Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 131 (2008-04-02) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 131 (2008-04-02)


  • Statuetki i dyplomy wręczyli laureatom drugiej edycji nagrody Laur Świętokrzyski wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba oraz wicewojewoda Piotr Żołądek. Gala finałowa odbyła się w Centrum Biznesu Exbud w Kielcach.

    - To nagroda dla tych, którzy wnoszą wkład w rozwój i promocję naszego regionu. To dzięki nim województwo świętokrzyskie coraz bardziej zaznacza swoją obecność na mapie Polski i całej Europy - mówiła wojewoda.
    Podczas Gali, którą poprowadził znany prezenter Krzysztof Ibisz, przyznano wyróżnienia w czterech kategoriach. Człowiekiem Roku został Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, tytuł Dziennikarza Roku przypadł Elżbiecie Dziewięckiej z TVP Kielce. W kategorii Gmina Roku zwyciężyła Morawica, zaś statuetkę Przedsiębiorstwa Polskiego w Regionie przyznano Zakładowi Doskonalenia Zawodowego.
    Przyznano również dwa Laury Specjalne - dla Michała Sołowowa oraz dla Radia Kielce. W obu przypadkach o wyróżnieniach zadecydował wkład uhonorowanych w rozwój regionu świętokrzyskiego.

    Celem inicjatywy, podobnie jak w ubiegłym roku, było wyróżnienie przedsiębiorstw, gmin oraz osób, które wnoszą znaczący wkład w rozwój i promocję regionu oraz przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Ziemi Świętokrzyskiej w Polsce i Europie.

    foto

  • Minął pierwszy miesiąc kampanii wojewody Bożentyny Pałki Koruby „Kochaj życie". Akcja promuje badania profilaktyczne raka piersi i raka szyjki macicy i skierowana jest do kobiet z regionu świętokrzyskiego.

    - Dziękuję władzom samorządowym na terenie województwa świętokrzyskiego za aktywne włączenie się w kampanię. Cieszy mnie szczególnie fakt, że kobiety z małych miejscowości miały możliwość spotkania się z problemem chorób nowotworowych - powiedziała Bożentyna Pałka Koruba. Imprezy towarzyszące kampanii „Kochaj życie" odbyły się w Michałowie, Bodzechowie, Koprzywnicy, Morawicy i Dwikozach.

    W ostatnim tygodniu marca wojewoda wzięła udział w spotkaniach poświęconych badaniom profilaktycznym w Szydłowie i Kijach, podczas których udzielała porad kobietom i zachęcała do częstych wizyt w gabinetach ginekologicznych. Najbliższe spotkania wojewody z kobietami województwa świętokrzyskiego zaplanowane są na dzisiaj, w Starachowickim Centrum Kultury oraz 18 kwietnia w Skarżysku Kamiennej.

  • „Młodzi XXI wieku. Skąd przybywamy, jacy jesteśmy, dokąd zmierzamy" - to tytuł konkursu dziennikarskiego wojewody Bożentyny Pałki-Koruby oraz marszałka województwa Adama Jarubasa, skierowanego do uczniów i studentów z całego regionu.

    Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży do artykułowania swoich przemyśleń, problemów za pomocą profesjonalnych technik dziennikarskich. W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studenci uczący się w szkołach i uczelniach w województwie świętokrzyskim. Do konkursu należy zgłaszać prace, które muszą mieć określoną formę dziennikarską oraz oczywisty związek z tematem konkursu.

    - Uczestnicy konkursu będą podzieleni na trzy kategorie, ze względu na charakter szkoły, do jakiej uczęszczają oraz na dwie ze względu na przyjętą formę dziennikarską, czyli prasa lub media elektroniczne - poinformowała Agata Wojda, rzecznik prasowy wojewody.
    Prace, wraz z określeniem jej formy oraz medium, do którego jest skierowana, należy przesyłać do 30 kwietnia na adres:
    Agata Wojda
    Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Al. IX Wieków Kielc 3, 25-516 Kielce
    e-mail: agata.wojda@kielce.uw.gov.pl
    tel. 041 342 18 03.

