Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 141 (2008-08-20) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 141 (2008-08-20)


  • O możliwości korzystania z ambulatoryjnej pomocy medycznej przez mieszkańców Kielc poinformowała podczas konferencji prasowej wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. Chodzi o rozwiązania, które mają służyć pacjentom poprzez odciążenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na kieleckim Czarnowie.

    Z informacji skierowanej do pacjentów wynika, że świadczenia opieki zdrowotnej realizowane są przede wszystkim przez lekarza rodzinnego, który sprawuje kompleksową opiekę lekarska nad pacjentem, a w razie potrzeby kieruje do specjalisty lub do szpitala.

    Poza godzinami podstawowej działalności POZ, świadczenia lekarza realizowane są przez świadczeniodawców posiadających umowy z NFZ w zakresie nocnej i świątecznej ambulatoryjnej opieki lekarskiej. Świadczenia te udzielane są przez lekarza w formie porad realizowanych w warunkach ambulatoryjnych w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia od poniedziałku do piątku od godz. 18.00 do 8.00 rano dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy od godz. 8.00 do 8.00 dnia następnego. - Zamierzeniem przypomnienia tych informacji jest zmniejszenie przepełnienia i tym samym uciążliwości oczekiwania w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Pacjenci w razie nagłych wypadków mają możliwość uzyskania pomocy lekarskiej nie tylko w SOR, ale mogą także konsultować się w każdym szpitalu, który ma zakontraktowany konkretny rodzaj diagnostyki - powiedziała wojewoda.

    Docelowo planowane jest także dokonywanie preselekcji już w karetkach pogotowia ratunkowego, aby do SOR wozić tylko tych pacjentów, którzy rzeczywiście potrzebują takiej pomocy. Inne nagłe przypadki, nie zagrażające jednak życiu powinny być leczone ambulatoryjne.

    Informacja dla pacjentów:

    Każda przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej ma obowiązek zamieszczenia w widocznym miejscu informacji, który świadczeniodawca realizuje nocną i świąteczną opiekę lekarską i pielęgniarską dla pacjentów zapisanych na listach POZ tej placówki.
    - Dla pacjentów zapisanych na listach NZOZ „Dalmed", NZOZ „Supramed", NZOZ „Medyk", NZOZ „Partner", NZOZ Centrum Medyczne „Crossmed", SZOZ „Domedic", opiekę sprawuje Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Supramed" w Kielcach przy ulicy Pocieszki 11.
    - Dla pacjentów zapisanych na listach NZOZ „Centrum" NZOZ „Promed", NZOZ „Medica", NZOZ Przychodnia dla Rodziny „Galus", Centrum Medyczne „Zdrowie Plus" opiekę sprawuje Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Centrum" w Kielcach przy ulicy Wojska Polskiego 35.
    - Dla pacjentów zapisanych na listach Powiatowego Centrum Usług Medycznych, NZOZ „Patron", NZOZ „ Medycyna pracy i medycyna rodzinna", NZOZ „ Unimed" opiekę sprawuje NZOZ „Transmed" mający swoją siedzibę w Kielcach przy ulicy Kopernika 3.
    - Dla pacjentów zapisanych na listach ZOZ MSWiA opiekę sprawuje ZOZ MSWiA - izba przyjęć szpitala MSWiA przy ulicy Ogrodowej 11.

    Pomoc medyczna dla mieszkańców Kielc w stanach zagrożenia życia realizowana jest przez Szpitalny Oddział Ratunkowy zlokalizowany na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. W przypadkach pilnej interwencji chirurgicznej pacjenci mogą korzystać także z Poradni Chirurgicznej w NZOZ „Artimed" w Kielcach przy ulicy Paderewskiego 4 (w dni powszednie godzinach od 7.00 do 23.00 oraz w soboty w godzinach od 12.00 do 23.00).

  • Wydział Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego informuje, że w III kwartale 2008 roku zostaną uruchomione środki finansowe w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w celu zmniejszenia różnic społeczno-gospodarczych w obrębie rozszerzonej Unii Europejskiej.

