elementy wspólnego świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej ŚUW w specjalnej zakładce dotyczącej Programu „Niepodległa”.

 

Kolejny posterunek otwarty

Posterunek policji w Mircu otworzył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. W uroczystości wzięli udział wojewoda Agata Wojtyszek oraz wicewojewoda Andrzej Bętkowski.

Mirzec to kolejna miejscowość w naszym województwie, gdzie reaktywowano posterunek policji. Miało to już miejsce w Chmielniku i Nowinach. Posterunek w Mircu uroczyście zainaugurował swoją działalność w odnowionych pomieszczeniach budynku urzędu gminy. W otwarciu uczestniczyli również pierwszy zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk oraz Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak. - Polska jest jedna. Prawo do bezpieczeństwa ma każdy obywatel, niezależnie od tego czy mieszka w Warszawie, w Szczecinie, we Wrocławiu czy w mniejszej miejscowości, takiej jak ta, w której jesteśmy – powiedział minister Joachim Brudziński podczas uroczystości.

O odtworzenie posterunku zawnioskowano podczas konsultacji społecznych, które odbyły się w 2016 r., upatrując w utworzeniu tej jednostki możliwość zwiększenia poczucia bezpieczeństwa i bezpośredniego kontaktu mieszkańców z funkcjonariuszami policji. Koszt inwestycji w niespełna połowie pochodzi ze środków Urzędu Gminy w Mircu, który partycypował w realizacji reaktywacji posterunku. Stan etatowy to pięciu policjantów wykonujących zadania związane z codzienną obsługą jednostki i zapewnieniem bezpieczeństwa na tym terenie (źródło inf.: KWP w Kielcach, MSWiA).

 

Paszport na stulecie

Paszport wraz z pakietem na 100-lecie niepodległości otrzymała z rąk wojewody Agaty Wojtyszek 18-letnia Agata Marchewka ze Skarżyska-Kamiennej.

Jest to pierwsza 18-letnia osoba w naszym regionie, która otrzymała „niepodległościowy” paszport. - Pani Agata odbiera dziś swój pierwszy paszport w życiu i wpisuje się w akcję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Mam ogromną przyjemność wręczyć wraz z paszportem pakiet na stulecie odzyskania niepodległości – start w dorosłość. Został on specjalnie przygotowany, aby wspólnie z tymi młodymi osobami móc świętować setną rocznicę niepodległości – mówiła wojewoda.

Od 2 stycznia 2018 roku każdy 18-latek wnioskujący po raz pierwszy o paszport otrzymuje wraz z nim jubileuszowy pakiet na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W kopercie umieszczono: flagę Polski, znaczek z logotypem „Niepodległej” oraz miniprzewodnik z opisem jak szanować biało-czerwone barwy i poprawnie śpiewać hymn Polski.

Na kopercie znajdują się wizerunki: Józefa Piłsudskiego, Eugeniusza Kwiatkowskiego, Romana Dmowskiego, Gabriela Narutowicza, Józefa Hallera, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego oraz młodych ludzi. Ideę akcji najlepiej oddają słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium”. Cytat ten również został wydrukowany na kopercie.