Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 128 (2008-02-20) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 128 (2008-02-20)


  • Jak dowiedzieć się o bezpłatnej mammografii i cytologii? Gdzie zgłosić się na badanie? Program profilaktyki raka piersi i szyjki macicy będzie wspierała kampania informacyjna wojewody Bożentyny Pałki Koruby „Kochaj życie".

     Założeniem inicjatywy jest rozpowszechnienie informacji na temat badań profilaktycznych raka piersi i raka szyjki macicy wśród kobiet województwa świętokrzyskiego. - Dane statystyczne przerażają. W krajach Unii Europejskiej 80% kobiet rozpoczyna leczenie w początkowej fazie choroby, w Polsce tylko 20%. Na 6 milionów wysłanych listów informacyjnych odpowiedziało 400 tysięcy polskich kobiet, w konsekwencji przy zachorowalności 12 tysięcy kobiet na raka piersi każdego roku umiera połowa z nich. Na 4 tysiące kobiet chorujących w naszym kraju na raka szyjki macicy, umiera 2 tysiące. Wspomagajmy profilaktykę, bo daje to możliwość zupełnego wyleczenia choroby - mówi wojewoda Bożentyna Pałka Koruba.

    Kampania, organizowana wspólnie ze Świętokrzyskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, rozpocznie się 3 marca konferencją z udziałem wojewody, władz NFZ, ginekologami, lekarzami pierwszego kontaktu i lekarzami medycyny pracy. Podczas spotkania przedstawione będą szczegółowe cele kampanii, imprezy towarzyszące oraz zaprezentowany zostanie oficjalny plakat promujący akcję. - Szczególnie proszę o pomoc samorządowców, zachęcam do zorganizowania na terenach swoich gmin 8 marca imprez okolicznościowych, wspierających kampanię i popularyzujących profilaktykę raka piersi i raka szyjki macicy - mówi wojewoda.

    Zwieńczeniem pierwszego tygodnia kampanii będzie happening z udziałem wojewody na ulicy Sienkiewicza w Kielcach, z okazji Dnia Kobiet, podczas którego znani mężczyźni z regionu świętokrzyskiego będą rozdawać kwiaty, broszki i ulotki informacyjne.

    foto

  • Rozmowa z dyspozytorem w razie wypadku, przymierzanie strojów strażackich oraz praktyczne zajęcia dotyczące postępowania w niebezpieczeństwie - tak wyglądało spotkanie wojewody Bożentyny Pałki-Koruby z dziećmi z przedszkola samorządowego w Zagnańsku.

    Spotkanie było inauguracją akcji wojewody „Numer alarmowy 112", której celem jest uświadomienie najmłodszym mieszkańcom naszego województwa celu używania alarmowego numeru 112. Akcja jest elementem kampanii „Przedszkolak". Podczas spotkania dzieci rozmawiały z wojewodą o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo i gdzie należy dzwonić w razie jakiegokolwiek wypadku.

    Praktycznych porad na temat używania europejskiego numeru alarmowego 112 udzielili dzieciom strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Przedszkolaki miały również okazję zgłosić symulowany wypadek dyspozytorowi, przymierzyć strażackie stroje oraz obejrzeć profesjonalną aparaturę. Na koniec wojewoda wręczyła dzieciom specjalne opaski, które będą przypominać im co robić w przypadku niebezpieczeństwa.

    Do zamiejscowych oddziałów Kuratorium Oświaty w Kielcach wojewoda rozesłała przygotowany przez metodyków program zajęć o numerze alarmowym 112. W lutym program powinien trafić do wszystkich szkół podstawowych w regionie. Kolejne przedszkola w ramach akcji będą odwiedzane już w marcu.

    foto

  • Ponad 323 tys. złotych trafi w tym roku do województwa świętokrzyskiego na realizację projektów w ramach programu „Razem bezpieczniej".

    Środki, z rezerwy celowej budżetu państwa, podzielono podczas posiedzenia Zespołu wspierającego koordynację rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej". Spotkanie odbyło się 24 stycznia w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W wyniku podziału funduszy dla województwa świętokrzyskiego przewidziano 323 tys. 416 zł.

    Ze środków tych realizowane będzie pięć projektów dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przemocy w rodzinie oraz bezpieczeństwa w szkole. - Chodzi o projekty: „Bezpieczni na drogach", „Szczęśliwa rodzina - wolna od przemocy", „Apel o nieagresję", „Razem przeciw przemocy" oraz „Szkoła wolna od przemocy" - wylicza Maciej Pańpuch pełnomocnik wojewody ds. ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań. W ramach projektów organizowane będą m.in. szkolenia tematyczne dla instytucji zajmujących się problematyką przemocy w rodzinie, konkursy dla dzieci i młodzieży, zajęcia terapeutyczne oraz zajęcia warsztatowe, kursy ratownictwa drogowego i udzielania pierwszej pomocy.

  • Promesy dotacyjne na łączną kwotę 2 mln 850 tys. zł przyznało dla samorządów województwa świętokrzyskiego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

    Pieniądze trafiły do 15 gmin i trzech powiatów. Zostaną przeznaczone na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, a w szczególności na odbudowę zniszczonej infrastruktury drogowej i mostowej.
    Środki finansowe otrzymają gminy: Dwikozy, Klimontów, Koprzywnica, Łagów, Łoniów, Łubnice, Oleśnica, Pacanów, Rytwiany, Samborzec, Waśniów, Wilczyce, Wiślica, Zawichost, Złota oraz powiaty: buski, sandomierski i staszowski.

  • O bezpieczne poruszanie się po drogach apelowała wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba do uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Sandomierzu oraz podopiecznych sandomierskiego Środowiskowego Domu Samopomocy.

     Spotkania odbyły się w ramach III edycji akcji „Zawsze widoczny, zawsze bezpieczny". Wojewoda rozdała światełka odblaskowe, a policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji przedstawili zasady bezpiecznego zachowania się na drodze.
    - Pamiętajcie, że aby być bezpiecznym, trzeba być widocznym dla kierowców. Dlatego tak ważne są światełka odblaskowe. Bardzo często taki właśnie drobiazg może zapobiec tragedii - mówiła wojewoda.

    W tym roku kampania została skierowana także do osób starszych, dlatego też o bezpieczeństwie na drogach wojewoda wraz z policjantami będzie rozmawiać m.in. z mieszkańcami domów pomocy społecznej.

    foto

  • Z porad specjalistów mogli skorzystać rodzice dzieci z wrodzonymi wadami serca podczas happeningu zorganizowanego przez wojewodę Bożentynę Pałkę-Korubę w kieleckiej Galerii Echo w ramach Dnia Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca.

    Współorganizatorem imprezy była Fundacja „Serce Dziecka", która już ponad 3 lata pomaga dzieciom ze złożonymi wrodzonymi wadami serca oraz ich rodzicom. W trakcie happeningu fachowymi wskazówkami służyły dr Wioletta Korzeluch - kardiolog dziecięcy oraz dr Grażyna Pazera - neonatolog.

    Niemałym zainteresowaniem cieszył się również pokaz udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzony przez ratowników ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Najmłodsi uczestnicy happeningu mogli wziąć udział w konkursie plastycznym, który polegał na graficznym przedstawieniu „Mojego Serca" oraz podziwiać występy wokalno taneczne i pokazy karate.