Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 76 (2005-07-05) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 76 (2005-07-05)


  • Oryginalną pamiątkę z XI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Busku Zdroju przygotował dla melomanów Włodzimierz Wójcik, wojewoda świętokrzyski. Specjalnie na tę okazję Rafał Olbiński, związany z Kielcami nowojorski artysta stworzył plakat promujący tegoroczną edycję buskiego festiwalu. Obraz jest surrealistyczny, bajkowy, muzyczny...

    Olbiński ma w swoim dorobku serię plakatów do takich oper jak: "Tosca", "Salome", Carmen", "Aida", "Rigoletto" i wielu innych, które wystawiano na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Od 1 lipca tego roku również festiwal w Busku Zdroju może się poszczycić własnym plakatem autorstwa tego światowej sławy malarza, grafika i scenografa. Podczas koncertu inauguracyjnego w Busku każdy z widzów otrzymał pamiątkowy egzemplarz plakatu Olbińskiego. Część nakładu została przekazana do organizatorów festiwalu, część - na ręce burmistrza do Urzędu Miasta i Gminy Busko Zdrój, a także do Uzdrowiska Busko - Zdrój. - Jestem przekonany, że to doskonała promocja nie tylko festiwalu, ale również gminy i całego regionu świętokrzyskiego - mówi Włodzimierz Wójcik, wojewoda świętokrzyski. - Mamy naprawdę wielkie szczęście, że Rafał Olbiński z wielkim sentymentem powraca na ziemię świętokrzyską i chętnie wspiera nas w lokalnych przedsięwzięciach. Jest naszym ambasadorem w świecie.

    Przypomnijmy, że Olbiński od 1981 roku mieszka na stałe i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Jego obrazy znajdują się prestiżowych kolekcjach na całym świecie m.in. japońskim Suntory Museum w Osace, The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute a także w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Twórczość Olbińskiego znana jest nie tylko koneserom sztuki. Artysta poprzez projekty plakatów, okładek, ilustracji wychodzi do zwykłych odbiorców. Jest ilustratorem okładek do „Time", „Der Spiegel", czy „Newsweeka". Przed dwoma laty wybrane prace stały się częścią projektu na nowojorskim Grand Central Station, w panteonie Great Art podczas obchodów Dnia Ziemi. Artysta stworzył też pokaźną kolekcję okolicznościowych plakatów dla regionu świętokrzyskiego: m.in. plakat z okazji wejścia Polski do UE, jubileusz 280 -lecia Liceum im. S.Żeromskiego, którego jest absolwentem, 10-lecie Targów Kielce, rocznica 500 urodziny Mikołaja Reja z Nagłowic. Teraz dał się namówić na plakat promujący XI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju.

    foto

  • W lipcu ruszyła wspólna akcja świętokrzyskiej Komendy Wojewódzkiej Policji i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pod nazwą „Już pływam". W bezpłatnych kursach nauki pływania mogą wziąć udział dzieci w wieku od 9 do 12 lat. Lekcje będą prowadzone na wszystkich strzeżonych kąpieliskach w województwie świętokrzyskim. Akcję wspiera Włodzimierz Wójcik, wojewoda świętokrzyski.

    Jak co roku, w trakcie akcji, policjanci przeprowadzą kampanię informacyjną o potencjalnych zagrożeniach i o tym, jak bezpiecznie spędzać wakacje Przez dwa miesiące w szkółkach pływackich ratownicy i instruktorzy będą uczyć najmłodszych pływać. W kursie mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów. Chętni mogą zgłaszać się do ratowników na kąpieliskach. Wymagana jest pisemna zgoda rodziców na uczestnictwo pociechy w nauce pływania oraz zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych.

    Kurs zakończy się sprawdzianem nabytych umiejętności. Egzamin będzie obejmował przepłynięcie 25 metrów dowolnym stylem. Każdy uczestnik, który go zda otrzyma dyplom akcji „Już pływam", czepek pływacki oraz książeczkę instruktażową, o zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą, którą funduje wojewoda. Wzorem lat ubiegłych na każdym kąpielisku rozwieszone będą plakaty i ulotki z informacjami i programem przebiegu akcji. Akcja prowadzona jest w województwie świętokrzyskim od dwóch lat i już przynosi efekty.

    W ubiegłym roku dzięki niej blisko tysiąc dzieci nauczyło się pływać. Zmniejszyła się również liczba utonięć wśród dzieci w województwie, a o 70 proc. zwiększyła się skuteczność udzielania pierwszej pomocy.

  • Dziewięciu kombatantów otrzymało jubileuszowe medale 60-lecia Zwycięstwa nad Faszyzmem nadane przez prezydenta Federacji Rosyjskiej. Wręczył je, w imieniu prezydenta, Leonid Rodionow, Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie. W uroczystości wzięła udział wicewojewoda Joanna Grzela.

    Z wnioskiem o nadanie medali wystąpił do Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej Zarząd Główny Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie. Odznaczeni zostali: Bronisław Andrzejewski, Zenon Kowalewski, Bronisław Tomusiak, Mieczysław Pukalski, Zdzisław Niesiobędzki, Zdzisław Chomiński, Wacław Goleń, Edmund Hancyk i Jerzy Stokłosa. Uroczystość odbyła się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

    foto

  • Latem mnożą się oferty pracy sezonowej. Wiele z nich to pułapki zastawione na osoby poszukujące pracy. Jak ustrzec się przed nieuczciwym pracodawcą?