    Praca powinna zostać dostarczona w formie papierowej (w przypadku kategorii „prasa") oraz dodatkowo w wersji elektronicznej na nośniku CD. Koperta powinna zostać opisana: „Konkurs dziennikarski „Młodzi XXI. Skąd przybywamy, jacy jesteśmy, dokąd zmierzamy". Wewnątrz koperty powinna znajdować się fiszka z danymi kontaktowymi autora.

  • Były zabawy edukacyjne, pogadanki na temat województwa i kraju w którym żyjemy oraz wspólne czytanie wierszyków. Rozpoczęła się akcja „Jestem Polakiem i Europejczykiem" - to drugi element kampanii wojewody „Przedszkolak".

    Dzieci z przedszkola w Tumlinie odwiedził wicewojewoda Piotr Żołądek, któremu na powitanie maluchy zaśpiewały hymn Polski. - Dziękuję Wam za tak uroczyste przyjęcie, pamiętajcie, że wartości narodowe oraz szacunek dla kraju i miejsca, w którym mieszkamy to największe dobro człowieka. Każdy z nas musi znać i szanować swoją ojczyznę - powiedział wicewojewoda.

    W trakcie spotkania dzieci uczestniczyły w zabawach, które miały na celu edukację w zakresie wiedzy o kraju i Europie, wysłuchały także opowiadań na temat godła Polski oraz symboli narodowych.

    foto

  • Malowanie klatki, sadzenie drzew czy może remont świetlicy? Jedno jest pewne, będzie na pewno ciekawie. Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba wysłała do samorządowców zaproszenia do konkursu „W maju jesteśmy aktywni!".

    Celem projektu jest działanie na rzecz społeczności lokalnych oraz rozwijanie ich możliwości i różnorodności form działania lokalnego. Zaktywizowanie działań będzie zmierzało również do propagowania postaw otwartości obywatelskiej i społecznej oraz utworzenia jak najlepiej zorganizowanej współpracy pomiędzy mieszkańcami, a organizacjami pozarządowymi i jednostkami administracji samorządowej. Akcja realizowana będzie w maju br.

    Inicjatywy podejmowane w ramach akcji nie mają ograniczeń branżowych, tematycznych, wiekowych, dotyczących liczby zaangażowanych osób, a także formy. Mogą to być zarówno happeningi artystyczne lub społeczne jak też debaty i dyskusje, spotkania, festyny oraz rozmaite formy wspólnych działań, jak np. sadzenie drzew, remont świetlicy, itp.
    Zgłoszenia konkretnych przedsięwzięć będą przyjmowane do 5 czerwca 2008 r. Projekty należy przesyłać na adres:
    Anna Żmudzińska-Salwa
    Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
    Al. IX Wieków Kielc 3, 25-516 Kielce.

  • Książeczkowe dowody osobiste są już nieważne. Zgodnie z zarządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji posługiwać się można było nimi wyłącznie do końca marca.

    Od dziś wszyscy, którzy nie wymienili jeszcze książeczkowego dowodu, znajdą się w trudnej sytuacji. Na podstawie starego dokumentu nie będą mogli m.in. załatwić formalności w urzędach, odebrać listu poleconego na poczcie czy też wziąć kredytu bankowego. Przykładem mogą być formalności związane z wyrobieniem paszportu. Jak mówi Mariusz Cołoszyński, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, wszystkie osoby, które będą chciały złożyć wniosek o wyrobienie paszportu muszą bezwzględnie wylegitymować się nowym dowodem. - Każdy klient chcący wyrobić paszport potrzebuje do tego celu dowodu osobistego. Stare były ważne tylko do końca marca, teraz na ich podstawie nie będzie można złożyć wniosku ani odebrać paszportu - podkreśla.

     W całym województwie obowiązku wymiany dokumentu nie wypełniło jeszcze ponad 10 tys. osób. Tylko w samych Kielcach jest jeszcze około 7 tys. „spóźnialskich". Mimo tego, że termin wymiany już minął, warto szybko złożyć wniosek o wyrobienie nowego dokumentu. W świetle Ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych za posługiwanie się starym dowodem lub za jego brak grozi kara ograniczenia wolności do 1. miesiąca bądź grzywna.