Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 148 (2008-12-03) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 148 (2008-12-03)


  • Wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba i wicewojewoda Piotr Żołądek wręczyli statuetki i pamiątkowe dyplomy osobom wspierającym kampanię „Kochaj życie". Gala finałowa odbyła się w Hotelu „Łysogóry" w Kielcach.

     - Cieszę się, że wiele osób włączyło się do kampanii „Kochaj życie" i wsparło jej działania. Dziękuje także regionalnym mediom za pomoc w propagowaniu idei profilaktyki. Najważniejsze, że osiągnęliśmy cel - zwiększyła się liczba wykonywanych badań profilaktycznych i mam nadzieję, że to stała tendencja - dziękowała na wstępie wszystkim zebranym wojewoda.
    W pierwszej kolejności podziękowania za wszechstronną współpracę w organizacji kampanii osobiście odebrali prezes Polskiego Radia Kielce Janusz Knap i reprezentującego redakcję Echa Dnia Janusz Kania oraz bracia Waldemar i Tomasz Kęćko. Szczególne wyrazy wdzięczności przyjęli lekarze: Arkadiusz Chil, Stanisław Góźdź, Robert Orzeszko i Jacek Heciak. - Jest to jedna z form zwiększania świadomości kobiet. Bez tego typu akcji nie przekonamy i nie dotrzemy do pań, które nie wykonywały badań, te profilaktyka może uratować im życie - mówił dr Arkadiusz Chil.

    O tym, jak ważna jest promocja profilaktycznych badań cytologicznych i mammografii wśród wszystkich kobiet przypomniał również przedstawiciel Centrali Narodowego Fundusz Zdrowia, Grzegorz Furgał: - Widać w systemie komputerowym NFZ-u, że kampania „Kochaj życie" przyniosła bardzo duży efekt i zniknęły niektóre „białe plamy" na terenie województwa świętokrzyskiego. Docenił również rolę samorządów oraz ludzi znanych w regionie: - Kobietom bardzo potrzebne jest takie zaangażowanie samorządów oraz lokalnych liderów, którzy chcą i potrafią namawiać kobiety do wykonywania systematycznych badań profilaktycznych.

    Podczas gali zaprezentowane zostały również wyniki konkursu na „Najbardziej przyjazny gabinet ginekologiczny". Nagrodę odebrał dr Jacek Chamerski z NZOZ Femi-Med Kielce. Uhonorowano też gabinety lekarskie i samorządy najbardziej aktywnie realizujące i wpierające programy profilaktyki zdrowotnej w mijającym roku. W kategoriach gmin miejskich, miast powiatowych i gmin wiejskich statuetki otrzymali: dr Zdzisław Ogonek (NZOZ „Nowe Życie" Włoszczowa), dr Jacek Chamerski, Leszek Michalec (Daleszyce) oraz Andrzej Zemsta (Łagów). Pamiątkowe dyplomy otrzymali: dr Jolanta Przydatek-Olesińska (Starachowice), dr Ryszard Junkiewicz (Ostrowiec Świętokrzyski), dr Mieczysław Orłowski (Bodzentyn), dr Grażyna Woźniak (Smyków) oraz Ewa Chwalińska (Mniów).

    Specjalnymi statuetkami zostali uhonorowani: prezes Świętokrzyskiego Klubu „Amazonki", Halina Cecot, przedstawiciele samorządów (Staszów, Jędrzejów, Busko-Zdrój), które najaktywniej wspierali program kampanii oraz zmarły niedawno antykwariusz Andrzej Metzger, w imieniu którego nagrodę odebrał Igor Metzger. Ceremonię uświetniły pokazy taneczne grupy JUMP oraz mini recital wschodzącej gwiazdy estrady kieleckiej, Małgorzaty Nakoniecznej.

    Kampanię „Kochaj życie" wojewoda prowadziła od marca. W tym czasie przeprowadzono wiele spotkań z kobietami z całego regionu, happeningów oraz imprez - wszystko po to, aby jak najwięcej pań z województwa świętokrzyskiego skorzystało z profilaktycznych badań cytologicznych i mammografii.

  • Rok pełnienia funkcji Wojewody Świętokrzyskiego podsumowała podczas specjalnej konferencji wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. W spotkaniu wziął również udział wicewojewoda Piotr Żołądek.

    Nominację na pełnioną funkcję wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba odebrała z rąk premiera Donalda Tuska 29 listopada 2007 roku. Od tamtej pory, oprócz codziennych obowiązków wynikających z roli reprezentanta rządu RP w regionie świętokrzyskim, podjęła wiele inicjatyw oraz zaangażowała się w kampanie społeczne i akcje dla mieszkańców województwa.

    Miniony rok upłynął pod znakiem największej w regionie kampanii prozdrowotnej pn. „Kochaj życie". Jej celem było zachęcenie jak największej ilości kobiet z województwa do regularnego wykonywania badań profilaktycznych w zakresie raka piersi i szyjki macicy. Kampania rozpoczęła się w marcu, a swój finał miała w listopadzie. Rok 2008 to również kampanie skierowane do najmłodszych mieszkańców naszego regionu. Chodzi głównie o akcję „Przedszkolak" realizowaną wspólnie z wicewojewodą Piotrem Żołądkiem, której celem było zapoznanie dzieci z numerem alarmowym 112 i budowanie poczucia tożsamości narodowej i lokalnej oraz III edycję kampanii związanej z bezpieczeństwem, na drogach - „Zawsze widoczny, zawsze bezpieczny" - adresowaną tym razem do uczniów klas I - III szkół podstawowych oraz podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy. - Zamierzeniem obu akcji było zaszczepienie wśród dzieci umiejętności radzenia sobie w niebezpiecznych sytuacjach - podkreśliła wojewoda.

