"Okrąglak" nr 263 (2013-09-18) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

"Okrąglak" nr 263 (2013-09-18)


"Czyste Serca" wręczone

Statuetki laureatom tegorocznej edycji Nagrody Wojewody Świętokrzyskiego „Czyste Serce" wręczyła w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.

- To nagroda dla ludzi, dzięki którym inni ludzie znajdują dobrą drogę w swoim życiu. Za wszystkie te dokonania, czynione z głębi serca, serdecznie dziękujemy - mówiła wojewoda. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: instytucja, organizacja pozarządowa, wydarzenie oraz osoba fizyczna. Honoruje tych, którzy nie szczędzą swojego czasu i wysiłku w upowszechnianiu wśród dzieci i młodzieży wolnego od uzależnień stylu życia.

W tym roku laureatami „Czystych Serc" zostali: w kategorii „Instytucja” - Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach, w kategorii „Organizacja pozarządowa” - Dom dla Osób Bezdomnych i Najuboższych Monar-Markot w Stąporkowie, w kategorii „Wydarzenie” – VII Integracyjne Spotkanie Niepełnosprawnych w Masłowie, w kategorii „Osoba fizyczna” – Krzysztof Orliński, nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Końskich.

Nagroda jest hołdem dla nieżyjącego Marka Kotańskiego, założyciela ruchu czystych serc. W województwie świętokrzyskim idee ruchu propaguje działający przy wojewodzie Zespół ds. Rodziny i Przeciwdziałania Uzależnieniom, a nominacji do nagrody i wyboru laureatów dokonuje działająca od 2003 roku kapituła, mająca charakter reprezentatywny i interdyscyplinarny.

„Czyste Serca” przyznawane są po uwzględnieniu wielu kryteriów, m.in. zaangażowania podmiotu w propagowanie idei wzorców osobowych młodego człowieka, dotychczasowe osiągnięcia i skuteczność w zakresie aktywizacji dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie aksjologii postaw młodego człowieka, a także oryginalność, czytelność i realność metody upowszechniania wzorców osobowościowych jako skutecznego narzędzia profilaktyki.

 

  •  

Inauguracja akcji wojewody

Siatkarski mecz charytatywny „Świętokrzyscy VIP-owie kontra rodzice zastępczy” rozpoczął tegoroczną edycję akcji wojewody „Potrzebuję rodziców od zaraz". Grającym kibicowała wojewoda.

Po zaciętym pojedynku i ogromnych emocjach zakończono mecz symbolicznym remisem 2:2 (17-, 17-, -22, -22). W drużynie VIP-ów znaleźli się ponownie członkowie Kabaretu Skeczów Męczących, poseł na Sejm RP Jan Cedzyński oraz Bogdan Wenta, Grzegorz Ryski, Bogusław Rokosz, Michał Misztal i silna reprezentacja Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego: Agata Wojda, Andrzej Brzeziński i Paweł Strząbała. Pojedynek w hali sportowej Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach zorganizowano, aby zwrócić uwagę na problem niewystarczającej liczby rodzin zastępczych w województwie świętokrzyskim oraz po to, by zwiększać świadomość mieszkańców regionu na temat możliwości stwarzania takich instytucji.

Na zakończenie imprezy wojewoda wyróżniła również zwycięzców organizowanych od soboty Międzynarodowych Zawodów Sportowych Rodzicielstwa Zastępczego oraz wręczyła pamiątkowe puchary i atrakcyjne nagrody.

 

  •  

Pieniądze na "Malucha"

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki otwartego konkursu ofert na finansowe wsparcie projektów dotyczących rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch 2013 - edycja 2″.

Wszystkie zgłoszone wnioski z województwa świętokrzyskiego zostały zaakceptowane i wnioskodawcy otrzymają dotacje. Trzy wnioski złożyły osoby fizyczne w zakresie prowadzenia (funkcjonowania) żłobków na terenie Kielc. Fundacja „Opieka dla Malucha” złożyła 5 wniosków i planuje organizację oraz funkcjonowanie 54 dziennych opiekunów w 5 miastach województwa świętokrzyskiego. Łączna kwota przyznanej dotacji to 723.330 zł.

