Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 86 (2005-11-29) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 86 (2005-11-29)


  • Do końca grudnia 2005 roku można zgłaszać kandydatów do tegorocznej Nagrody Gospodarczej Wojewody Świętokrzyskiego. W styczniu przyszłego roku Kapituła Nagrody przedstawi wojewodzie te firmy, które zostaną wytypowane do walki o najwyższe laury.

    Nagroda Gospodarcza Wojewody to nie tylko regionalne wyróżnienie - jej regulamin oparty jest na kryteriach Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Laureaci świętokrzyskiej edycji zostaną zgłoszeni do Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej.

    - Laureatów poznamy już w lutym. Jestem pewien, że firmy z naszego regionu zostaną docenione w skali kraju, jak np. Cersanit w 2004 roku - mówi Włodzimierz Wójcik, wojewoda świętokrzyski. - Zdecydowanie ich atutami będą dobre wyniki finansowe, dbałość o miejsca pracy oraz działania wspierająca lokalne inicjatywy. Nominacja do prezydenckiej nagrody gospodarczej powinna być zachętą dla wszystkich przedsiębiorców - dodaje wojewoda.

    Nagroda Gospodarcza Wojewody to szansa dla tych firm, które wnoszą wkład w rozwój gospodarczy i społeczny regionu świętokrzyskiego, budują jego pozytywny wizerunek oraz wpływają na atrakcyjność województwa. Przyznawana jest w pięciu kategoriach: duże przedsiębiorstwo, małe i średnie przedsiębiorstwo, inwestycja zagraniczna, eksporter i gospodarstwo rolne. Zapraszamy do udziału w tym prestiżowym wyróżnieniu.

    foto

  • „Przejdę przez ten świat tylko jeden raz. Dlatego cokolwiek mogę zrobić dobrego lub jakąkolwiek wyświadczyć przysługę, niech uczynię to teraz. Niech tego nie odkładam, ani nie zaniedbuję, bo nie będę szedł tą drogą nigdy więcej". Słowa, którymi kierował się Jan Paweł II, przyświecały tegorocznym obchodom Dnia Pracownika Socjalnego.

    Włodzimierz Wójcik, wojewoda świętokrzyski najbardziej zasłużonych wyróżnił listami gratulacyjnymi oraz upominkami Na uroczystości, które odbyły się w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przybyli przedstawiciele instytucji i jednostek pomocy społecznej z całego województwa. Docenione zostały inicjatywy w zakresie pomocy społecznej w 2005 roku, aktywność i zaangażowanie w rozwój placówek rodzinnych, sięganie po nowoczesne rozwiązania oraz promocja idei pomocy.

    - Praca w pomocy społecznej wymaga wielu umiejętności. Najważniejszą z nich jest umiejętność słuchania drugiego człowieka - powiedział podczas spotkania wojewoda Włodzimierz Wójcik. - Z wielkim podziwem patrzę na państwa niezwykłą służbę. Dziękuję za Wasze serce i Wasz profesjonalizm .
    Wyróżnione przez wojewodę jednostki, to: Rodzinny Dom Dziecka we Włoszczowie, Dom Pomocy Społecznej w Sandomierzu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach oraz Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawichoście. Włodzimierz Wójcik uhonorował także Andrzeja Smulczyńskiego, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku Zdrój oraz Małgorzatę Pułtorak, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Skarżysku - Kamiennej za inicjatywę utworzenia w naszym regionie Oddziału Towarzystwa Pracowników Socjalnych.

    - Praca społeczna to służba potrzebującym. Wymaga ona przede wszystkim kreatywności, wrażliwości i zrozumienia - mówiła Ewa Kwiatkowska z Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawichoście. Anna Dziuba, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu podkreślała wielkie zasługi swych pracowników. - W ciągu dziewięciu lat udało się nam osiągnąć wysokie standardy. Dzięki determinacji i ambicji moich pracowników stworzyliśmy dom, w którym zawsze panuje przyjazna i ciepła atmosfera. Stworzyliśmy naszym podopiecznym warunki do godnego życia .

    foto

  • Wicewojewoda Joanna Grzela wręczyła nagrody laureatom Konkursu Wiedzy Obronnej i Ochrony Ludności. Pierwsze miejsce zdobył Piotr Skoczek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych we Włoszczowie.

