Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 163 (2009-07-01) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 163 (2009-07-01)


  • Świętokrzyska Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego, której przewodniczy wojewoda, pracowała w ubiegłym roku najlepiej od momentu powstania i jest jedną z najlepszych w kraju - tak wynika z raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

    Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego w 2008 roku pracowała najintensywniej od początku swojego powstania - wyrażając opinie w ważnych kwestiach społecznych i gospodarczych. Z dużym zaangażowaniem podejmowała także rolę mediatora w zgłaszanych do rozpatrzenia kwestiach konfliktowych. W tym okresie zarysowały się stałe obszary zainteresowania i monitorowania przez partnerów społecznych takich sfer, jak: transport publiczny, ochrona zdrowia, polityka społeczna i rynek pracy. Pojawiły się również nowe obszary, jak rolnictwo, czy środki unijne jako szansa rozwoju gospodarczego województwa.

    Bardzo dobrze prezentują się także statystyki - dla porównania kiedy świętokrzyska WKDS odbyła 10 posiedzeń, w tym samym czasie małopolska jedynie 5. Na ostatnim posiedzeniu WKDS w 2008 r. już pojawiły się propozycje tematów pracy w 2009 roku. Teraz WKDS skupia się na monitorowaniu sytuacji na rynku pracy w województwie świętokrzyskim.

  • Swobodne korzystanie z komputera, Internetu i innych narzędzi komunikacyjnych - tak zapowiada się niedaleka przyszłość bibliotek w regionie świętokrzyskim. Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba podpisała porozumienie dotyczące ogólnopolskiego Programu Rozwoju Bibliotek.

    Umowa o współpracy została zawarta razem z marszałkiem Adamem Jarubasem oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Na mocy porozumienia w regionie świętokrzyskim powstanie Partnerstwo na rzecz Rozwoju Bibliotek. Oprócz wojewody i marszałka województwa w partnerstwie uczestniczyć mają przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych ważnych dla rozwoju regionu jak np. wyższe uczelnie, władze oświatowe, przedstawiciele kościołów, organizacje samorządowe i gospodarcze.

    Porozumienie przewiduje ponadto, że władze województwa będą wspierać Program Rozwoju Bibliotek promocyjnie i informacyjnie. Program Rozwoju Bibliotek będzie polegał na wsparciu informatycznym, systemie szkoleń bibliotekarzy oraz wsparciu systemu bibliotecznego. W całej Polsce na przedsięwzięcie w ciągu 5 lat przeznaczonych zostanie 30 mln dolarów. Szkolenia oraz dostawy sprzętu komputerowego do placówek rozpoczną się na przełomie jesieni i zimy 2009. Swój akces do Programu zgłosiło 48 bibliotek z województwa świętokrzyskiego.

    - Program uruchomi nowy potencjał na wykorzystanie środków przy rozwoju czytelnictwa, które w moim odczuciu przechodzi pewien kryzys. Cieszę się, że powstał taki ruch, który skieruje nowy, ożywczy strumień czytelników do bibliotek i zamieni je w prawdziwe instytucje kultury - powiedziała wojewoda. Zadeklarowała również wsparcie dla programu wszystkimi możliwymi środkami.

  • Uruchomieniem syren alarmowych we wszystkich gminach powiatu koneckiego i skarżyskiego rozpoczęły się ćwiczenia wojewódzkich służb bezpieczeństwa „Ognista Kula 2009". Organizatorem manewrów była wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.

