Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 167 (2009-08-26) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 167 (2009-08-26)


  • II edycja konkursu wojewody świętokrzyskiego "Restauracja z kuchnią regionalną" rozpoczęta. Można już przesyłać zgłoszenia udziału w tym przedsięwzięciu. Konkurs skierowany jest do restauracji regionu świętokrzyskiego i odbędzie się podczas III Targów Wyposażenia dla Piekarstwa, Gastronomii i Przemysłu Przetwórczego „Gastro-Tech" już 15 października.

    Konkurs, po raz pierwszy zorganizowany w ubiegłym roku, ma na celu promocję regionalnej kuchni tradycyjnych potraw związanych z Ziemią Świętokrzyską. Niejednokrotnie są to przepisy przekazywane od kilkuset lat, z pokolenia na pokolenie, często stanowią również skrywane rodzinne sekrety kulinarne. - Niemożliwym jest zaprzestanie działań po tak cennych dla nas, mieszkańców regionu świętokrzyskiego, sukcesach związanych z poprzednią edycją konferencji, która odbyła się w Pałacu w Kurozwękach. Tym razem imprezę gościć będą Targi Kielce - mówi wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.

    W konferencji wezmą udział restauratorzy z regionu świętokrzyskiego. Głównym zadaniem w rywalizacji będzie przygotowanie potrawy, która zostanie oceniona przez jury. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane potrawy, a restauratorzy z całego województwa będą walczyć o wyróżnienia dotyczące podtrzymywania tradycji kuchni regionalnej. - Sztuka kulinarna jest dla mnie czymś więcej, niż tylko przyjemnością jedzenia. To również strawa duchowa, pełna metafizycznych doznań i estetyki. Potrawa to nie tylko jej smak, to także wspomnienie osób, miejsc, sytuacji. To sentymentalna podróż w krainę subtelnych przyjemności i towarzyskich rytuałów - twierdzi wojewoda.

    Wszelkie informacje na temat konkursu oraz jego pełny regulamin są dostępne na stronie internetowej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego www.kielce.uw.gov.pl

  • 408 szkół z województwa świętokrzyskiego złożyło wnioski do rządowego programu „Radosna szkoła". W całym kraju do udziału w programie zgłosiło się blisko 9 tysięcy placówek. W tym roku w ramach programu do przekazania szkołom Ministerstwo Edukacji Narodowej ma 40 milionów złotych.

    W pierwszej kolejności środki rozdysponowane zostaną pomiędzy szkoły, które zasygnalizowały zapotrzebowanie na pomoce dydaktyczne do miejsc zabaw w szkole. Wnioski o ich zakup lub refinansowanie zakupu złożyło prawie 7,5 tysiąca spośród niemal 14 tysięcy uprawnionych szkół, łącznie są one warte 62 miliony złotych. Wnioski o dofinansowanie utworzenia lub modernizacji placu zabaw przy szkole czy też refinansowania tych kosztów złożyło ponad 1,5 tysiąca szkół. Suma kwot na jakie one opiewają wynosi 66,8 miliona zł. W sumie zainteresowanym szkołom przydałoby się blisko 130 milionów zł, to o 90 mln więcej niż ministerstwo jest w stanie zapewnić.

    Jak czytamy w komunikacie wydanym przez MEN - „W związku z tak dużym zainteresowaniem programem środków w tym roku nie starczy na zaspokojenie potrzeb wszystkich wnioskodawców. Środki będące do dyspozycji w ramach programu zostaną rozdysponowane proporcjonalnie według wnioskowanych kwot pomiędzy wszystkie województwa. Wszystkie szkoły, dla których w tym roku pieniędzy zabraknie otrzymają wsparcie w pierwszej kolejności w ramach przyszłorocznej edycji programu, pod warunkiem złożenia wniosku do 10 października 2009 roku".

    W województwie świętokrzyskim chęć udziału w programie zgłosiło 408 spośród 608 uprawnionych placówek. 352 wnioski złożono na pomoce dydaktyczne, natomiast 56 na budowę placów zabaw. Do 11 września, komisja pod przewodnictwem wojewody, powinna dokonać oceny wniosków o udzielenie wsparcia finansowego złożonych przez organy prowadzące szkoły oraz podzielić środki zapewnione na realizację programu w województwie świętokrzyskim.

  • Na cykl weekendowych imprez organizowanych w Kielcach w ramach kampanii „Przeszczep to drugie życie" zapraszają wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba i wicewojewoda Piotr Żołądek.

    W piątek, 4 września o godz. 12.00 na stadionie przy ul. Szczepaniaka rozegrany zostanie charytatywny mecz piłki nożnej „VIP-y vs. Dziennikarze". Po zakończeniu spotkania uczestnicy meczu podpiszą piłki, które będą przedmiotem aukcji na rzecz młodej kielczanki Dominiki Kitlińskiej. Dziewczynka czeka na przeszczep płuc i serca.

