Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 178 (2010-02-17) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 178 (2010-02-17)


  • O zwrócenie uwagi na stan techniczny obiektów zaapelowała do zarządców i właścicieli budynków w regionie wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. Ostrzeżenie o niebezpieczeństwie związanym z nadmiernym obciążeniem dachów mokrym śniegiem wydało Biuro Prognoz Hydrologicznych.

    Wojewoda przypomina o konieczności usuwania zalegającego na dachach budynków lub balkonach śniegu i lodu, którego nadmierna ilość może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Szczególną uwagę należy zwrócić na budynki o powierzchni przekraczającej 2 000 m² oraz o powierzchni dachów wynoszącej ponad tysiąc metrów kwadratowych, m.in. hipermarkety, hale targowe, hale sportowe, magazyny. Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem w wysokości co najmniej 500 zł. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu.

    Zgodnie z art. 61 ustawy Prawo budowlane właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
    • utrzymywać i użytkować obiekt w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać go w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej,
    • zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu w zakresie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt m.in. wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

    Wszelkie sygnały o zalegającym na dachach śniegu można zgłaszać do powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego lub wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego.

  • W uroczystości wręczenia „Staszowskich Stambułek" uczestniczył wicewojewoda Piotr Żołądek. W tym roku do plebiscytu organizowanego przez Staszowską Izbę Gospodarczą wpłynęło prawie 30 zgłoszeń.

    To prestiżowe wyróżnienie od 13 lat przyznawane jest jednostkom lub firmom, które miały największy wpływ na rozwój gospodarczy na terenie powiatu staszowskiego, osiągnęły znaczny postęp w rozwoju w poprzednim roku oraz zasłużyły się na polu wdrażania nowoczesnych form postępu technologicznego, organizacyjnego i jakości, wyróżniającym się placówkom handlowo-usługowym oraz osobom, których działalność menedżerska i społeczna jest zgodna z celami statutowymi Staszowskiej Izby Gospodarczej. W tegorocznej edycji "Staszowskich Stambułek" wręczono 13 wyróżnień. Uroczystości odbyły się w Zespole Szkół przy ulicy Koszarowej w Staszowie.

    Nagroda kształtem i tradycją nawiązuje do charakterystycznych fajek wytwarzanych w XVIII i XIX wieku w Staszowie. Były to najpopularniejsze wyroby staszowskich rzemieślników. Ich wygląd i sposoby zdobienia narzucali sami odbiorcy, mieszkający w różnych stronach świata, fajki te były eksportowane do Rosji, Turcji i na Bliski Wschód.

  • Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba oddała hołd deportowanym w głąb Związku Sowieckiego. W 70. rocznicę zsyłki, pod Pomnikiem Sybiraków oraz przy Pomniku Ofiar Katynia na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach, złożono wieńce i zapalono pamiątkowe znicze.

    W lutym 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja, która objęła 220 tys. osób. Większość wywiezionych stanowiły kobiety, dzieci i starcy. Transporty zatrzymywały się w: Archangielsku, Kotłasie, Tomsku, Semipałatyńsku, Pawłodarze, Irkucku i Tyndzie. Szacuje się, że przez rok, do końca czerwca 1941 r., w trakcie czterech wywózek przesiedlonych zostało ok. 2 milionów Polaków.

  • Członkowie wyprawy na najwyższy szczyt kontynentu afrykańskiego - Kilimandżaro, stanęli na wierzchołku góry. W ekspedycji, której patronowała wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, wziął udział mieszkaniec naszego regionu Romuald Sadowski.

    „Dach Afryki" został zdobyty, a na szczycie zatknięto symbolicznie flagę województwa świętokrzyskiego, przekazaną przez wojewodę . Oto relacja bezpośrednio od uczestników wyprawy: „Atak na szczyt rozpoczęliśmy o 0.30. Po 3 godzinach weszliśmy na 5000 m npm. Chwilę później przytomność stracił jeden z uczestników wyprawy. Na szczyt dotarłem o 7 godzinie. Kilimandżaro zdobyte! Powrót okazał się równie kłopotliwy. Kolejna osoba straciła przytomność. Wróciliśmy do bazy 4. Jeszcze tylko jedna noc w mokrych ciuchach!"

