"Okrąglak" nr 283 (2014-10-01) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

"Okrąglak" nr 283 (2014-10-01)


Podpisano umowy

Umowy z jedenastoma partnerami rządowego programu Karta Dużej Rodziny podpisała wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. Gościem uroczystości w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach była podsekretarz stanu w ministerstwie pracy i polityki społecznej Małgorzata Marcińska, która wręczyła certyfikaty „Przyjaciela Dużej Rodziny” instytucjom i firmom z regionu świętokrzyskiego biorącym udział w programie.

Karta Dużej Rodziny to rządowy program dla rodzin wielodzietnych (rodziny z trojgiem lub więcej dzieci) mający na celu promowanie modelu rodziny wielodzietnej, umacnianie oraz wspieranie takich rodzin, a także zwiększanie szans rozwojowych życiowych dzieci z rodzin wielodzietnych. Partnerem programu na poziomie regionalnym jest Świętokrzyski Urząd Wojewódzki.

- Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w tym programie. Cieszę się, że w naszym województwie znalazły się firmy, które odpowiedziały na ten apel oraz rodziny, które postanowiły do programu dołączyć. Rozumiem, że jest to dopiero początek. Będziemy zwracać się do samorządów o podejmowanie odpowiednich uchwał oraz propagować tą ideę wśród do rodzin wielodzietnych - mówiła wojewoda.

Umowy zawarto z 11 partnerami - pięcioma instytucjami samorządowymi i sześcioma podmiotami prywatnymi. Są to: Samorządowe Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie, Niepubliczne Przedszkole Artystyczno-Językowe „Słoneczko” w Busku-Zdroju, Powiatowe Centrum Sportowe w Staszowie, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury, Przedsiębiorstwo Usługowo - Handlowo - Wydawnicze „Perfekt” w Skarżysku-Kamiennej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sandomierzu, Szkoła Tańca „Respect Dance” Anna Telka, F.H. Złota Róża & Sabat 1 Zenon Dańda - Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno, Gospodarstwo Agroturystyczno - Ekologiczne "Gratka" w Celinach oraz „Jagapex” Agnieszka Piwowarska  - Centrum Zabaw dla Dzieci Kuleczkowo.

W regionie świętokrzyskim Karty Dużej Rodziny wydano dotychczas 6261 członkom rodzin wielodzietnych (3996 dzieciom  oraz 2265 rodzicom).

 

„Zdążyć przed udarem”

W Polsce do udaru mózgu dochodzi średnio co 8 minut. Jest to trzecia, co do częstotliwości występowania, przyczyna zgonów oraz najczęstsza przyczyna niesprawności u ludzi powyżej 40. roku życia. Wojewoda prowadzi akcję informacyjną pod hasłem „Zdążyć przed udarem” , której celem jest poszerzenie wiedzy o udarze wśród mieszkańców naszego regionu. W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano dotychczasowe działania w ramach kampanii.

Pracownicy urzędu wojewódzkiego już dziewiętnaście razy odwiedzili miasta powiatowe w regionie. Podczas każdego z nich na specjalnie przygotowanym stoisku można było otrzymać ulotki informujące o objawach udaru, zmierzyć sobie ciśnienie krwi, ilość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz uzyskać informacje dotyczące właściwego postępowania w przypadku udaru mózgu. Zamierzeniem wojewody jest zwiększenie szans pacjentów na najskuteczniejsze leczenie. Akcję wspierają konsultant krajowy ds. neurologii prof. Danuta Ryglewicz oraz konsultanci wojewódzcy: ds. neurologii - dr Anita Rosołowska oraz ds. ratownictwa medycznego - dr Marek Tombarkiewicz.

- Staramy się zwiększyć świadomość społeczną i stworzyć swojego rodzaju modę na znajomość objawów i procedury postępowania przy udarze - mówiła wojewoda. Profesor Ryglewicz dodała, że kluczową rolę w zapobieganiu negatywnym skutkom udaru odgrywa sam pacjent, który samodzielnie rozpozna objawy, nie zlekceważy ich i wezwie samodzielnie pomoc lub zaalarmuje najbliższych.

Zadaniem akcji jest zorganizowanie systemu opieki i wypracowanie schematu postępowania z chorym z udarem mózgu tak, aby zminimalizować skutki tej choroby. Z tego względu w urzędzie wojewódzkim podpisano zalecenia w sprawie postępowania z pacjentami przy symptomatologii udaru mózgu pomiędzy Wojewodą Świętokrzyskim a Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach.

 

„Kazania” w katedrze

Spektakl słowno-muzyczny napisany do tekstów „Kazań Świętokrzyskich” wystawiono w kieleckiej Bazylice Katedralnej. Muzykę skomponował lider legendarnej grupy SBB Józef Skrzek, a wśród wykonawców znaleźli się uznani artyści: Marek Piekarczyk, Apostolis Anthimos, Włodzimierz Kiniorski, prawosławny chór męski „Oktoich” oraz Marcin Brykczyński i Łukasz Mazur.