     W sobotę, 5 września w godz. 10.00-12.00 w autobusach linii nr 34 i 46 przeprowadzona zostanie akcja promująca kampanię „Przeszczep to drugiej życie", a w godz. 12.00-14.00 na Placu Artystów odbędzie się happening z mnóstwem atrakcji, m.in. malowaniem graffiti i występami artystycznymi. W niedzielę, 6 września, godz. 12.30-14.00 podobny happening odbędzie się w kieleckim Parku Miejskim.

  • Wicewojewoda Piotr Żołądek wziął udział w obchodach 600-lecia nadania praw miejskich Działoszycom. Uroczystości odbyły się w Urzędzie Miasta i Gminy oraz na stadionie sportowym w Działoszycach.

    Świętowano wydarzenie z 23 sierpnia 1409 roku, kiedy to miejscowości prawa miejskie nadał ówczesny król Polski Władysław Jagiełło. Nazwa miasta wywodzi się prawdopodobnie od imienia legendarnego właściciela Działoszyc, rycerza Działosza. Pierwotna nazwa osady to Zalesice, a jej początki sięgają wieku XII, kiedy to powstała tutaj wieś składająca się z rodzin straży leśnej, zajmującej się doglądaniem lasów biskupich porastających te tereny. Obecnie Działoszyce liczą blisko 6 tysięcy mieszkańców i należą do najpiękniejszych zakątków województwa świętokrzyskiego.

  • Trwa konkurs na „Najlepszą wakacyjną akcję sportową dla dzieci i młodzieży 2009". Celem akcji jest promocja aktywnego i bezpiecznego wypoczynku w okresie wakacyjnym oraz stworzenie przez gminy jak najlepszych i najbezpieczniejszych warunków spędzania przez miejscową młodzież i dzieci okresu letnich wakacji.

    Konkurs trwa od 1 lipca do 31 sierpnia br. Biorą w nim udział gminy, które przesłały swoje zgłoszenia. Do konkursu zgłosiło się 21 gmin: Skarżysko-Kamienna, Wilczyce, Pierzchnica, Strawczyn, Sędziszów, Bałtów, Kije, Sitkówka-Nowiny, Czarnocin, Staszów, Stopnica, Raków, Piekoszów, Połaniec, Chęciny, Bodzechów, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierz, Sobków, Zagnańsk.

    Tradycyjnie, szczególną popularnością cieszą się dyscypliny zespołowe: piłka nożna, siatkówka, koszykówka. Hitem w tym sezonie są turnieje piłkarskie rozgrywane wieczorem przy sztucznym oświetleniu na boiskach sportowych wybudowanych w ramach rządowego programu „Orlik 2012". W gminnych ośrodkach kultury organizowane są także warsztaty plastyczne, muzyczne oraz taneczne.

  • Do końca września można wybierać pracownika socjalnego roku 2009. Plebiscyt został ogłoszony w ramach kampanii wojewody Bożentyny Pałki-Koruby „Rok 2009 - rokiem pracy socjalnej w województwie świętokrzyskim".

     W konkursie wyłoniony zostanie laureat, który cieszy się zaufaniem osób korzystających z pomocy społecznej, skutecznie pomaga wybrnąć z problemów swoim podopiecznym, jest kreatywny, działa z inicjatywą i podejmuje nowatorskie rozwiązania. Głosować można za pomocą kuponów, które należy dostarczyć do Powiatowych Centrów Pomocy Społecznej, Ośrodków Pomocy Społecznej na terenie województwa lub Biura Obsługi Klienta Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w terminie do 30 września 2009 roku.

    Główne założenia kampanii „Rok 2009 - rokiem pracy socjalnej w województwie świętokrzyskim" to wzmocnienie współpracy pracowników socjalnych ze wszystkimi instytucjami działającymi na gruncie lokalnym, zmotywowanie do aktywności i odpowiedzialności za swój los, rozwój nowych form wsparcia oraz zapobieganie spirali uzależniania się osób od pomocy społecznej. W ramach kampanii podejmowane są przedsięwzięcia związane z promowaniem idei pracy socjalnej w regionie, promowaniem działalności informacyjnej i edukacyjnej, w tym pomoc w organizowaniu szkoleń w zakresie pracy socjalnej, pobudzania do aktywności zawodowej, umiejętności pokonywania sytuacji kryzysowych czy też walki ze stresem. Bardzo ważnym zadaniem będzie także aktywizowanie lokalnych społeczności na rzecz rozwiązywania trudnych problemów społecznych oraz wpierania rodzin dysfunkcyjnych.