    Była to już XIII edycja konkursu, którego celem jest popularyzacja wiedzy o ratownictwie, ochronie ludności oraz podtrzymywanie tradycji patriotycznych wśród młodzieży. Adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego. Trzeci - wojewódzki - etap składał się z 50 pytań testowych. Wzięło w nim udział 57 uczniów. Finalistami konkursu zostali: Piotr Skoczek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych we Włoszczowie, Arkadiusz Piotrowski z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie, Justyna Pieron z Zespołu Szkół Zawodowych w Pińczowie, Magdalena Jakubek z I Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, Anna Bernacka z II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, Marcin Banasik z Liceum Ogólnokształcącego w Chmielniku.

    - Dla mnie wszyscy jesteście zwycięzcami. Zdobycie tej wiedzy wymagało wiele wysiłku. To niezwykle trudny temat. Dlatego cieszę się, że na sali jest dużo dziewcząt. Jestem z Was dumna - mówiła wicewojewoda Joanna Grzela. - Izaak Newton powiedział, że to co wiemy jest tylko kroplą w ogromie oceanu. Życzę Wam, by ten ocean stał się Waszym udziałem - dodała.

    Laureat pierwszej nagrody Piotr Skoczek nie krył swego zadowolenia: - Jestem bardzo szczęśliwy. To wyróżnienie oznacza, że jestem dobry z tych zagadnień. Trudność sprawiły mi tylko pytania o kompetencjach poszczególnych władz województwa i statystyki. Łatwe według mnie były pytania z ratownictwa .

    foto

  • Światowy Dzień Walki z AIDS, który przypada 1 grudnia to doskonała okazja do działań edukacyjnych i informacyjnych, a także do obalania stereotypów, które towarzyszą tej chorobie.

     „Mamy wybór - ABC profilaktyki HIV/AIDS" - pod takim tytułem rozpocznie się 1 grudnia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim konferencja, która dotyczyć będzie m.in.: epidemiologii HIV i AIDS w województwie świętokrzyskim i w Polsce. Początek - godzina 10.00.

    W Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się happening artystyczny. Wystąpi zespół „Jukebox" i Teatr „Samotność w tłumie". Będą również spotkania warsztatowe poświęcone szacowaniu ryzyka HIV/AIDS, a także seminarium o współczesnym wychowaniu oraz mitach i stereotypach w edukacji seksualnej. Organizatorzy to: Stowarzyszenie KONAR, Stowarzyszenie WARIANT, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Kielcach, oddział terenowy w Kielcach Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej.

  • Włodzimierz Wójcik, wojewoda świętokrzyski wręczył główną nagrodę w konkursie „Pomóżmy dzieciom spędzić bezpieczne wakacje".

    Organizatorem i pomysłodawcą konkursu jest Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, której przewodniczy Włodzimierz Wójcik. W tym roku odbyła się trzecia edycja przedsięwzięcia. W jego organizacji uczestniczą także Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Kielcach.

    W tym roku w akcji wzięło udział 11 podmiotów. Miały one za zadanie zorganizowanie dla dzieci z małych miejscowości województwa świętokrzyskiego najciekawszej formy spędzenia wolnego czasu podczas wakacyjnego odpoczynku. Nagrodę główną ufundowaną przez wojewodę świętokrzyskiego otrzymało Ognisko Wychowawcze „Caritas" Diecezji Kieleckiej w Jędrzejowie.

    foto

  • Od 1 stycznia 2006 r. zmieniają się przepisy dotyczące przedsiębiorców i osób świadczących usługi turystyczne. W oparciu o ustawę o usługach turystycznych, niektóre zadania realizowane dotychczas przez wojewodę będą zadaniami marszałka województwa świętokrzyskiego.

    Zmiany te dotyczą:
    - zaszeregowania i kategoryzacji obiektów hotelarskich, ewidencji obiektów hotelarskich;
    - nadawania, zawieszania, cofania uprawnień przewodnikom turystycznym i pilotom wycieczek oraz prowadzenia stosownej ewidencji;
    - prowadzenia rejestru działalności regulowanej organizatorów turystyki i pośredników turystycznych;
    - wydawania osobom i jednostkom organizacyjnym upoważnień do szkolenia przewodników turystycznych i pilotów wycieczek;
    - powoływania komisji egzaminacyjnych dla przewodników turystycznych i pilotów wycieczek oraz komisji z języków obcych dla przewodników turystycznych i pilotów wycieczek;
    - powoływania zespołu oceniającego ds. zaszeregowania obiektów hotelarskich do odpowiedniego rodzaju i kategorii.

    Informacji w tej sprawie udziela Wydział Rozwoju Regionalnego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, tel. 342 19 54