    Trzecią kampanię promującą bezpieczeństwo na drogach pn. „Życie jest zbyt cenne, nie zostawiaj go na drodze", wojewoda organizuje wspólnie z marszałkiem województwa, Stowarzyszeniem „Nadzieja Rodzinie, Komendą Wojewódzką Policji oraz Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Kolejne inicjatywy związane były z promocją świętokrzyskich produktów regionalnych. W kwietniu wojewoda zorganizowała konkurs dla świętokrzyskich restauratorów połączony z ogólnopolską konferencją „W krainie świętokrzyskich smaków". Druga edycja przedsięwzięcia odbędzie się w październiku przyszłego roku, natomiast za niespełna 3 tygodnie odbędzie się finał III edycji konkursu wojewody „Świętokrzyska potrawa świąteczna".

    W ciągu roku pełnienia funkcji przedstawiciela rządu RP w województwie wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba podjęła również wiele inicjatyw, które miały duże znaczenie dla sytuacji regionu. Chodzi m.in. o wystąpienia do ministra skarbu państwa oraz ministra rolnictwa w obronie upraw buraka cukrowego, zgłoszenie poprawek do tzw. Ustawy metropolitalnej, pozyskanie znaczącej ilości środków finansowych na politykę społeczną w województwie oraz nawiązanie współpracy społeczno - gospodarczej z czterema pozostałymi województwami tzw. Ściany Wschodniej. Jak podkreśliła wojewoda, działania te udało się zrealizować dzięki bardzo dobrej i sprawnej współpracy z wicewojewodą Piotrem Żołądkiem. - Bez wspólnych działań nie udałoby się tak wiele zrobić i tak dużo spraw rozwiązać - powiedziała wojewoda.

  • Wicewojewoda Piotr Żołądek był gościem uroczystej sesji Rady Powiatu Skarżyskiego zorganizowanej z okazji jubileuszu 10-lecia powstania powiatu. Zasłużonym samorządowcom wręczył odznaczenia państwowe.

    - Dziękuję za tworzenie nowoczesnego samorządu. Prężny rozwój gospodarczy powiatu to najlepsza forma promocji naszego województwa. Mam nadzieję, że uda się pomyślnie zrealizować Państwu wszystkie zaplanowane inwestycje, a zadowolenie mieszkańców będzie największą nagrodą za ciężką pracę - powiedział wicewojewoda.
    Podczas uroczystości wręczono również nagrody „Powiatowe Dęby", przyznawane za szczególne osiągnięcia na rzecz powiatu skarżyskiego w dziedzinie kultury, sztuki, działalności społecznej i przedsiębiorczości.

  • Z pracownikami i podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach spotkała się wczoraj wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. Wszyscy otrzymali opaski odblaskowe oraz torby na zakupy ze specjalnymi odblaskowymi nadrukami.

    Spotkanie zostało zorganizowane w ramach kampanii „Życie jest zbyt cenne, nie zostawiaj go na drodze", którą współorganizuje wojewoda. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać porad na temat bezpieczeństwa na drodze oraz porozmawiać z przedstawicielami instytucji i stowarzyszeń działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

    W przedsięwzięciu uczestniczyli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Marcin Różycki ze stowarzyszenia prowadzącego kampanię „Pijany kierowca zabił mojego przyjaciela" oraz dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali opaski odblaskowe oraz torby na zakupy ze specjalnymi odblaskowymi nadrukami.

  • Trwają eliminacje powiatowe do konkursu wojewody Bożentyny Pałki-Koruby „Świętokrzyska potrawa świąteczna". Komisja wyłoniła do tej pory finalistów z dziesięciu powiatów.

    Wiadomo już, że podczas finału rywalizować będą ze sobą takie smakołyki jak „Kulibioczki pieczone pierożki" reprezentujące powiat starachowicki, „Chciwe żeberka" ze Skarżyska-Kamiennej, „Orzechowy indyk w miodzie" z Kazimierzy Wielkiej, „Kaczka po Dzierąsku" z Pińczowa czy „Słupski Pasztet Świąteczny w 5 odsłonach" z Jędrzejowa.
    Wczoraj posiedzenia komisji odbyły się w Staszowie oraz Sandomierzu, a kolejne spotkania w przyszłym tygodniu. Uroczysty finał zaplanowano na 13 grudnia.

  • Sto dwadzieścia wniosków w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych wpłynęło od gmin i powiatów województwa świętokrzyskiego.

    Szczegóły dotyczące procedury naboru znalazły się w opublikowanym przez MSWiA projekcie uchwały w sprawie ustanowienia Programu Wieloletniego p.n. "Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 - 2011". Jak wynika z dokumentu, w ciągu najbliższych 3 lat na remonty i budowę kluczowych odcinków dróg gminnych i powiatowych budżet państwa przeznaczy 3 mld zł. Tyle samo w ramach wkładu własnego wydadzą samorządy.

     Wojewoda powołała specjalną komisję, składającą się z dwóch pracowników urzędu wojewódzkiego oraz po jednym przedstawicielu urzędu marszałkowskiego, oddziału GDDKiA i Policji, która zajmuje się oceną wniosków.