W regionie po raz pierwszy rodzicom w opiece nad dzieckiem pomagać będą opiekunowie dzienni zatrudnieni w ramach programu. Wykaz podmiotów, które otrzymały dotacje znajduje się na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, w zakładce „Program Maluch”.

 

  •  

Uczcili pamięć ofiar

Kwiaty przed pomnikiem Homo Homini w Kielcach złożył wicewojewoda Grzegorz Dziubek w 12. rocznicę zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku i Pentagonie.

- Pamięć o aktach terroru ostatnich lat łączy nas wszystkich w hołdzie dla ich ofiar i poświęcenia tych ludzi, którzy bohatersko nieśli pomoc. Wszyscy oni dali świadectwo wolności. Chwała im za to! – mówił wicewojewoda. Pamięć zmarłych uczczono włączając na minutę syreny alarmowe policyjnych radiowozów, karetek i samochodów straży pożarnej. Wiązanki i znicze przed pomnikiem złożyli przedstawiciele policji stanu Teksas i FBI.

 

Strona w nowej szacie

Działa już nowa strona internetowa Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. We wrześniu w nowej wersji wystartował także Biuletyn Informacji Publicznej oraz serwis Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Przy tworzeniu internetowej witryny szczególny nacisk położono na czytelną prezentację zamieszczanych informacji, aby były one użyteczne dla jak najszerszego grona odbiorców i każdy mógł łatwo dotrzeć do konkretnych danych. Intuicyjne menu główne zostało podzielone na kilka najważniejszych sekcji. Dużo uwagi poświęcono również  na to, aby strona została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Całość dopasowana jest do poprawnego wyświetlania w różnych rozdzielczościach we wszystkich obecnie stosowanych przeglądarkach.

Dostępne są także kanały RSS oraz newsletter, automatyczne wsparcie dla publikowania na Facebooku, wsparcie dla Youtube i innych serwisów udostępniających treści. Warto zwrócić uwagę to stosowanie przyjaznej adresacji url, a każdy artykuł można pobrać w postaci pliku pdf.

- Nasz serwis wyposażony jest w wersję mobilną, co umożliwia korzystanie z zasobów informacyjnych za pośrednictwem m.in. smartfonów i tabletów, czyli coraz bardziej popularnych urządzeń z ekranem dotykowym, które stają się codziennością. Został on stworzony zgodnie ze standardami W3C oraz WCAG w oparciu o mechanizmy ułatwiające osobom niepełnosprawnym dostęp do publikowanych treści. System posiada szereg zabezpieczeń i będzie on systematycznie kontrolowany i audytowany pod względem bezpieczeństwa – podkreśla Daniel Drogosz, informatyk administrujący serwisem.

Adres bez zmian: www.kielce.uw.gov.pl. Zapraszamy!

Przy okazji inauguracji strony internetowej oficjalnie zaprezentowano także logotyp Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, który stosowany będzie m.in. w pismach i  urzędowych wydawnictwach. Projekt graficzny nawiązuje do tzw. „jaskółki” - charakterystycznego zadaszenia nad wejściem do budynku urzędu.

 

  •  

Wybory w Piekoszowie

Przedterminowe wybory wójta oraz rady gminy w Piekoszowie odbędą się w niedzielę, 10 listopada. Ukazało się obwieszczenie wojewody podające do wiadomości rozporządzenie premiera w tej sprawie.

W przedterminowych wyborach wybranych zostanie 15 radnych. Dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych, określa kalendarz wyborczy. Termin zgłaszania do zarejestrowania gminnej komisji wyborczej list kandydatów na radnych upływa 11 października, a kandydatów na wójta można rejestrować do 16 października. Kampania wyborcza kończy się o północy 8 listopada. Obwieszczenie wojewody oraz kalendarz wyborczy dostępne są na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego.