"Okrąglak" nr 210 (2011-06-01) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

"Okrąglak" nr 210 (2011-06-01)


 •  

   

  Rozpoczęła się druga edycja kampanii promującej profilaktykę raka piersi i raka szyjki macicy „Kochaj życie". Zainaugurowała ją konferencja prasowa w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim z udziałem organizatorów przedsięwzięcia: wojewody Bożentyny Pałki-Koruby oraz wicemarszałka województwa Grzegorza Świercza.

  - Przekonaliśmy się, że rzecz powtarzana kilka razy, zaczyna funkcjonować w systemach wartości i przekonań każdego człowieka jako naturalny, własny przekaz. Kiedy o problemach rozmawia się dużo, daje się dużo świadectwa i popiera autorytetami, wtedy rośnie chęć do działania. Stąd decyzja o powtórzeniu kampanii - powiedziała wojewoda. Dodała, że w wyniku poprzedniej edycji „Kochaj życie" znacząco zwiększyła się liczba kobiet wykonujących badania profilaktyczne, a fakt ten był dodatkowym czynnikiem motywującym do zorganizowania drugiej edycji.

  Kampania profilaktyczna „Kochaj życie", kierowana do mieszkańców regionu świętokrzyskiego, poruszać będzie równolegle problem raka piesi oraz nowotworu szyjki macicy, a dodatkowym elementem będzie promocja profilaktyki raka prostaty. Kluczowym zagadnieniem będzie uświadomienie, że wczesne wykrycie chorób we wszystkich przypadkach umożliwia całkowite ich wyleczenie. Na kampanię składać się będzie wiele spotkań z mieszkańcami regionu, liczne happeningi, a wśród nich m.in. zaplanowany na 3 czerwca Międzynarodowy Zlot Klubu Motocyklowego SCRC Cedzyna 2011 z paradą motocykli ulicami Kielc oraz wizyty cytomammobusu w wybranych miejscowościach w regionie.

   

 •  

   

  Porozumienie w sprawie powołania Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Zespołu-Koalicji ds. Realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu podpisano w urzędzie wojewódzkim. Spotkaniu przewodniczyła wicewojewoda Beata Oczkowicz.

  Dokument przewiduje współpracę na rzecz inicjowania i podejmowania działań mających na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń i szkodliwości wynikających zarówno z czynnego, jak i biernego palenia tytoniu. Koalicja zajmie się również integrowaniem działań służących promocji zdrowia w województwie świętokrzyskim poprzez współpracę z samorządami lokalnymi oraz innymi podmiotami. - Chcemy uświadomić młodym ludziom, że naprawdę nie warto palić oraz jak wiele niekorzystnych skutków wiąże się z tym nałogiem. Przez zawarcie porozumienia będziemy docierać do różnych środowisk, nie tylko do młodzieży, ale także nauczycieli, lekarzy i wielu innych. Działania będą zatem kompleksowe - mówiła wicewojewoda.

  Porozumienie ratyfikowały następujące podmioty: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Urząd Miasta Kielce, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Świętokrzyski Zarząd Okręgowy PCK, Straż Miejska w Kielcach, dziennik „Echo Dnia", Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej - oddział terenowy w Kielcach.

   

 •  

   

  Blisko 200 uczestników wzięło udział w organizowanym przez wojewodę świętokrzyskiego „Biegu z sercem". To kolejna odsłona kampanii wojewody „Z sercem dla serca".

  Zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, (dziewczęta i chłopcy, rocznik 1998 i młodsze), gimnazja (dziewczęta i chłopcy, rocznik 1995-1997), bieg główny (kobiety i mężczyźni, rocznik 1994 i starsze). Najwięcej emocji przyniósł silnie obsadzony bieg w kategorii "open" mężczyzn, w którym zwyciężył Mateusz Kaczmarczyk. Wśród kobiet najlepsza była Izabela Rauner. Ponadto w kategorii szkół gimnazjalnych najwyższe laury zdobyli odpowiednio Agnieszka Łazarska oraz Szymon Dobaj, natomiast wśród szkół podstawowych zwyciężyli Oliwia Świstek i Dominik Pasis.

  Dodatkową atrakcją był bieg dla dzieci do lat 7, w którym wystartowało pięcioro chętnych. Najlepszym okazała się siedmioletni Filip Salwa. Wyłoniono również najmłodszego uczestnika „Biegu z sercem". Najkrótszy dystans przy gromkich oklaskach licznie zgromadzonej publiczności przebiegła Zuzanna Goraj. Najstarszym zawodnikiem, który ukończył bieg był Zbigniew Szkurłat. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

  Bieg w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica w Kielcach zorganizowany został w ramach kampanii wojewody „Z sercem dla serca", która ma na celu propagowanie idei zdrowego serca.

   

 •  

   

  Teksty Jonasza Kofty, Adama Asnyka, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Jeremiego Przybory czytali goście kolejnej imprezy z cyklu „Głośne czytanie nocą" w kieleckim Antykwariacie Naukowym im. Andrzeja Metzgera.

   Spotkanie było częścią kampanii wojewody „Z sercem dla serca". Uczestnicy wieczornej imprezy mogli wsłuchać się w poetyckie monologi ambasadorów kampanii przeplatane piosenkami w wykonaniu Marty Huk. Wśród czytających znaleźli się m.in. Bożentyna Pałka-Koruba, Marianna Janion, Beata Wożakowska-Kapłon, Grażyna Jarosz, Zofia Wilczyńska, Małgorzata Oracz, Grzegorz Świercz, Igor Metzger, Bertus Servaas oraz Grzegorz Romański.

   

 •  

   

  Wystawę odlewów piersi kobiet ze Świętokrzyskiego Klubu „Amazonki" otwarto w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Ekspozycja prezentowana jest w ramach kampanii „Kochaj życie".

  Wystawę otworzyli organizatorzy drugiej już edycji kampanii promującej profilaktykę raka piersi, raka szyjki macicy i raka prostaty: wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba oraz wicemarszałek Grzegorz Świercz. - Bardzo dziękuję wszystkim Amazonkom za odwagę i niesienie świadectwa walki z nowotworami i tym, że w walce tej można zwyciężać. To wystawa szczególna, która ma zachęcić do badań profilaktycznych, pobudzać wyobraźnię i skłaniać do refleksji - powiedziała wojewoda.

  Na ekspozycję składa się 14 odlewów piersi wykonanych przez plastyków z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Otwarcie wystawy połączone było z promocją ksiązki Czesławy Mareckiej-Pytel pt. „Pośród Aniołów i gdzie indziej". Autorka jest jedną ze świętokrzyskich Amazonek.

   

 •  

   

  Zbliżają się wakacje. Do wyrobienia paszportu dla swoich pociech zachęca rodziców wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba i zaprasza do urzędu wojewódzkiego w najbliższą sobotę, 4 czerwca.

  Od godz. 10 do 14 w Oddziale Paszportowym przy Al. IX Wieków Kielc 3 będzie można zrobić dziecku zdjęcie, a potem złożyć wniosek o wydanie paszportu. Należy zabrać swoje dowody osobiste i legitymację szkolną dziecka (jeśli dziecko miało już paszport - również trzeba wziąć go ze sobą). Przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim będą czekać liczne atrakcje: słodkości, kolorowe baloniki, muzyka, a dla najodważniejszych: dotknięcie chmur z wysięgnika wozu strażackiego.

  Szczegółowe informacje dot. wyrobienia paszportu znajdują się na stronie internetowej urzędu www.kielce.uw.gov.pl (w zakładce „Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka).