Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 133 (2008-04-30) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 133 (2008-04-30)


  • Trzynastu restauratorów z województwa świętokrzyskiego przystąpiło do konkursu gastronomicznego organizowanego w ramach ogólnopolskiej konferencji wojewody Bożentyny Pałki-Koruby „W krainie świętokrzyskich smaków". Przedsięwzięcie zorganizowano wspólnie z marszałkiem województwa świętokrzyskiego w Zespole Pałacowym w Kurozwękach.

    Kucharze, którzy stanęli do rywalizacji o tytuł „Restauracja z kuchnią regionalną" mieli za zadanie przygotować po cztery dania. Trzy z nich pochodziły z menu dotychczasowych edycji konkursu wojewody „Świętokrzyska potrwa świąteczna", natomiast czwarta z traw to już dowolna inwencja restauratorów, ograniczona jedynie koniecznością zwrócenia szczególnej uwagi na charakter regionalny potrawy. Dania oceniało Jury pod przewodnictwem Grzegorza Russaka, znawcy kuchni, prezesa Polskiej Izby Produktu Lokalnego i Regionalnego. W jego skład weszli również Hanna Szymanderska, autorka wielu kulinarnych publikacji, Grzegorz Komendarek, kucharz, występujący w serialu „Złotopolscy" oraz wicewojewoda Piotr Żołądek.

    Zadanie wcale nie było łatwe, bowiem jurorzy musieli spróbować ponad pięćdziesięciu potraw. Po naradach zadecydowano o przyznaniu głównej nagrody kieleckiej restauracji Monte Carlo. Zwycięzcy przyrządzili zalewajkę świętokrzyską, kapustę bidulę z grochem, kaczkę pieczoną z kminkiem, jabłkami i czerwoną kapustą oraz żeberka duszone w białej kapuście. - Poziom wszystkich przyrządzonych potraw był w przypadku zwycięzców jednakowo wysoki. Każde danie było równie dobre, w przeciwieństwie do pozostałych restauratorów, którzy potrafili zachwycić jedną potrawą, natomiast z drugą radzili sobie już gorzej. To zadecydowało o przyznaniu głównej nagrody - stwierdziła Hanna Szymanderska. Drugą nagrodę Jury przyznało kucharzom z zajazdu Mateo, a trzecie miejsce zajęli szefowie kuchni z Hotelu Kongresowego Centrum Biznesowego Exbud w Kielcach.

    Konkurs był jednym z elementów ogólnopolskiej konferencji, która trwała podczas przygotowywania dań. Spotkanie, na temat znanych świętokrzyskich specjałów oraz sposobów na ich wyróżnienie w ogólnopolskim menu, prowadził m.in. Grzegorz Russak. - Na szczęście odzyskujemy pamięć o naszych tradycjach i coraz częściej stawiamy na dania regionalne. Kuchnia świętokrzyska jest wyjątkowa, dania są piękne i mają rewelacyjny smak, to bardzo ważna zaleta, bowiem często obie te cechy nie idą w parze - powiedział.

    W konferencji uczestniczył wicewojewoda Piotr Żołądek, który przyznał, że świętokrzyskie smaki mają szansę już wkrótce zaistnieć w wielu restauracjach w Polsce, zależy to jednak od zmiany mentalności, chęci przestawienia się z degustacji wyszukanych specjałów na dobre, tradycyjne, proste smaki.
    Podczas imprezy promowano również książkę kulinarną przygotowywaną na prośbę wojewody. Zamieszczone w niej zostały najlepsze przepisy z regionu. Spis potraw zawiera ok. 30 dań z każdego zakątka województwa świętokrzyskiego.

    foto

  • 2142 kobiety z całego województwa świętokrzyskiego wykonały w marcu profilaktyczne badania cytologiczne. To efekt kampanii wojewody Bożentyny Pałki-Koruby „Kochaj życie".

    Rezultaty rozpoczętej 3 marca kampanii są widoczne już dziś. Statystyki mówią same za siebie. Tylko w ubiegłym miesiącu profilaktycznym badaniom cytologicznym poddało się blisko dwa razy więcej kobiet niż w tym samym czasie w roku 2007. - W marcu 2007 roku badania wykonały 1153 kobiety, teraz liczba ta wzrosła do 2142 w analogicznym okresie tego roku. Wyraźnie widoczne jest więc prawie dwukrotne zwiększenie realizacji programu - poinformował dr Arkadiusz Chil ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

    Do tej pory w ramach kampanii odbyło się kilkanaście happeningów i spotkań z kobietami, podczas których wojewoda wraz z lekarzami zachęcała do wykonywania badań cytologicznych i mammografii. Akcja trwać będzie cały rok, a najbliższe spotkania odbędą się w maju. W kampanii uczestniczy Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ, Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące oraz Świętokrzyski Klub "Amazonki".

