OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 44 - Silny wiatr Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 72 (2005-05-04) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 72 (2005-05-04)


  • Inspektorzy NIK badali, jak w urzędzie funkcjonowała przez ostatnie cztery lata służba cywilna. - Wyniki kontroli są dla nas bardzo pomyślne - mówi Włodzimierz Wójcik, wojewoda świętokrzyski.

    - Służba cywilna to jeden z najważniejszych czynników działania administracji rządowej i ma zasadniczy wpływ na rzetelne wykonywanie zadań państwa. Dlatego właśnie inspektorzy NIK skontrolowali pod tym względem 33 urzędy administracji w całym kraju. Sposób wdrażania ustawy o służbie cywilnej w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim oceniono wysoko - dodaje wojewoda.

    Najwyższa Izba Kontroli zainteresowana była przede wszystkim prawidłowością naboru do służby cywilnej. Zbadano również, jak w urzędzie przebiegały procedury obsadzania stanowiska dyrektora generalnego i wyższych stanowisk urzędniczych oraz czy dokonywano ocen urzędników służby cywilnej i organizowano szkolenia zawodowe. - Inspektorzy NIK stwierdzili, że na pozytywną ocenę zasługuje wprowadzany przez nas nowoczesny system zarządzania zasobami ludzkimi - mówi wojewoda Włodzimierz Wójcik. - System ten jest ściśle powiązany z późniejszym rozwojem zawodowym pracowników służby cywilnej. Nowi urzędnicy muszą przejść określoną procedurami służbę przygotowawczą, wziąć udział w szkoleniach, sporządzane są szczegółowe opisy poszczególnych stanowisk pracy. Sam proces naboru poprzedza dokładna analiza zasobów kadrowych - wyjaśnia wojewoda.

    Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak zorganizowany jest korpus służby cywilnej w 16 urzędach wojewódzkich oraz 15 ministerstwach. Skontrolowano także Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Urząd Służby Cywilnej. Informacja o wynikach kontroli opublikowana jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej NIK.

  • Włodzimierz Wójcik, wojewoda świętokrzyski wyróżnił za aktywność w zakresie integracji społecznej osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym trzy gminy: Ostrowiec Świętokrzyski, Staszów oraz Masłów. Nagrodzeni otrzymali ufundowane przez wojewodę zestawy komputerowe oraz specjalnie na tą okazję przygotowane, odlane w brązie, herby województwa świętokrzyskiego. Ranking Gmin Województwa Świętokrzyskiego zorganizowała już po raz czwarty Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach. Program wspiera, promuje i pobudza wzrost profesjonalizmu w działalności samorządów.

  • Jak co roku, Włodzimierz Wójcik, wojewoda świętokrzyski zainauguruje akcję oddawania krwi.

    W czwartek o godzinie 9.00 przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim stanie ambulans Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pierwszy krew odda wojewoda, a potem pracownicy urzędu, funkcjonariusze straży pożarnej i policji. Zapraszamy wszystkich, którzy zechcą się do nas przyłączyć.

    Świętokrzyskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa alarmuje, że w szpitalach naszego regionu brakuje krwi wszystkich grup. Latem sytuacja może jeszcze się pogorszyć. W ubiegłym roku w podobnej akcji wzięło udział 61 osób. Oddano wówczas ponad 27 litrów krwi.

  • Są już cegły na placu budowy domu dla rodziny Dziurskich z Krajna Zagórza. Podarowały je Tarnowskie Zakłady Ceramiki Budowlanej S.A. "Leier" z Woli Rzędzińskiej. Lista ofiarodawców jest coraz dłuższa.

    - Pani Agata, mama Michałka, nie mogła uwierzyć, że z pomocą przyjdzie jej tyle osób i że cegły zostały już przewiezione na plac budowy - opowiada wicewojewoda Joanna Grzela. - Okazuje się, że to, co wydawało się niemożliwe, dzięki ludziom dobrej woli, staje się możliwe - dodaje.

    Chętnych do pomocy choremu chłopcu przybywa. Do akcji pomocy zainicjowanej przez Joannę Grzelę oraz Mirosława Lubarskiego, dyrektora Marketingu i Eksportu Grupy Polskie Składy Budowlane włączają się zarówno znane firmy budowlane jak i osoby prywatne. Zakłady Przemysłu Wapienniczego "Trzuskawica" S.A przekazały beton komórkowy oraz wapno. Andrzej Tekiel, prezes "Lafarge Cement Polska" zadeklarował dostawę cementu. Tarnowskie Zakłady Ceramiki Budowlanej S.A. "Leier" z Woli Rzędzińskiej podarowały na budowę 2,5 tys. sztuk cegły. Grupa Polskie Składy Budowlane S.A. z siedzibą w Busku-Zdroju koordynuje część dostaw na budowę domu. Do akcji wciąż przyłączają się nowe firmy.