     - Dokładnie sprawdzajmy oferty pracy, które oferują ogłoszenia w gazetach i na stronach internetowych - apeluje Marek Czapla, kierownik Oddziału Kontroli Legalności Zatrudnienia Wydziału Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Zanim skontaktujemy się z pośrednikiem dowiedzmy się o nim jak najwięcej. Czerpmy informacje z wielu źródeł. Wybierajmy tych, którzy działają legalnie, czyli tych, którzy są zarejestrowani - radzi Marek Czapla.

    Pytaj o certyfikat
    Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z usług firmy oferującej pracę za granicą powinnyśmy poprosić jej przedstawiciela o okazanie certyfikatu wydanego przez Ministra Gospodarki i Pracy. Pamiętajmy, że z zgodnie z art. 85 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, kierowanie do zatrudnienia za granicą odbywa się na podstawie umowy zawieranej przez agencje zatrudnienia z obywatelami polskimi. -Należy bezwzględnie domagać się podpisania umowy i bardzo dokładnie ją przeczytać- podkreśla Marek Czapla.

    Umowa ta powinna określać w szczególności: pracodawcę zagranicznego, okres zatrudnienia, rodzaj oraz warunki pracy i wynagrodzenia, a także przysługujące osobie kierowanej do pracy świadczenia socjalne. Powinna zawierać obowiązki i uprawnienia osoby kierowanej do pracy oraz agencji pośrednictwa pracy, zakres odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy zawartej między agencją pośrednictwa pracy a obywatelem polskim, w tym stronę pokrywającą koszty dojazdu i powrotu osoby skierowanej do pracy w przypadku nie wywiązania się pracodawcy zagranicznego z warunków umowy. A także tryb dochodzenia związanych z tym roszczeń, kwotę należną agencji pośrednictwa pracy z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą, informację o trybie i warunkach dopuszczania cudzoziemców do rynku pracy w państwie wykonywania pracy.

    Szczególną uwagę należy zwrócić na umowy, które zawierają ofertę nauki języka. Istnieje ryzyko, że umowa podpisana między stronami nie daje żadnej gwarancji pracy, a opłata dotyczy tylko nauki języka. - Na miejscu okazuje, że osoba musi zapłacić dodatkowe pieniądze pośrednikowi. Opłacić hotel, w którym będzie oczekiwać na ofertę pracy. Na to wiele osób nie jest przygotowanych - wyjaśnia Marek Czapla.

    Takiego pracodawcę trudno ukarać. W większości przypadków okazuje się , że klient podpisał umowę dotyczącą kursu językowego, a praca była gwarantowana tylko w czasie rozmowy.

    Gdzie znaleźć rejestr
    Wykazy jednostek, które posiadają wpis do rejestru agencji zatrudnienia umieszczone są na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki i Pracy - www.praca.gov.pl. Jeżeli nie posiadają Państwo dostępu do Internetu, informację o tym, czy dana jednostka jest wpisana do rejestru agencji zatrudnienia mogą Państwo uzyskać w Powiatowym lub Wojewódzkim Urzędzie Pracy oraz w Wydziale Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego (w Oddziale Kontroli Legalności Zatrudnienia).

     Osoby oszukane przez nieuczciwych pośredników pracy powinny to zgłosić na policję, do prokuratury lub do Oddziału Kontroli Legalności Zatrudnienia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim , tel (41) 342 14 80, 342 16 09, 342 19 89, 342 14 69.

  • Rosja, Mołdawia, Laos, Peru, Kuba, Mali, Zimbabwe, Irak - to tylko niektóre państwa, z jakich pochodzą nowi mieszkańcy naszego województwa. Od początku 2004 r. w województwie świętokrzyskim obywatelstwo polskie uzyskały 42 osoby.

    -Bardzo lubię Kielce, są pięknie położone, mają świeże powietrze- mówi Felicita Dolores Avila de Glogowski, z pochodzenia Peruwianka. - Mam tu wielu przyjaciół -dodaje. Felicita Dolores mieszka tu od 1997 roku wraz z mężem, Polakiem. Na początku roku z rąk wojewody świętokrzyskiego uroczyście odebrała akt nadania obywatelstwa polskiego. Był to dla niej niezwykły moment.

    -Uroczyste wręczenie obywatelstwa polskiego odbywa się przynajmniej dwa razy w roku -mówi Mariusz Cołoszyński, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

    Warunki nabycia obywatelstwa polskiego
    Obywatelstwo nadaje, w drodze postanowienia, Prezydent RP. Może o nie ubiegać się cudzoziemiec, który mieszka w Polsce co najmniej pięć lat. Tyle samo czasu musi przebywać na naszym terenie osoba, która nie posiada żadnego obywatelstwa, a która chce uzyskać je w drodze uznania przez wojewodę.

    Oświadczenie woli
    Wojewoda może także przyjąć oświadczenie woli nabycia obywatelstwa. Ta forma dotyczy cudzoziemców, którzy pozostają co najmniej trzy lata w związku małżeńskim z obywatelem polskim, posiadają zezwolenie na osiedlenie się i złożą w odpowiednim terminie oświadczenie woli nabycia obywatelstwa polskiego. W naszym regionie z tej możliwości skorzystało od początku zeszłego roku osiem osób.

    Wszelkie informacje na temat możliwości nabycia polskiego obywatelstwa, wzory wniosków i niezbędne formularze można uzyskać w Wydziale Spraw Obywatelskich i Migracji Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, pod numerami telefonu: 342 12 25 lub 342 12 37 oraz na stronie internetowej urzędu: www.kielce.uw.gov.pl.