"Okrąglak" nr 355 (2018-03-08) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

"Okrąglak" nr 355 (2018-03-08)

 "Okrąglak" nr 355


W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się przed kieleckim pomnikiem Armii Krajowej. Kwiaty złożyła wojewoda Agata Wojtyszek.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w bazylice katedralnej. Po nabożeństwie złożono kwiaty przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim. – O tym, co przez tyle lat było głęboko skrywane, zadeptywane, zakłamywane, dzisiaj można głośno mówić i trzeba o tym głośno mówić. Nadeszła chwila zadośćuczynienia dla odsuniętych na boczny tor historii lub usuniętych z niej całkowicie. Dziś przywracamy o nich pamięć choćby poprzez zmianę patronów ulic czy szkół. Oddajmy hołd ich ofierze, a ich wierność Ojczyźnie niech będzie dla nas inspiracją i źródłem narodowej dumy – mówiła wojewoda przed pomnikiem AK. Uczestnicy wspólnie modlili się za Żołnierzy Wyklętych pod przewodnictwem kapelana Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii, odczytano Apel Pamięci oraz złożono wieńce i wiązanki. Uroczystości zakończyła pieśń Wojska Polskiego. Tegoroczne obchody odbyły się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

Przed południem na cmentarzu Kielce-Piaski wojewoda złożyła także kwiaty przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ, WiN pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim. Organizatorzy wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach Dorota Koczwańska-Kalita.

 

Oddali krew potrzebującym

Ponad 40 litrów krwi zebrano podczas akcji „spoKREWnieni służbą” zorganizowanej w urzędzie wojewódzkim. Była to inicjatywa wojewody Agaty Wojtyszek towarzysząca obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W akcji zbiórki krwi wzięło udział 90 osób, a dobry przykład dała wojewoda, która oddała krew jako jedna z pierwszych. - To szczególna akcja w szczególnym czasie. Obchodziliśmy święto Żołnierzy Wyklętych, chcemy jednoczyć się z tymi bohaterami w taki właśnie sposób. Oni z miłości do ojczyzny oddawali swoje życie, a my dziś, oddając krew z miłości do bliźniego, możemy pomóc potrzebującym – mówiła Agata Wojtyszek.

Akcja organizowana została we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Do udziału w przedsięwzięciu zostali zaproszeni pracownicy Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, służb zespolonych, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Oddając krew potrzebującym – pacjentom szpitali w naszym województwie symbolicznie upamiętniono żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Tegoroczna, druga edycja akcji „spoKREWnieni służbą” – pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej – jest prowadzona w całym kraju od 1 do 31 marca. 

 

Odznaczenie dla biskupa seniora

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany przez Prezydenta RP zmarłemu ks. biskupowi seniorowi Diecezji Sandomierskiej Wacławowi Świerzawskiemu, wręczyła wojewoda Agata Wojtyszek. Odznaczenie zostało przekazane Ewie Biegun, bratanicy księdza biskupa.

Krzyż Kawalerski został nadany pośmiertnie za wybitne zasługi ks. biskupa Wacława Świerzawskiego w pracy naukowej i dydaktycznej oraz za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i społecznej. W uroczystości w urzędzie wojewódzkim wzięli udział świętokrzyscy parlamentarzyści, a także siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi.

Biskup Wacław Świerzawski urodził się w 1927 roku w Złoczowie w archidiecezji lwowskiej. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. W 1949 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1957 r. mieszkał i działał w Krakowie. W latach 1988-1992 sprawował urząd rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1992 r. decyzją papieża Jana Pawła II został mianowany Biskupem Diecezji Sandomierskiej. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Apostolus Iesu Christi” (Apostoł Jezusa Chrystusa). Biskup Świerzawski był autorem książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych dot. teologii, liturgii i duchowości. Działał w towarzystwach naukowych w kraju i za granicą. W 2002 r. papież przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa sandomierskiego. Biskup zmarł 7 października 2017 r. w Sandomierzu (biogram wg danych ze strony diecezjasandomierska.pl).

 

Można składać wnioski

Do 14 marca można składać wnioski o przyznanie Nagrody Wojewody „Laur Świętokrzyski”.

Nagroda ma charakter honorowy i stanowi wyróżnienie dla osób oraz instytucji. W tym roku zostanie przyznana w kategoriach: „Przedsiębiorstwo przyjazne środowisku”, „Gmina innowacyjna”, „Gmina przyjazna rodzinom i seniorom”, „Działanie na rzecz bezpieczeństwa”, „Działanie na rzecz polskiej pamięci historycznej”, „Lider dobroczynności”, „Osiągnięcie sportowe roku”. Szczegóły na stronie internetowej www.kielce.uw.gov.pl oraz pod numerem telefonu 41 342 12 32.