    Ćwiczenia były największą w tym roku tego typu akcją połączonych sił Państwowej Straży Pożarnej, policji oraz oddziałów ratownictwa medycznego. Odbyły się one na terenie rozlewni gazu „Gaspol" w Stąporkowie. W manewrach wzięło udział prawie 300 osób, kilkadziesiąt samochodów bojowych i ratunkowych, dwa samoloty gaśnicze i śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

    Celem ćwiczeń było sprawdzenie procedur obowiązujących podczas zagrożenia oraz doskonalenie umiejętności ratowników. Wojewoda, dziękując za udział wszystkim służbom, zwróciła uwagę na szczególny charakter manewrów. - Chodzi o wypracowanie takich procedur, które pozwolą nam zachowywać się w sposób skuteczny w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprzewidzianych i groźnych zdarzeń. Podobne akcje należy przeprowadzać możliwie jak najczęściej, bo wtedy będziemy zdecydowanie sprawniejsi wtedy, kiedy naprawdę będziemy musieli zmierzyć się z zagrożeniem - powiedziała Bożentyna Pałka-Koruba.

  • Tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach otrzymał Tadeusz Różewicz. W uroczystości uczestniczyła wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. Ceremonia odbyła się w Auli przy ul. Żeromskiego, podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu z okazji 40-lecia istnienia uczelni.

    - Spotkanie z Panem to uśmiechy naszej małej stabilizacji. Tutaj nie obowiązuje hipermarketowy sposób na życie, tutaj życie porządkuje kartoteka - powiedziała, parafrazując słowa poety, wojewoda. Laudację, poprzedzającą nadanie tytułu wygłosił językoznawca, profesor Marek Ruszkowski. W wystąpieniu przytoczył słowa Czesława Miłosza z jego wiersza do Tadeusza Różewicza ''Szczęśliwy naród, który ma poetę i w trudach swoich nie kroczy w milczeniu''.

    W trakcie uroczystości wyróżnienie otrzymała także wojewoda - Medal wybity z okazji 40-lecia istnienia uczelni odebrała z rąk rektora UJK.

  • Na placu Artystów w Kielcach kampanię „Przeszczep to drugie życie" promował wicewojewoda Piotr Żołądek. Akcja połączona była z plenerową imprezą Polskiego Radia Kielce, której współorganizatorem jest Wojewoda Świętokrzyski.

    Podczas happeningu promowano udzielanie pierwszej pomocy w razie wypadku nad wodą. Fachowych porad udzielali ratownicy ze Świętokrzyskiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. Każdy, kto zjawił się na placu między godz. 9 a 12 otrzymał także ulotki promujące ideę transplantologii oraz specjalne oświadczenia woli. Podobne spotkania będą odbywać się w każdy czwartek przez całe wakacje.

  • Rozpoczęły się kontrole kąpielisk zgłoszonych do konkursu wojewody na „Najbezpieczniejsze i najlepiej przygotowane kąpielisko do sezonu letniego 2009 w województwie świętokrzyskim". Dziś komisji odwiedziła Ośrodek Wypoczynkowy „Gutwin" w Ostrowcu Świętokrzyskim.

    Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się dziesięć kąpielisk: Suchedniów, Umer, Borowa Góra, Piachy, Lubianka, Gutwin, Solec Zdrój, Radzanów, Golejów oraz Sędziszów. Członkowie komisji, do której należą przedstawiciele wojewody, Policji, Straży Pożarnej, WOPR-u, Sanepidu i Radia Kielce, będą oceniać m.in. wyposażenie kąpielisk, jego oznakowanie, sprzęt ratowniczy oraz zabezpieczenie logistyczne.

    Celem konkursu jest zwiększenie zainteresowania samorządów gmin, instytucji oraz indywidualnych właścicieli do jak najlepszego przygotowania kąpielisk i wypożyczalni sprzętu wodnego w województwie świętokrzyskim pod względem standardu i bezpieczeństwa wypoczynku nad wodą. Najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa korzystających z wypoczynku i kąpieli. Zasadniczą rolę odgrywa poprawna organizacja kąpieliska oraz zabezpieczenie ratownicze wraz z nieodzownym sprzętem do bezpośredniego ratowania życia. Finał konkursu zaplanowano na wrzesień. Jego partnerem jest Polskie Radio Kielce.