Numer 197 (2010-11-17) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Numer 197 (2010-11-17)


 •  

   

  Ponad 350 osób wzięło udział w III Biegu Niepodległościowym o Puchar Wojewody Świętokrzyskiego, tradycyjnie organizowanym z okazji Święta Niepodległości.

  Blisko dwukilometrowa trasa rozpoczynała się na ulicy Sienkiewicza i wiodła przez ulice Dużą, Jana Pawła II do mety na placu przed pomnikiem Czynu Legionowego. Zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe (rocznik 1998 i młodsze), gimnazja (rocznik 1995-1997), bieg główny (rocznik 1994 i starsze). I tak, w kategorii open mężczyzn zwyciężył Rafał Czarnecki z Bliżyna. Wśród kobiet najlepsza była Katarzyna Mierzejewska z Ostrowca Świętokrzyskiego. Ponadto w kategorii szkół gimnazjalnych najwyższe laury zdobyli odpowiednio Katarzyna Gliścińska z UKS WiR Łopuszno oraz Szymon Dobaj reprezentujący Gimnazjum nr 7 w Kielcach, natomiast wśród szkół podstawowych zwyciężyli zawodnicy SP nr 8 w Kielcach - Julia Szkurłat i Dominik Pasis. Wyłoniono również najmłodszego uczestnika „Biegu po zdrowie". Cały dystans przy gromkich oklaskach licznie zgromadzonej publiczności przebiegł 6-letni Olaf Sękowski. Najstarszym zawodnikiem był 62-letni Ferdynand Biś.

  - Wysoka frekwencja potwierdziła tylko, jak wielkie zainteresowanie towarzyszy bieganiu. Do Kielc przyjechało sporo reprezentantów klubów z całego regionu, co pokazuje, że takie imprezy są naprawdę potrzebne. Cieszę się, że również w taki sposób możemy uczcić Święto Niepodległości - mówiła wojewoda. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody, puchary oraz pamiątkowe dyplomy.

  W ramach obchodów Święta Niepodległości, Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich ogłosił konkurs plastyczny dla dzieci dotyczący tematyki niepodległościowej. Jego celem jest zachęcenie do uczestnictwa w uroczystościach oraz przybliżenie dzieciom i młodzieży historii związanej z odzyskaniem niepodległości. Prace plastyczne wykonane dowolną techniką należy dostarczyć do 30 listopada do Biura Wojewody.

   

 •  

   

  Wojewoda ogłosiła kolejną edycję konkursu „Homo Homini". W ramach przedsięwzięcia uhonorowane zostaną najbardziej aktywne formy wspierania osób niepełnosprawnych.

  Celem akcji jest popularyzacja działań na rzecz osób niepełnosprawnych w województwie świętokrzyskim. Konkurs ma również zachęcić do wspierania lub organizowania akcji wpływających na zmiany w sposobie postrzegania takich osób. - Pokazywanie dobrych praktyk i dobrych rozwiązań dotyczących osób niepełnosprawnych może być niezwykle inspirujące. Chcemy, aby te inicjatywy, które mają miejsce na terenie naszego województwa, wzbudziły zainteresowanie społeczne - podkreśliła wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.

  Adresatami konkursu są samorządy gminne i powiatowe, organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych, osoby fizyczne działające na rzecz osób niepełnosprawnych, Środowiskowe domy Samopomocy, Domy Pomocy Społecznej w profilu działania których znajduje się opieka nad niepełnosprawnymi oraz przedstawiciele mediów przyczyniający się do popularyzacji wiedzy na temat osób niepełnosprawnych.
  Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do 10 grudnia br. na adres: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Al. IX Wieków Kielc 3, 25-516 Kielce z dopiskiem Konkurs „Homo Homini". Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek odbędzie się w grudniu w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

   

 •  

   

  Dwa place zabaw wybudowane w ramach rządowego programu „Radosna szkoła" otworzyła wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. Place powstały przy Zespole Szkół im. ks. Piotra Ściegiennego w Bilczy oraz przy Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy.

