Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 99 (2006-06-06) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 99 (2006-06-06)


  • - Pozytonowy tomograf emisyjny powinien trafić do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Ten ośrodek w pełni na to zasłużył - powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Zbigniew Religa, który gościł w Kielcach .

    Pozytonowy tomograf emisyjny umożliwia diagnozowanie choroby nowotworowej w bardzo wczesnym stadium. - Wstępnie planujemy, że w Polsce będzie około pięciu takich nowoczesnych urządzeń. Po dzisiejszej wizycie w Kielcach jestem zwolennikiem, aby jedno z nich było właśnie tutaj - powiedział minister Zbigniew Religa. Nawiązał również do rozpoczynającej się w najbliższy piątek sejmowej debaty dotyczącej naprawy systemu ochrony zdrowia. - Naprawa doprowadzi do wzrostu nakładów na ochronę zdrowia z 3,9 proc. PKB do 5 proc. PKB. To jest gigantyczny wysiłek rządu - powiedział. Odniósł się także do protestu środowiska medycznego. Zaznaczył, że podstawy protestu są słuszne, a płace - zróżnicowane, w większości jednak plasują się poniżej średniej krajowej. - Odpowiedzialność za zdrowie i życie powinna być wynagradzana lepiej niż dotychczas. Rząd robi wszystko, aby tę sytuację zmienić stąd propozycja 30 proc. podwyżek pensji od 1 października - podkreślił minister Religa.

    W Świętokrzyskim Centrum Onkologii minister spotkał się również z przedstawicielami środowiska medycznego. Wcześniej otworzył Oddział Dzienny dla Osób Uzależnionych od Środków Psychoaktywnych oraz Klub Pacjenta NZOZ „Nadzieja Rodzinie". - Jeśli mogę jeszcze cokolwiek zrobić to na pewno rozpowszechnić placówkę w kraju tak, aby była przykładem dla innych . Z założenia oddziału dumny był również wojewoda świętokrzyski Grzegorz Banaś. - Degradacja człowieka to degradacja społeczeństwa uniemożliwiająca rozwój narodu. Dzięki takim placówkom i ludziom, którzy w nich pracują możemy kształtować zdrowe społeczeństwo obywatelskie - powiedział wojewoda podczas otwarcia ośrodka.
    W uroczystości wzięli również udział świętokrzyscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele środowiska naukowego i lekarskiego. - Za pomocą musi stać państwo, dlatego deklaruję, że będziemy wspierać ośrodek - zapewnił Przemysław Gosiewski, szef klubu parlamentarnego PiS.

    Od momentu rozpoczęcia strajku w województwie z inicjatywy wojewody Grzegorza Banasia działa specjalna infolinia dla osób chorych. Pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 889 684 od godz. 7.30 do 19.30 w Świętokrzyskim Centrum Monitorowania Ochrony Zdrowia w Kielcach można uzyskać informacje dotyczące placówek, w których chorzy w nagłych przypadkach otrzymają pomoc medyczną.

    Wojewoda zwrócił się również do organów założycielskich strajkujących szpitali, czyli marszałka województwa, starostów i prezydenta Kielc o podjęcie działań wynikających z obowiązujących przepisów prawa, a zwłaszcza ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Na pisma wojewody świętokrzyskiego z dnia 29 i 30 maja br. odpowiedział Prezydent Miasta Kielc Wojciech Lubawski i dziewięciu z trzynastu starostów. Rady i Zarządy Powiatów analizując sytuacje strajkowe skupiły się w swoich działaniach na zabezpieczeniu dostępu do świadczeń medycznych. - W szpitalach objętych strajkiem przypadki ostre przyjmowane są na bieżąco. Nie ma potrzeby interwencji ze względu na odmowę udzielenia pomocy medycznej w naszych jednostkach - napisali w liście do wojewody.

