Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 93 (2006-03-14) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 93 (2006-03-14)


  • Lech Janiszewski odebrał z rąk wojewody Grzegorza Banasia nominację na stanowisko wicewojewody świętokrzyskiego.

    - Gratuluję stanowiska. Mam pewność, że będzie to z pożytkiem dla mieszkańców naszego regionu. Życzę dobrej współpracy oraz siły, spokoju i wytrwałości - mówił Grzegorz Banaś.
    Wicewojewoda Lech Janiszewski pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego, w latach 1990-1994 był prezydentem miasta, zasiadał także w ostrowieckiej Radzie Miejskiej.

    foto

  • Wojewoda Grzegorz Banaś objął honorowy patronat nad tegorocznym Forum Gospodarczym Millennium Gate, organizowanym przez Komitet Lokalny AIESEC Polska w Kielcach.

    Dziś, o godz. 10.00, w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się konferencja prasowa poświęcona przygotowaniom do Forum. AIESEC rozpoczął akcję promującą program wymiany praktyk. Świętokrzyskie firmy, które chcą stać się konkurencyjnymi na rynkach zagranicznych lub rozpocząć na nich działalność mogą zgłosić się do kieleckiego AIESEC.

    Studenci z Międzynarodowej Organizacji AIESEC zachęcają przedsiębiorców do przyjęcia praktykanta z jednego z 91 krajów na świecie. Firmy, godząc się na kilkumiesięczne zatrudnienie praktykanta z zagranicy, zyskują możliwość nawiązania trwałych kontaktów międzynarodowych, ekspansji na nowe rynki i owocnego rozwoju prowadzonej tam działalności. Praktykant dzięki znajomości sytuacji prawno-gospodarczej swojego kraju może skutecznie koordynować wymianę handlową z zagranicą, zapewnić lepszą komunikację z zagranicznymi partnerami, a nawet pomóc w założeniu przedstawicielstwa czy zdobycia certyfikatów.

    Wszystkie firmy zainteresowane przyjęciem studenta z zagranicy mogą spotkać się z potencjalnymi praktykantami na Forum Gospodarczym Millennium Gate 27 kwietnia 2006r. w siedzibie Targów Kielce. Tam też będą mogli wybrać odpowiedniego kandydata do swoich przedsiębiorstw. Forum Millennium Gate organizowane jest już po raz szósty. Podczas tegorocznego forum szczególny nacisk położony będzie na ukazanie potencjału gospodarczego Ukrainy, Rumunii oraz Niemiec.

  • Dwieście gmin z 20 powiatów w całym kraju zostanie objętych pilotażowym programem „Gminny Punkt Obsługi IRZ" - zapowiedziała Elżbieta Kaufman-Suszko, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

    Spotkanie ze świętokrzyskimi samorządowcami otworzył w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Grzegorz Banaś. Pilotażowy program dotyczący identyfikacji i rejestracji zwierząt ma na celu usprawnienie obsługi rolników posiadających zwierzęta hodowlane: bydło, owce, kozy i świnie. Takie rozwiązanie skróci m.in. czas załatwienia sprawy oraz zmniejszy również koszty dojazdu do punktów. - Jednym z bardzo ważnych priorytetów rządu premiera Kazimierza Marcinkiewicza jest modernizacja obszarów rolnictwa i usprawnienie procedur. To przedsięwzięcie wpisuje się w ten plan - mówił wojewoda Grzegorz Banaś.

    Gminne punkty ruszą, po zakończeniu naboru wniosków płatności obszarowych, czyli od maja tego roku. Prowadzić je będą pracownicy biur powiatowych Agencji na podstawie porozumień zawartych pomiędzy gminą a oddziałem regionalnym ARiMR. Zadaniem gminy będzie zapewnienie odpowiednich warunków technicznych i lokalowych. - Chodzi o zapewnienie pomieszczenia biurowego o powierzchni co najmniej 8 m kwadratowych oraz komputera z dostępem do stałego łącza internetowego.

    Jeżeli program pilotażowy zostanie pozytywnie przyjęty będziemy starali się go rozszerzyć na inne gminy - zapowiedziała prezes Elżbieta Kaufman-Suszko. - Po dwóch miesiącach ocenimy efekty .
    Poseł Przemysław Gosiewski, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że wielokrotnie na licznych spotkaniach rolnicy postulowali za takim rozwiązaniem. - Niezmiernie ważne jest również uproszczenie procedur oraz zwiększenie efektywności absorpcji środków unijnych - mówił poseł Gosiewski.

    foto

  • Minister Spraw Zagranicznych Stefan Meller zaprasza, za pośrednictwem Wojewody Świętokrzyskiego Grzegorza Banasia, do udziału w kolejnej edycji Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie.

