Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 92 (2006-02-28) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 92 (2006-02-28)


  • W województwie świętokrzyskim nie ma ptasiej grypy. Mimo to stały monitoring prowadzi Wojewódzki Inspektorat Weterynarii. W gotowości są też odpowiednie służby.

    W związku z realnym zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków na terytorium Polski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał rozporządzenie, w którym nakazuje hodowcom m.in. izolowanie drobiu od dzikiego ptactwa, karmienie i pojenie drobiu w zamkniętych pomieszczeniach. Rozporządzenie dotyczy zarówno dużych ferm jak i małych gospodarstw.

    Rozpoczynające się migracje ptaków wodno-błotnych niosą ze sobą ryzyko przyniesienia wirusa do Polski. - Najbardziej narażone są tereny północno-zachodnie kraju, przez które prowadzą główne szlaki wędrujących ptaków. W Świętokrzyskiem dzikie gęsi, kaczki i łabędzie zatrzymują się głównie w otoczeniu stawów rybnych, w dolinie Nidy i rzeki Kamiennej oraz na dużych zbiornikach - tłumaczył Jarosław Sułek, powiatowy lekarz weterynarii, ornitolog.

    Paweł Banasik, świętokrzyski wojewódzki lekarz weterynarii w Kielcach podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Reagowania Kryzysowego zapewniał, że nie ma powodów do paniki. - W naszym województwie prowadzony jest stały monitoring dzikiego ptactwa, głównie wodno-błotnego, które jest najbardziej narażone na zarażenie wirusem. Pamiętajmy jednak, że mamy do czynienia przede wszystkim z chorobą ptaków, a nie ludzi - zaznaczał. Objaśnił także, co należy zrobić w momencie znalezienia martwych ptaków. - Należy niezwłocznie powiadomić powiatowego lekarza weterynarii, który podejmie stosowne działania. Pobierze próbki, które następnie przesłane zostaną do laboratorium - wyjaśniał.

    Na ewentualne zagrożenie ptasią grypą przygotowane są służby wojewody, straż pożarna oraz policja. Główny Lekarz Weterynarii zapewnia, że nie istnieje żadne zagrożenie zakażenia się konsumentów ptasią grypą poprzez spożywanie mięsa drobiowego i jego przetworów. Wszystkie gatunki drobiu przed wysyłką do ubojni są zawsze obowiązkowo badane przez lekarza weterynarii wystawiającego świadectwo zdrowia.

    Zalecenia wydał także Główny Inspektor Sanitarny, który przypomina o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Ulotka informacyjna zawiera następujące wskazówki: 
    - Spożywaj mięso drobiowe, przetwory drobiarskie i jaja poddane odpowiedniej obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70 stopni C;
    - Myj dokładnie z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem (deski, noże, talerze); pamiętaj, że zamrożenie mięsa nie niszczy wirusa ptasiej grypy;
    - Nie dotykaj, bez odpowiedniego zabezpieczenia, martwych lub sprawiających wrażenie chorych ptaków dzikich ani ubitego drobiu; przede wszystkim dopilnuj, aby nie robiły tego dzieci;
    - Zadbaj o to , aby dzieci unikały miejsc bytowania dzikiego ptactwa, ferm drobiu oraz innych miejsc jego przetrzymywania;
    - Myj ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem, zarówno dzikim, jak i hodowlanym; dopilnuj, aby robiły to także dzieci;
    - Pamiętaj , aby surowe mięso drobiowe nie miało styczności z innymi produktami żywnościowymi;
    - Przypominamy o przestrzeganiu zakazu przywozu z zagranicy żywego lub martwego ptactwa, drobiu i wyrobów drobiarskich, jaj, nieprzetworzonych piór i ich części, pierza, puchu oraz trofeów myśliwskich.
    Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń wydawanych przez przedstawicieli inspekcji weterynaryjnej i państwowej inspekcji sanitarnej.

    Dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się szkolenie dla dziennikarzy dotyczące zagrożeń związanych z ewentualnym wystąpieniem ptasiej grypy. Wezmą w nim udział m.in. specjaliści z Inspekcji Sanitarnej, Inspekcji Weterynaryjnej, Świętokrzyskiego Centrum Monitorowania Ochrony Zdrowia, Wydziału Zarządzania Kryzysowego ŚUW.

  • Wojewoda Świętokrzyski Grzegorz Banaś objął honorowy patronat nad VII edycją programu „Cień Menedżera", realizowanego przez Międzynarodowe Forum Liderów Biznesu Księcia Walii we współpracy ze Stowarzyszeniem Autokracja oraz Niezależnym Zrzeszeniem Studentów.

    W ramach tego programu wojewoda podjął decyzję o przyjęciu na praktyki czterech praktykantów. Kandydatury można zgłaszać pod adresem internetowym www.cm.iblf.pl do 17 kwietnia 2006r.
    Wyjątkowość tego programu polega na tym, że każdemu praktykantowi przydzielony zostaje menedżer, który angażuje praktykanta we własne projekty, wdraża go w tajniki swej pracy, inwestuje w niego swój czas i wiedzę. Student przez okres odbywania praktyki staje się cieniem swojego przełożonego - stąd nazwa programu „Cień Menedżera".