- Naszym zamiarem była popularyzacja samego dzieła, najstarszego i najcenniejszego zabytku polskiego piśmiennictwa, a także spektaklu nim zainspirowanego. Jesteśmy pośrednikami, pomiędzy twórcami i historią a odbiorcami tego niesamowitego przedsięwzięcia. Łącząc rękopis „Kazań Świętokrzyskich” ze spektaklem muzycznym osiągnięto wspaniały efekt - powiedziała wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, organizator koncertu.

Konsultantem naukowym spektaklu, który swą premierę miał w klasztorze na Świętym Krzyżu, był prof. Krzysztof Bracha z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

 

Ze szwajcarską precyzją

Interaktywny pawilon wystawienniczy, prezentujący dotychczasowe efekty Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, można było odwiedzić na kieleckim rynku. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju organizuje serię wydarzeń pod wspólnym hasłem „Ze szwajcarską precyzją rozwijamy Polskę”. Po Kielcach, kolejne takie spotkania zorganizowane zostaną w Lublinie, Rzeszowie i Krakowie.

Mieszkańcy Kielc mieli okazję zobaczyć, jak zmienia się region dzięki wsparciu Funduszy Szwajcarskich. Na terenie województwa realizowane są trzy  duże projekty i programy oraz szereg mniejszych. Oznacza to, że w regionie zainwestowano 29,5 mln franków szwajcarskich, czyli ok. 94,4 mln zł. Pieniądze z funduszu skierowane zostały na rozwój infrastruktury i ochronę środowiska Wsparcie skierowane zostało również na poprawę poziomu pomocy społecznej w regionie.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. fundusz szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię państwom, które przystąpiły do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. Polska jest jednym z 12 państw korzystających z tych środków. Na mocy umów międzynarodowych, rozdysponowano ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla naszego kraju fundusz szwajcarski przewiduje niemal połowę tej kwoty (ok. 489 mln CHF). Dotychczas ogłoszono 80 konkursów, a w trakcie realizacji jest ok. 1 300 projektów. Program trwa do połowy 2017 roku.

 

Pierwszy taki domek

Pierwsza w Kielcach i jedna z kilku w Polsce wieża lęgowa dla jerzyków stanęła przy budynku Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Gniazdo jest gotowe i czeka na swoich przyszłych gospodarzy.

Populacja jerzyków systematycznie obniża się, a trzeba pamiętać, że to ptaki niezwykle pożyteczne. Te bardzo aktywne stworzenia są praktycznie cały czas w ruchu. Tak zbierają pożywienie, głównie muchy i komary, rozmnażają się, śpią. Jednak stałe miejsce potrzebne im jest w okresie lęgowym, kiedy muszą zbudować gniazdo i wykarmić pisklęta. – Jerzyki najczęściej zadomawiają się w najmniejszych zakamarkach budynków, a obecny trend na przeprowadzanie termomodernizacji starych obiektów powoduje odcięcie ptaków od ich pierwotnych miejsc lęgowych. Dlatego również przy okazji remontu urzędu wojewódzkiego postanowiliśmy zadbać o gniazda dla jerzyków – wyjaśnia Tomasz Szymkiewicz, dyrektor Biura Administracyjno-Gospodarczego ŚUW.

W pięciometrowej wieży zmieściły się 32 skrzynki lęgowe, a najniżej położona znajdzie się ok. 4 m nad ziemią. To ważne, bo jerzyki przygotowując się do lotu wyskakują z gniazda. Znając zwyczaje tych ptaków, na pierwszych mieszkańców poczekamy zapewne dwa lub trzy lata.

 

Dobry występ naszych piłkarzy

Wysokie czwarte miejsce zajęła drużyna Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Mistrzostwach Urzędów Wojewódzkich w piłce nożnej, rozegranych w Kompleksie Boisk Piłkarskich im. W. Smolarka w Uniejowie.

W meczu o trzecie miejsce debiutujący w zawodach Świętokrzyski Urząd Wojewódzki uległ po zaciętej walce drużynie z Podkarpackiego. Pierwsze miejsce zajęła ekipa ze Śląska, która w spotkaniu finałowym pokonała Małopolskę. Mistrzostwa zostały zorganizowane po raz piąty. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tegorocznym turnieju wzięło udział 13 zespołów. Kielecka drużyna wystąpiła w składzie: Andrzej Brzeziński, Bartosz Cmoch, Bogusław Rokosz, Paweł Strząbała, Robert Wieczorek, Michał Ginalski, Hubert Kielasiński, Maciej Terek, Grzegorz Trapcia, Łukasz Mika oraz Dominik Sito.