  • Wojewoda Świętokrzyski oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego serdecznie zapraszają na uroczystości obchodów 217. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

    Program uroczystości 3 maja:
    11.00 - Msza Święta w Bazylice Katedralnej w Kielcach.
    12.15 - Przemarsz pod Pomnik Czynu Legionowego. Inscenizacja z udziałem historycznych postaci (oficerowie regimentu stacjonującego w Kielcach, mieszczanie, chłopi, drobna szlachta) zakończona uroczystym „polonezem".
    12.30 - Uroczystości pod pomnikiem: odegranie Hymnu Państwowego i wciągnięcie na maszt Flagi Państwowej, przemówienia okolicznościowe, apel poległych, salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek.
    14.00 - odznaczenia i mianowania w Wojewódzkim Domu Kultury oraz koncert pianisty Piotra Machnika.
    16.00 - Koncert „WDK - miastu".
    Uczestnicy obchodów otrzymają flagi.

    W niedzielę, 4 maja, w godz. od 12.00 do 16.00 w Parku Miejskim w Kielcach odbędzie się piknik związany z obchodami uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W programie m.in. stanowisko XVII - wiecznej artylerii, tzw. Szaniec obronny, pokaz sprzętu wojskowego, tresura psów policyjnych, występy artystyczne, konkursy z nagrodami oraz pokaz ratownictwa wysokościowego i wodnego. Dla wszystkich żołnierska grochówka.

  • Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba zaprosiła wszystkie samorządy naszego regionu do udziału w konkursie „W maju jesteśmy aktywni!". Celem projektu jest działanie na rzecz społeczności lokalnych oraz rozwijanie ich możliwości i różnorodności form działania lokalnego.

    Zaktywizowanie działań będzie zmierzało również do propagowania postaw otwartości obywatelskiej i społecznej oraz utworzenia jak najlepiej zorganizowanej współpracy pomiędzy mieszkańcami, a organizacjami pozarządowymi i jednostkami administracji samorządowej. Akcja realizowana będzie w maju br.

    Inicjatywy podejmowane w ramach akcji nie mają ograniczeń branżowych, tematycznych, wiekowych, dotyczących liczby zaangażowanych osób, a także formy. Mogą to być zarówno happeningi artystyczne lub społeczne, jak też debaty i dyskusje, spotkania, festyny oraz rozmaite formy wspólnych działań, jak np. sadzenie drzew, remont świetlicy, itp.
    Zgłoszenia konkretnych przedsięwzięć będą przyjmowane do 5 czerwca 2008 r. Projekty należy przesyłać na adres:
    Anna Żmudzińska-Salwa
    Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Al. IX Wieków Kielc 3
    25-516 Kielce.

  • Przypominamy, że jeszcze można składać prace na konkurs dziennikarski „Młodzi XXI wieku. Skąd przybywamy, jacy jesteśmy, dokąd zmierzamy", organizowany przez wojewodę i marszałka województwa.

    Celem konkursu, skierowanego do uczniów i studentów z całego regionu, jest zachęcenie młodzieży do artykułowania swoich przemyśleń, problemów za pomocą profesjonalnych technik dziennikarskich. Zgłaszać należy prace, które muszą mieć określoną formę dziennikarską oraz oczywisty związek z tematem konkursu.

    Prace, wraz z określeniem jej formy oraz medium, do którego jest skierowana, należy przesyłać lub dostarczyć na adres:
    Agata Wojda - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
    Al. IX Wieków Kielc 3, 25-516 Kielce
    Praca powinna zostać dostarczona w formie papierowej (w przypadku kategorii „prasa") oraz dodatkowo w wersji elektronicznej na nośniku CD. Szczegóły pod numerem telefonu 041 342 18 03.

  • Pod hasłem "Klimat w potrzebie" odbyły się tegoroczne obchody Dni Ziemi. Gości przybyłych na kielecki Plac Artystów przywitał wicewojewoda Piotr Żołądek. Imprezę zorganizowali wspólnie wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

    Część artystyczną obchodów Dni Ziemi zainicjował młodzieżowy zespół „Trzpioty", który zaprezentował pokaz tańca akrobatycznego. Po występie publiczność rozpoczęła zwiedzanie Eko-Jarmarku promującego zdrową i ekologiczną żywność. Na stoiskach gospodarstw agroturystycznych z całego regionu można było spróbować tradycyjnych wypieków, miodów i warzyw ze świętokrzyskich pól.
    Zainteresowaniem cieszyła się wystawa "Dziedzictwo Ziemi" przygotowana przez Geopark Kielce. Dniom Ziemi towarzyszyły występy artystyczne dzieci z kieleckich szkół i przedszkoli oraz pokazy tańca.