    Jedną z dziedzin, które obejmuje program, jest ochrona zdrowia wraz z działaniami związanymi z pomocą społeczną. Wysokość funduszy przeznaczonych tylko na ten cel wynosi 35 mln franków szwajcarskich. Co najmniej 40% tych środków ma być wydatkowane według klucza geograficznego, a więc w województwach: lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim oraz małopolskim. Pieniądze mogą być przeznaczone między innymi na wspieranie placówek opiekuńczo - wychowawczych, rodzin zastępczych oraz wspieranie domów pomocy społecznej (w tym zapewnianie sprzętu i renowacja). O dofinansowanie projektów w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy mogą starać się instytucje sektora publicznego i prywatnego oraz organizacje pozarządowe.

    Więcej informacji na temat programu można uzyskać na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego: http://www.programszwajcarski.gov.pl/Informacje, bądź za pośrednictwem Wydziału Polityki Społecznej ŚUW (tel. 0-41 342 14 57).

  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach uruchomił kolejną stację pomiarową jakości powietrza. Montaż wykonano w ramach pierwszego etapu wdrażania wymogów dyrektywy unijnej, która nakłada obowiązek oceny jakości powietrza w zakresie zanieczyszczenia metalami ciężkimi oraz benzo(a)pirenem - wskaźnikiem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA).

    Benzo(a)piren powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw głównie w energetyce i komunikacji. - Uzyskane wyniki pomiarów poszerzą wojewódzką bazę danych o zanieczyszczeniu powietrza w regionie, będą również podstawą do podjęcia ogólnokrajowych działań naprawczych w postaci programu ochrony powietrza, dla osiągnięcia poziomu docelowego tam, gdzie jakość powietrza jest niezadowalająca - poinformowała Agnieszka Szlęk, zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

    Stacja zlokalizowana jest na terenie Kielc w miejscu o dużej reprezentatywności. Pobór prób pyłu odbywa się automatycznie, a oznaczenia poszczególnych wskaźników wykonuje Laboratorium WIOŚ. - W ciągu najbliższego miesiąca uzyskamy pierwsze wyniki pomiarów - mówi Agnieszka Szlęk.

  • Zdrowia i pomyślności życzył wicewojewoda Piotr Żołądek siostrze Gabrieli Krawczyk, kończącej pracę w Ognisku Wychowawczym w Kielcach.

    Siostra Gabriela przez 6 lat była dyrektorem placówki wsparcia dziennego dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Na co dzień opiekowała się ponad 50 maluchami, organizowała również zajęcia dla dorosłych. Dzięki jej zaangażowaniu wyremontowano placówkę, zbudowano plac zabaw, powstała sala komputerowa i świetlica.

    foto

  • Trwa konkurs na „Najbardziej przyjazny gabinet ginekologiczny w województwie świętokrzyskim" ogłoszony w ramach kampanii wojewody Pałki-Koruby „Kochaj życie". Konkurs ma na celu wyłonienie najbardziej przyjaznych kobietom gabinetów ginekologicznych, a tym samym podniesienie standardu świadczonych w nich usług medycznych.

    Swój głos w konkursie można oddać za pośrednictwem kuponów drukowanych co tydzień w dodatku do gazety „Echo Dnia" pn. „Zdrowie i uroda". Konkurs jest elementem trwającej od marca kampanii wojewody „Kochaj życie", która dotyczy profilaktyki raka piersi i szyjki macicy. Dotychczas w jej ramach zorganizowano kilkanaście happeningów promujących badania cytologiczne i mammografie, o profilaktyce rozmawiano również podczas wielu spotkań z kobietami z całego regionu.

    Ogłoszony został także konkurs dla gmin województwa świętokrzyskiego, które najaktywniej włączają się w kampanię profilaktyczną poprzez propagowanie badań kontrolnych oraz podejmowanie działań w celu realizacji założeń kampanii. Kryterium oceny aktywności będzie stanowił procentowy udział mieszkanek danej gminy w badaniach objętych programem profilaktyki.

  • Wkraczających do Kielc uczestników 43. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej powitała wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. Podczas uroczystości pod Pomnikiem Legionów wojewoda wręczyła kadrowiczom pamiątkowe odznaki i dyplomy.

    Tegoroczny marsz odbył się po raz 43., a po raz 28. po wojnie i miał zarazem charakter symboliczny, bowiem w tym roku przypada 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznica powołania Związku Walki Czynnej.
    Pierwsza Kompania Kadrowa, która liczyła ponad 140 żołnierzy z podległych Józefowi Piłsudskiemu oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich wyruszyła z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 roku. Stała się zalążkiem Legionów Polskich.

    foto