    W tej chwili w województwie świętokrzyskim strajkują lekarze w 15 szpitalach. Wczoraj rozpoczęli strajk pracownicy szpitala w Sandomierzu. Nie strajkują pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i szpitali w Chmielniku, Busku Zdroju, Starachowicach, Pińczowie, Kazimierzy Wielkiej oraz w Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarneckiej Górze. Wojewoda na bieżąco monitoruje sytuację w świętokrzyskich placówkach służby zdrowia, które przystąpiły do strajku.

    foto

  • Ponad 130 prac wykonanych przez 48 autorów nadesłano na ogłoszony przez wojewodę Grzegorza Banasia konkurs fotograficzny „Święty Krzyż - miejsce mistyczne". Dziś wojewoda wręczy nagrody laureatom. W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim zostanie także otwarta wystawa prezentująca najciekawsze fotografie.

    - Prace były bardzo różnorodne, zarówno pod względem techniki wykonania, jak i próby przedstawienia tematu. Jury wyłoniło laureatów, przyznano trzy główne nagrody oraz trzy wyróżnienia - mówi Anna Żmudzińska-Salwa, rzecznik prasowy wojewody.

    Konkurs fotograficzny ogłoszono z okazji obchodów tysiąclecia Świętego Krzyża. Adresowany był do wszystkich mieszkańców województwa, którzy lubią fotografować i są amatorami w tej dziedzinie. Współorganizatorem konkursu był Dom Kultury „Zameczek" w Kielcach.

    Jedna z fotografii będzie promować film o województwie świętokrzyskim. Realizowany przez Zbigniewa Ciska film przedstawiać będzie uroki Świętego Krzyża. Laureaci i wyróżnieni w konkursie otrzymają od reżysera płyty DVD z filmami. Zbigniew Cisek ufunduje im także wycieczki po świętokrzyskich rezerwatach.

  • Od dzisiaj przez tydzień prowadzane będą badania na temat satysfakcji klienta z usług świadczonych przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki.

    - Klienci chętnie godzą się na udział w ankiecie. Po pierwszym dniu przeprowadzonych badań widać, że są oni zadowoleni z pracy urzędników i jakości świadczonych przez nich usług - mówi Katarzyna Rabajczyk, jedna z ankieterek. Badania potrwają cały tydzień. W godz. od 10.00 do 12.00 przy biurze Obsługi Klienta oraz w oddziale paszportów ŚUW będą stali specjalnie przeszkoleni w tym celu pracownicy. Ankieta ma na celu zebranie opinii na temat funkcjonowania Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Zawiera osiemnaście pytań. Dotyczą one m.in. celu wizyty w urzędzie, kompetencji oraz oceny urzędnika, który załatwiał sprawę, jak również warunków lokalowych.

    - Prosimy ankietowane osoby, aby dokonały oceny urzędnika, z którym załatwiały sprawę w kilkustopniowej skali. Stąd wiemy czy był on uprzejmy, kompetentny czy może zależało mu tylko na powierzchownym załatwieniu sprawy - powiedziała Katarzyna Rabajczyk. Ankieta jest anonimowa.

  • Ponad 190 młodych osób zdało egzamin końcowy na kartę motorowerową. To efekt pierwszego w województwie bezpłatnego kursu, który zorganizował wojewoda Grzegorz Banaś. Egzamin odbył się podczas "Drzwi Otwartych" Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

    - Najwięcej młodych osób w wieku od 13 do 18 lat zgłosiło się do nas rano - relacjonował sobotni egzamin Kazimierz Baziak z kieleckiego WORD. - Przez cały dzień zarejestrowaliśmy 198 osób. Tylko jedna z nich nie zdała - mówił.
    Egzamin składał się z dwóch części: teoretycznej, podczas której egzaminatorzy sprawdzali wiedzę z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz praktycznej, która odbywała się na placu manewrowym. Na zdających czekało 5 skuterów i sześć stanowisk egzaminacyjnych.

    - Cały egzamin przebiegł bardzo sprawnie. Większość dokumentów wydana została osobom, które pozytywnie przeszły egzamin, od ręki. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, dlatego zamierzamy ją kontynuować - powiedział Mariusz Cołoszyński, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji ŚUW. Wojewoda Grzegorz Banaś planuje zorganizowanie podobnych kursów w miastach powiatowych w wakacje.

  • „Mnóstwo radości, uśmiechu, samych szóstek w szkole i wspaniałych wakacji" - takie życzenia złożył wojewoda świętokrzyski Grzegorz Banaś dzieciom, które gościł w miniony czwartek z okazji ich święta. Wojewoda odwiedził również wychowanków Rodzinnego Domu Dziecka w Białogonie.

    Dzieciaki z kilku szkół podstawowych w Kielcach i z Obic (gmina Morawica) już na samym początku bardzo serdecznie przywitały wojewodę, który, wzruszony, od razu zapoznał się ze swoimi młodymi gośćmi. - Mam na imię Grzesiu - przedstawił się. - Cieszę się, że przyszłyście dzisiaj do mnie. Jest mi bardzo miło. Życzę Wam mnóstwo radości, dużo uśmiechu na co dzień, samych szóstek oraz wspaniałych wakacji pełnych niezapomnianych wrażeń - mówił.

    Podekscytowane wizytą dzieci, bez skrępowania zaczęły zadawać różne pytania, na które gospodarz spotkania bardzo cierpliwie odpowiadał. Wszystkich najbardziej interesowało to, czy w Kielcach powstanie park wodny i ogród zoologiczny. Wojewoda przyznał, że szanse na zbudowanie aquaparku są duże, ale z zoo będzie jednak trochę gorzej. - Na razie musi wystarczyć nam ptaszarnia w parku - powiedział. Na prośbę swoich gości gospodarz opowiadał również o swoich zadaniach i obowiązkach oraz o województwie świętokrzyskim. Dzieciakom najwyraźniej bardzo spodobała się wizyta u wojewody. - Bardzo sympatyczny i miły pan. W przyszłości też chcemy być wojewodami - opowiadały, zajadając słodycze, Daria, Gracja i Asia ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Kielcach.

    Po spotkaniu wojewoda Grzegorz Banaś odwiedził wychowanków Rodzinnego Domu Dziecka w Białogonie. W prezencie przywiózł im rowery i słodycze. - Ciepło i miłość to największy skarb dla każdego dziecka. Dziękuję Wam za to, co robicie - powiedział wojewoda. W rodzinnym domu dziecka Anny i Edwarda Zawieruchów mieszka ośmioro dzieci. Jak opowiadają o nich opiekunowie od sześciu lat nawzajem poznają się i uczą miłości. Dzieciaki opowiadały wojewodzie o swoich osiągnięciach, zainteresowaniach i pasjach. - Zapraszamy Pana wojewodę, aby dołączył do grona naszych przyjaciół - dodał na zakończenie wizyty pan Edward.

    W tym wyjątkowym dniu wicewojewoda Lech Janiszewski odwiedził wychowanków Domu Dziecka w Nagłowicach. Życzył im uśmiechu na co dzień i samych szczęśliwych chwil w życiu. Dzieci otrzymały w prezencie rowery i słodycze.

    foto

  • W najbliższy czwartek, 8 czerwca, od godziny 9.00 do 10.00, internauci będą mogli zadawać pytania Mariuszowi Cołoszyńskiemu, dyrektorowi Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

    Za pomocą internetowego czata można zapytać o sprawy związane m.in. z wydawaniem paszportów, uzyskaniem obywatelstwa polskiego, pobytu cudzoziemców na terenie Polski, rejestracji stanu cywilnego oraz innych zadaniami będącymi w gestii Wydziału Spraw Obywatelskich.
    Wystarczy wejść na stronę www Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego www.kielce.uw.gov.pl i kliknąć w specjalnie oznakowaną ikonkę. Uruchomiona zostanie wówczas aplikacja, za pomocą której można będzie napisać pytanie.

    Dwa tygodnie temu na pytania internautów odpowiadał wicewojewoda Lech Janiszewski.