Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 73 (2005-05-17) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 73 (2005-05-17)


  • Jutro, w dniu urodzin Jana Pawła II, dzieci z całej Polski zaśpiewają i zagrają dla Ojca Świętego. Koncert odbędzie się na placu przed Bazyliką Katedralną w Kielcach.

    Inicjatorem przedsięwzięcia są uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lipnie, w której murach przechowuje się m.in. stułę, różaniec i medale podarowane przez Papieża. To oni zaprosili swoich kolegów ze szkół, które noszą imię Jana Pawła II do udziału w koncercie. Wystąpią zespoły dziecięce z całej Polski: m.in. "Promyczki" z Nowego Sącza oraz "Małe Słowianki" z Krakowa. Gwiazdą wieczoru będzie Antonina Krzysztoń. Przed koncertem mszę św. odprawi ks. bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz diecezji kieleckiej.

    Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan, Włodzimierz Wójcik, wojewoda świętokrzyski, Franciszek Wołodźko, marszałek województwa świętokrzyskiego, Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski oraz Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. Patronat medialny sprawują: Polskie Radio Kielce, Radio Plus, redakcja "Słowa Ludu", tygodnik "Niedziela", Telewizja Polska oraz portal regionalny www.jedrzejow.pl.

  • Budowa drogi nr 74 powinna znaleźć się w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007-2013 - uważa Włodzimierz Wójcik, wojewoda świętokrzyski. Swoją koncepcję przedstawił na spotkaniu z przedstawicielami województw podkarpackiego, łódzkiego i lubelskiego.

    Spotkanie dotyczyło drogi ekspresowej łączącej Kielce z Lublinem i Rzeszowem. Jej budowa została wstępnie zaplanowana dopiero po 2013 roku. Wojewoda świętokrzyski chce przesunięcia terminu budowy drogi na lata 2007-2013.

    W spotkaniu wzięli udział Artur Ostrowski, wicewojewoda łódzki, Renata Domżał-Drzewicka, wicewojewoda lubelski, Edward Gajerski, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, Wiesław Pajda, dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego oraz przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej. Poparli pomysł Włodzimierza Wójcika, który podjął się jednocześnie roli koordynatora inicjatywy. Goście zobowiązali się do przeanalizowania możliwości inwestycyjnych w województwach. Zdecydowano, że do tej inicjatywy powinny przyłączyć się samorządy. Kolejne spotkanie w tej sprawie planowane jest na początek czerwca.

  • O cudzoziemcach, obywatelstwach i paszportach dyskutowali wczoraj w Cedzynie dyrektorzy wydziałów spraw obywatelskich i migracji urzędów wojewódzkich, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Kancelarii Prezydenta, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, straży granicznej i policji. Konferencję zorganizowali: Włodzimierz Wójcik, wojewoda świętokrzyski oraz Piotr Stachańczyk, prezes Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców.

  • Zanim udamy się na wymarzony urlop za granicę warto dowiedzieć się jakie obowiązki ma wobec nas organizator wyjazdu. Biura podróży prześcigają się w promocjach i ofertach "last minute". Kolorowe foldery, broszury, magazyny pełne są zdjęć z egzotycznych krajów. Aby nie dać się oszukać nieuczciwym pośrednikom i bez stresu wypoczywać warto jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

    Pierwsze kroki
    Planowanie wyjazdu najczęściej zaczynamy od określenia miejsca, do którego chcielibyśmy wyjechać. Informacje podane w broszurach i katalogach powinny być jasne i czytelne. Dokładnie sprecyzowane miejsce i rodzaj wypoczynku, cena, środek transportu, trasa podróży to połowa sukcesu. Przed wyjazdem dowiedzmy się czy oferowany przez biuro podróży hotel odpowiada naszym wymaganiom i w pełni zaspokoi nasze potrzeby np. pod względem rodzaju proponowanych posiłków. Warto dowiedzieć się czy w cenie wyjazdu biuro podróży uwzględniło program zwiedzania lub inne atrakcje. Ustalmy datę, godzinę, miejsce wyjazdu i planowanego powrotu.

    Opłaty dodatkowe
    Kiedy już wiemy dokąd i za ile chcemy wyjechać pozostaje nam ustalenie wysokości zaliczki na wyjazd oraz terminu zapłaty reszty należności. Pamiętajmy, że cena nie może być podwyższona na 20 dni przed datą wyjazdu. Jeżeli umowa wyraźnie przewiduje możliwość podwyższenia ceny organizator musi udokumentować powody, które miały na to wpływ. Chodzi tu np. o: wzrost kosztów transportu, podatków, opłat urzędowych lub za usługi: lotniskowe, załadunkowe lub przeładunkowe w portach morskich i lotniczych, czy wzrost kursów walut. Biuro podróży powinno pisemnie powiadomić nas o ewentualnym odwołaniu wyjazdu np. z powodu małej liczby chętnych, jeżeli od tego czynnika uwarunkowany jest nasz wyjazd. Do jego powinności należy również podanie terminu zawiadomienia o przeniesieniu uprawnień i przejęciu obowiązków.

    Dokładnie czytajmy umowy
    Umowa powinna być przygotowana w formie pisemnej. Zanim podpiszemy dokładnie zapoznajmy się z jej treścią i konsekwencjami. Warto dowiedzieć się o ubezpieczenia: na wypadek rezygnacji z podróży, od następstw niebezpiecznych wypadków i o koszty leczenia poza granicami kraju. Organizator wypoczynku powinien uprzedzić nas o szczególnych warunkach wyjazdu np. odpowiednich szczepieniach w przypadku podróży do egzotycznych krajów. Koniecznie powinniśmy zapoznać się z obowiązującymi przepisami o paszportach i wizach, co w znacznej mierze pozwoli uniknąć nam niepotrzebnych kłopotów.