    Celem programu jest zapoznanie młodych ludzi z funkcjonującym rynkiem pracy i praktyką biznesową, jak również wywołanie tzw. „efektu kuli śnieżnej" w ich życiu zawodowym. - Uważam, że program ten jest doskonałą okazją dla młodych ludzi, którzy maja szansę zdobywać wiedzę u specjalistów, w najlepszych firmach. Student kończąc uczelnię ma już za sobą praktykę, co w dzisiejszych czasach jest dużym atutem - twierdzi wojewoda Grzegorz Banaś.

    Praktyki odbywają się w prestiżowych firmach polskich i międzynarodowych na terenie całego kraju. W tegorocznej edycji programu ponad 220 firm zaoferowało ponad 1400 miejsc praktyk w ponad 60 miastach. Na terenie województwa świętokrzyskiego praktyki w ramach programu oferują również: Altar sp. z o.o., Barlinek S.A., Cersanit S.A., Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Urząd Miasta Kielce, Targi Kielce sp. z o.o. oraz Radio Kielce. Ponadto honorowy patronat nad programem objął wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut, a patronat medialny - Radio Kielce.

  • Wojewoda świętokrzyski zwrócił się z prośbą do przedstawicieli czterech zakładów energetycznych w regionie o wstrzymanie wyłączeń w okresie zimowym energii elektrycznej tym gospodarstwom, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i posiadają zadłużenie za już pobrany prąd.

    - Na pewno nie jest zjawiskiem pozytywnym brak regulacji należności finansowych przez odbiorców energii, niemniej jednak osoby te często nie mają żadnego źródła dochodu lub mają niewielki. Dlatego też warto im pomóc - powiedział wojewoda świętokrzyski Grzegorz Banaś.

    Bardzo często zimowe roboty publiczne były szansą podreperowania budżetu tych rodzin. W tym roku nie wszyscy mieli możliwość skorzystania z tej formy zarobkowania. Mając na uwadze trudną sytuację tych rodzin, wojewoda prosi dostawców o rozważenie możliwości dalszej dostawy energii do gospodarstw do czasu zakończenia okresu grzewczego.

  • Służby Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody sprawdzają przygotowanie świętokrzyskich gmin na wypadek wystapienia powodzi.

    W Morawicy i Daleszycach wojewoda Grzegorz Banaś zapoznał się ze stanem sprzętu i środków materiałowych służących do ochrony przeciwpowodziowej. Wojewoda zwracał szczególną uwagę na sposób zabezpieczenia mieszkańców gmin przed ewentualnym zagrożeniem. Podkreślił, że najważniejsze jest przewidywanie i podwyższona gotowość na wypadek powodzi.

    Służby wojewody wizytowały już m.in. Pacanów, Połaniec, Łubnice, Nowy Korczyn Sobków, Kije, Pińczów, Skarżyska-Kamiennej, Suchedniowa i Wąchocka. - Gminy są przygotowane na wypadek ewentualnego zagrożenia - poinformował Andrzej Martoś, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Magazyny przeciwpowodziowe są zaopatrzone w worki, pompy szlamowe, agregaty prądotwórcze. Wszystkie gminy mają miejsca pozyskiwania piasku oraz, w razie potrzeby, dysponować mogą sprzętem ciężkim. Odbędą się kolejne kontrole w gminach naszego województwa - dodał.

  • Rusza VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego zatytułowanego „Zapobiegam pożarom i ostrzegam przed nimi", skierowanego jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół specjalnych.

    Organizatorami są Wojewoda Świętokrzyski oraz Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przy współudziale Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
    - Konkurs ten spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży - mówi Andrzej Martoś dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego ŚUW. - Uczestnicy konkursu bardzo starannie się do niego przygotowują, co przyczynia się do poszerzenia ich wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego i pracy strażaka - dodaje. Zachęca jednocześnie do wzięcia udziału w konkursie: - Co roku około 2000 prac jest przesyłanych do naszego Wydziału .

    Prace należy przesyłać do Wydziału Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Komisja powoływana przez komitet organizacyjny wybiera 20 najlepszych prac, po 5 w 4 kategoriach wiekowych. W skład jury wchodzą nauczyciele plastyki, artyści plastycy, którzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi, jak również przedstawiciele Młodzieżowego Domu Kultury.

    Rozstrzygnięcie konkursu przewidziane jest na 21 marca, a uroczyste wręczenie dyplomów odbędzie się 7 kwietnia. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Najlepsze prace przesłane zostaną na konkurs krajowy.

  • Trzysta umów podpisano w województwie świętokrzyskim na realizację projektów w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego 2004-2006 - informuje Biuro Zarządzania Funduszami Europejskimi Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

    Najwięcej umów - aż 128 - zawarto w ramach Priorytetu 3: Rozwój lokalny. Pozostałe dotyczyły rozbudowy i modernizacji infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów, wzmocnienia zasobów ludzkich w regionach oraz pomocy technicznej.

    Ogólna kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego podpisanych umów wyniosła blisko 465 mln złotych. W wyniku przeprowadzonych procedur przetargowych kwota ta uległa zmniejszeniu do 407 mln 600 tys. zł, co stanowi 78,6 proc.ogólnej alokacji przyznanej dla województwa świętokrzyskiego. Do końca stycznia tego roku, w ramach refundacji ZPORR, przekazano beneficjentom łącznie 56 mln 712 tys. zł.