    - Zakład Produkcji Nawozów Organicznych i Wydobycia Piasku "Z.W.P. MOSTY" koło Chęcin podaruje piasek i kruszywo. Jerzy Zacharewicz, dyrektor fabryki płyt gipsowo-kartonowych Rigips Polska-Stawiany Sp. z.o.o. zadeklarował przekazanie płyt rigipsowych, Ursa Polska Sp. z o.o. zapewni styropian, a Zakład Stolarki Budowlanej Stolbud S.A. we Włoszczowie obiecał drzwi - wylicza wicewojewoda Joanna Grzela. Trudna sytuacja rodziny Dziurskich poruszyła także pracowników firm, którzy na własną rękę rozpoczęli poszukiwania sponsorów. - Szczególne podziękowania należą się Kierownikom Działu Sprzedaży: Iwonie Prędce z Tarnowskich Zakładów Ceramiki Budowlanej S.A. "Leier", Dorocie Kwiecień z Ursy Polska Sp. z o.o., Annie Liberze z Zakładu Stolarki Budowlanej Stolbud S.A. we Włoszczowie. To właśnie dzięki takim ludziom urealniają się marzenia chorego chłopca o normalnym życiu - podkreśla Joanna Grzela.

    Na liście darczyńców zaleźli się również prywatni przedsiębiorcy z rodzinnej miejscowości Michałka. Władysław Jamrożek zapewnił transport cegły, a Jan Cedzyński przekazał więźbę dachową oraz podarował choremu Michałkowi komputer.

    - Serdecznie dziękuję wszystkim firmom i osobom, które poszły za głosem serca i pomogły tej rodzinie. W ten sposób potwierdzają swój profesjonalizm i otwartość na potrzeby innych - mówi wicewojewoda. Siedmioletni Michał Dziurski choruje na zapalenie rdzenia kręgowego i jest częściowo sparaliżowany. Zdaniem lekarzy ma szanse na normalne życie i pokonanie choroby. Matka nie pracuje. Samotnie wychowuje trójkę dzieci. Rodzina mieszka w dramatycznych warunkach. Nie jest wstanie sama sfinansować leczenia i rehabilitacji chorego chłopca. Nadal apelujemy o wsparcie do wszystkich, których poruszyła historia Michałka i jego rodziny. Nie bądźmy obojętni na cierpienie. Pamiętajmy o przesłaniu, którym kierował się papież Jan Paweł II: "Przejdziemy przez świat tylko jeden raz. Dlatego cokolwiek możemy zrobić dobrego lub jakąkolwiek wyświadczyć przysługę, uczyńmy to teraz. Nie odkładajmy tego ani nie zaniedbujmy. Bo nie będziemy szli tą drogą nigdy więcej".

    Numer konta na które można przesłać pieniądze:
    "Pomoc dla Michała"
    Bank Spółdzielczy Daleszyce Górno - O. Górno Urząd Gminy w Górnie
    90 84 85-10 19-0010-0000-0013-0072

  • Województwo świętokrzyskie znalazło się w czołówce regionów najlepiej przygotowanych do realizacji "Programu likwidacji miejsc niebezpiecznych na drogach".

    Dlatego otrzyma w tym roku 200 tys. zł na realizację czterech zadań inwestycyjnych poprawiających bezpieczeństwo na drogach. Pieniądze trafią do Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach oraz Zarządu Dróg Powiatowych w Skarżysku Kamiennej.
    Według zapewnień Ministerstwa Infrastruktury druga edycja programu na 2006 rok ruszy w połowie tego roku. Na jej realizację przeznaczono 100 mln zł. Wojewoda świętokrzyski poinformował już wszystkie zarządy dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych regionu o kolejnej edycji przedsięwzięcia. Poprosił także o przedstawianie swoich uwag i spostrzeżeń.
    "Program likwidacji miejsc niebezpiecznych na drogach" ruszył w listopadzie ubiegłego roku. Zainicjowany został przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obejmuje on drogi wojewódzkie, powiatowe, gminne oraz drogi w miastach na prawach powiatu. Wyklucza drogi krajowe, ekspresowe oraz autostrady. Realizowany jest w całym kraju w ramach Krajowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT 2000 na lata 2001-2010. Ideą programu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, a w konsekwencji zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych do 2010 roku, nawet o połowę, w porównaniu z rokiem 2000.

  • Wojewoda Świętokrzyski Włodzimierz Wójcik, organizator wielkiego pikniku rodzinnego "Rok w Unii Europejskiej", który odbył się 1 maja 2005 roku w Parku Miejskim w Kielcach dziękuje za udział w tym wydarzeniu sponsorom:

    1. Schmidt Polska - sponsor główny
    2. Polkomtel S.A.
    3. Totalizator Sportowy - oddział Kielce
    4. PKS Ostrowiec Świętokrzyski
    5. Dodoni z Suchedniowa