    Co powinna zawierać umowa?
    Prawidłowo sporządzona umowa powinna zawierać:

    1. dane organizatora turystyki, numer jego zezwolenia oraz imię i nazwisko osoby, która w jego imieniu umowę podpisała,
    2. miejsce pobytu lub trasę wycieczki,
    3. długość wyjazdu,
    4. program imprezy,
    5. cenę wraz z wyszczególnieniem wszelkich koniecznych należności, podatków i opłat, jeżeli nie są one zawarte w cenie, oraz wyraźne sformułowanie okoliczności, które mogą spowodować podwyższenie ceny,
    6. sposób zapłaty,
    7. rodzaj i zakres ubezpieczenia turystów oraz nazwę i adres ubezpieczyciela,
    8. sposób zgłaszania reklamacji wraz z podaniem terminu ich zgłaszania,
    9. wymagania specjalne, o których powiadomiliśmy organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego i na które strony umowy wyraziły zgodę,
    10. podstawy prawne i konsekwencje umowy.

    Na drogę
    Wyjeżdżając na wymarzony urlop pamiętajmy, żeby zabrać ze sobą dane: imię i nazwisko organizatora lub jego przedstawiciela, numer telefonu i adres instytucji, do której możemy się zwrócić w razie konieczności. Co zrobić jeśli na miejscu okaże się, że warunki umowy nie są dotrzymane? Organizator ma obowiązek, bez obciążania nas dodatkowymi kosztami, zapewnić nam usługi zastępcze. Jeżeli ich jakość jest niższa od tych określonych w umowie, możemy zażądać odpowiedniego obniżenia ceny. Jeżeli nie mogą być one zrealizowane albo z uzasadnionych powodów nie wyrażamy na nie zgody i odstąpimy od umowy, obowiązkiem organizatora jest, bez obciążania nas dodatkowymi kosztami, zapewnić nam powrót do uzgodnionego miejsca.

    Informacje o organizatorze turystyki można uzyskać w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Wydziale Rozwoju Regionalnego pod numerem telefonu: 342-19-54 oraz na stronie internetowej turystyka.crz.mg.gov.pl

  • Zaświadczenia na podstawie dokumentacji pracowniczej, w tym i płacowej, z akt zlikwidowanych przedsiębiorstw podległych wojewodzie można otrzymać w Archiwum Zakładowym przy Zakładzie Obsługi Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Lista przedsiębiorstw, których akta są dostępne w archiwum znajduje się na stronie internetowej www.kielce.uw.gov.pl/iso/bok.htm. Z wykazem można zapoznać się także w Biurze Obsługi Klienta ŚUW.

    Archiwum wydaje:

    • zaświadczenia o zatrudnieniu,
    • zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (Rp-7),
    • zaświadczenia o pracy w szczególnych warunkach bądź w szczególnym charakterze,
    • inne dotyczące zatrudnienia, np. o zasiłkach chorobowych, urlopach wychowawczych, bezpłatnych, służbie wojskowej.

    Wniosek (druk) o wydanie w/w dokumentów można otrzymać i złożyć w:

    • Archiwum Zakładowym przy ul. Skrajna 61, pok. 8, 9;
    • Archiwum Zakładowym przy Al. IX Wieków Kielc 3, pok. 30;v - Biurze Obsługi Klienta ŚUW (Kancelarii Ogólnej) przy Al. IX Wieków Kielc 3;
    • za pośrednictwem poczty.

    We wniosku lub podaniu należy podać następujące dane:

    • imię i nazwisko (dla kobiet także nazwisko panieńskie),
    • datę urodzenia i imię ojca,
    • adres do korespondencji,
    • nazwę i adres zakładu pracy,
    • okres zatrudnienia i stanowisko (ostatnio zajmowane),
    • określenie rodzaju zaświadczenia.

    Dodatkowe informacje można uzyskać w Archiwum Zakładowym przy ul. Skrajnej 61 (tel. 347-22-80, 347-22-90, fax. 347-23-00) oraz Archiwum Zakładowym przy Al. IX Wieków Kielc 3 (tel. 342-19-23). Wzory formularzy, w tym wzór wniosku, znajdują się na stronie internetowej www.kielce.uw.gov.pl/iso/bok.htm. Można je także otrzymać w Biurze Obsługi Klienta ŚUW. Za sporządzanie kopii i odpisów z przechowywanej dokumentacji osobowej i płacowej Archiwum pobiera opłaty na podstawie art. 51 ust.2 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.

  • Tylko do 30 czerwca tego roku wyznaczone do tej pory przez wojewodę przedsiębiorstwa utylizacji pojazdów i składnice złomu będą mogły wydawać zaświadczenia potrzebne do wyrejestrowania pojazdów.

    Obowiązuje już nowa ustawa o recyclingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Określa ona nowe formy udzielania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej związanej z recyklingiem pojazdów. Według nowych przepisów właściciele takich pojazdów mogą je wyłącznie przekazać do stacji demontażu lub punktu zbierania pojazdów.

    Szczegółowe informacje na temat obowiązujących przepisów można uzyskać w Wydziale Rozwoju Regionalnego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, nr tel: 342 19 54.