  Budowa pierwszego z obiektów kosztowała 105 tys. zł., zaś drugiego 165 tys. zł. - To wspaniała koprodukcja rządowo - samorządowa, razem można zrobić więcej. Dzięki temu można przeznaczyć znaczne środki finansowe na budowę i wyposażanie, jakże potrzebnych najmłodszym mieszkańcom naszego regionu, placów zabaw i edukacji - powiedziała wojewoda. W całym regionie świętokrzyskim dofinansowanie w ramach programu otrzymało w tym roku 216 placówek. Oprócz szkół, które złożyły wnioski na dotacje na budowę placów zabaw, wśród beneficjentów znajdują się również placówki, które otrzymały pieniądze na finansowanie zakupu pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw w szkole.
  Łącznie w naszym województwie na ten cel przeznaczone zostanie blisko 1 mln 750 tys. zł.

   

 •  

   

  Wicewojewoda Piotr Żołądek wziął udział w konferencji dotyczącej organizowanych w Kielcach przez Świętokrzyski Klub Tańca Jump IDO Mistrzostw Europy Disco Dance i Disco Freestyle.

  Od 8 do 11 czerwca 2011 roku Kielce będą gościć minimum 1500 zawodników z całej Europy. Mistrzostwa odbędą się w Hali Legionów przy ul. Bocznej. To bardzo duże wydarzenie sportowe i kulturalne, które w sposób wyjątkowy promować będzie Kielce i województwo świętokrzyskie. - Zarówno miasto Kielce, jak i województwo świętokrzyskie mają uznany dorobek artystyczny w tej dziedzinie. To bardzo dobra wiadomość, że Świętokrzyski Klub Tańca JUMP przyjął tak odpowiedzialne zadanie, jakim będzie organizacja mistrzostw - powiedział wicewojewoda. Jednocześnie podkreślił, że dzięki takim imprezom Kielce i nasze województwo może równać się z najlepszymi miastami i regionami w Europie.
  Patronat nad imprezą objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Prezydent Miasta Kielce.

   

 •  

   

  Świętokrzyski Wojewódzki Komendant Państwowej Straży Pożarnej apeluje o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych i budowlanych.
  Wraz z nadejściem jesieni rozpoczyna się okres grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla, czyli popularnym czadem. Każdego roku z powodu takich zatruć ginie kilkadziesiąt osób w całej Polsce. Bardzo często nie ma to związku z pożarami, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń oraz instalacji grzewczych.

  W związku z taką sytuacją, Świętokrzyski Wojewódzki Komendant PSP apeluje o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych i budowlanych, a w szczególności o dokonywanie okresowych konserwacji i kontroli przewodów kominowych, zapewnienie sprawności technicznej przewodów kominowych oraz właściwe podłączenie i eksploatowanie urządzeń grzewczych.

   

 •  

   

  Dwudniowa konferencja mającą na celu promocję życia bez tytoniu odbyła się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Była elementem kampanii wojewody „Żyj zdrowo", a zorganizowano ją w ramach posiedzenia koalicji „Tytoń albo zdrowie".

  Specjaliści rozmawiali m.in. o statystykach dotyczących palenia tytoniu w Polsce, prewencji nowotworów oraz leczeniu z uzależnienia od tytoniu. Specjalny referat na temat kampanii społecznych dotyczących profilaktyki zdrowotnej, prowadzonych od trzech lat wygłosiła wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. - O zdrowie należy dbać na wielu płaszczyznach. Trzeba pamiętać zarówno o zdrowym odżywianiu, aktywnym stylu życia, ale również o działaniach profilaktycznych i badaniach. Jestem przekonana, że dzięki takim spotkaniom jak dziś, połączymy swoje siły w powstanie swojego rodzaju koalicji prozdrowotnej - mówiła wojewoda.

  Spotkanie było również okazją do przedstawienia działań w społecznościach lokalnych dotyczących ograniczenia szkodliwego nałogu. Zaprezentowano m.in. programy: „Lokal bez papierosa. Polska bez dymu" oraz „Polska wolna od tytoniu".