    Wnioski można składać do 18 marca. Dyplomy są wyróżnieniem przyznawanym od 1970 roku, zostało nimi uhonorowanych wielu uznanych twórców - ambasadorów polskiej kultury za granicą. Nagrodzona może zostać każda osoba, bez względu na narodowość i kraj pochodzenia, a także instytucje oraz organizacje społeczne, które przyczyniły się do kreowania pozytywnego wizerunku naszego kraju poza jego granicami w dziedzinie kultury, polityki czy gospodarki.

    Wniosek o przyznanie Dyplomu powinien zawierać podstawowe informacje o kandydacie, szczegółową charakterystykę jego działalności oraz uzasadnienie wnioskodawcy. Wnioski za rok 2005 można składać do p. Marcina Perza, doradcy wojewody świętokrzyskiego, na adres: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Al. IX Wieków Kielc 3, 25-516 Kielce, w terminie do 18 marca 2006 roku .

  • Wojewoda Świętokrzyski wydał rozporządzenie w sprawie ogólnej powierzchni przeznaczonej pod uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych oraz rejonizacji tych upraw w 2006r.

    Na 271,2 ha określono ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawy maku niskomorfinowego w województwie świętokrzyskim. W tym roku nie ustalono powierzchni przeznaczonej pod uprawy konopi włóknistych. Zgodnie z przepisami, mak można uprawiać na terenie 38 gmin województwa. Rozporządzenie wchodzi w życie 24 marca 2006r.

  • O zmianę nazw trzech miejscowości w województwie świętokrzyskim wnioskują m.in. radni Zagnańska, Sędziszowa i Piekoszowa. Dotychczasowe nazwy miejscowości Podlesie, Lipie, Wydanka chcą zastąpić nazwami: Samsonów - Podlesie, Lipie część wsi Klimontów, Tarnawa - Wydanka.

    Swoje decyzje argumentują tym, że nazwy te funkcjonują od wielu lat w mowie potocznej. Ponadto mieszkańcy posługują się nimi w dowodach osobistych i innych dokumentach składanych w instytucjach ubezpieczeniowych, urzędzie skarbowym, ośrodku zdrowia oraz innych instytucjach życia publicznego.

    Zmiany gospodarcze, społeczne i demograficzne powodują znoszenie urzędowych nazw miejscowości. Decyzje w tej sprawie wydaje minister spraw wewnętrznych i administracji, na wniosek rady gminy, za pośrednictwem wojewody. W podjęciu decyzji pomaga Komisja Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, w skład której wchodzą specjaliści z dziedziny językoznawstwa, historii, geografii, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

  • Niemieccy eksperci twinningowi: Hans Knoop i Dieter Stundl oraz Janusz Czodrowski, doradca twinningowy z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii byli gośćmi wojewody świętokrzyskiego Grzegorza Banasia.

    Rozmawiano na temat Systemu Integrującej Platformy Elektronicznej (IPE), który jest obecnie realizowany w ramach projektu Phare 2003 „Zintegrowany System Katastralny - Faza III". Celem IPE jest wdrożenie rozwiązań Zintegrowanego Systemu Katastralnego jako elektronicznego połączenia podsystemów katastru nieruchomości, systemu ksiąg wieczystych oraz podatkowej ewidencji nieruchomości. Zapewni to szybki dostęp do aktualnych i wiarygodnych informacji o nieruchomościach.

    Zadaniem IPE jest także dostosowanie ewidencji gruntów i budynków do wymagań związanych z tworzeniem Systemu Katastralnego. Beneficjentem i zarazem zleceniodawcą niezbędnych do wykonania prac w zakresie zasobów ewidencji gruntów i budynków jest Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

    W województwie świętokrzyskim 2 powiaty (kielecki ziemski i ostrowiecki) zostały częściowo w 2005r. przygotowane do transferu danych części opisowej katastru za pośrednictwem serwerów dostarczonych przez GUGiK. W 2006r. 5 następnych powiatów podpisało umowy na realizację Zintegrowanego Systemu Katastralnego.