  • Wojewoda świętokrzyski ogłasza otwarty konkurs ofert na wspieranie realizacji zdań w obszarze pomocy społecznej w 2010 roku. Celem konkursu jest wsparcie finansowe zadań ukierunkowanych na profilaktykę, aktywizację i integrację społeczną osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

    O dofinansowanie mogą ubiegać się organizacje pozarządowe prowadzące działalność w zakresie pomocy społecznej, osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w RP, stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz gwarancji wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności w zakresie pomocy społecznej.

    Warunkiem otrzymania dofinansowania jest przedstawienie projektów w zakresie: działań wspierających rozwój systemu opieki nad dzieckiem i rodziną, działań aktywizujących na rzecz osób bezdomnych, poprzez realizowanie programów wychodzenia z bezdomności oraz programów aktywizacji społecznej, działań wspierających budowę systemu wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie i samotnym matkom, działań na rzecz społecznej integracji osób starszych i samotnych, niepełnosprawnych oraz ich rodzin poprzez: treningi samodzielności, szkolenia wolontariuszy oraz rozwój aktywnych form spędzania wolnego czasu.

    Oferty można składać do 17 marca 2010 r.. Druk formularza oferty można otrzymać w Wydziale Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego (pok. nr 623) lub pobrać ze strony internetowej urzędu: www.kielce.uw.gov.pl (w zakładce Polityka społeczna - konkursy i dotacje). Na stronie internetowej ŚUW znajdują się również szczegółowe informacje dotyczące konkursu.

  • Kilka dni temu w całej Europie obchodzono Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. Wojewoda przypomina o możliwości jego wykorzystywania w przypadku jakichkolwiek zagrożeń.

    Numer alarmowy 112 oficjalnie wprowadzono w Polsce 1 stycznia 2007 roku. Od tamtej pory pracę Centrów Powiadamiania Ratunkowego, które łączą służby dyspozytorskie trzech najważniejszych służb ratowniczych, czyli pogotowia, policji i straży pożarnej, nadzoruje wojewoda. Funkcję CPR-ów, gdzie pomoc można uzyskać pod alarmowym numerem 112, pełnią wszystkie miejskie i powiatowe komendy policji i straży pożarnej. Docelowo planowane jest utworzenie dwóch centrów w województwie świętokrzyskim, które zastąpią dotychczasowe.

    Także od 1 stycznia 2007 w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego przez całą dobę dyżur pełnią lekarze koordynatorzy ratownictwa medycznego. Ich rola jest bardzo ważna np. w przypadku masowych katastrof. Wtedy są oni odpowiedzialni za skierowanie na miejsce dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego i ustalenie liczby wolnych miejsc w najbliższych szpitalach.
    Niezależnie od funkcjonowania numeru 112 w dalszym ciągu aktywne są pozostałe numery alarmowe rozpoczynające się cyfrą 9.

  • W Kępie Chwałowskiej, w gminie Dwikozy, odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone działaniom przeciwpowodziowym. Naradzie przewodniczyła wojewoda.

    Tematem spotkania była ocena zagrożenia powodziowego przez administratorów rzek i urządzeń przeciwpowodziowych oraz przygotowanie do podjęcia działań przeciwpowodziowych przez samorządy na przykładzie powiatu sandomierskiego. Podczas posiedzenia przedstawiono także aktualną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną oraz najbliższe prognozy dla województwa świętokrzyskiego.

    Specjaliści z Komendy Wojewódzkiej Państwowej straży Pożarnej oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego omówili system obiegu informacji i raportowania w sytuacji zagrożenia i prowadzenia akcji przeciwpowodziowej oraz stan przygotowania środków materiałowych do podjęcia akcji przeciwpowodziowej.