Jeśli chcesz złożyć wniosek paszportowy lub odebrać paszport:
1) Skontaktuj się telefonicznie z numerem 41 342 14 13;
2) Umów się na wizytę danego dnia, o określonej godzinie, w zależności od rodzaju sprawy;
3) Wejście do Oddziału Obsługi Paszportowej znajduje się na parterze budynku C – od strony rzeki Silnicy, zgodnie z załączoną mapką;

Obsługa klientów, tylko we wcześniej umówionym terminie :
Poniedziałek: 10:00 - 17:00
Wtorek - Piątek: 8:00 - 15:00
Ważne informacje:
Każdy z klientów zobowiązany jest do zachowania co najmniej dwumetrowej odległości względem innych osób oraz ma obowiązek zasłonienia ust i nosa maseczką (lub chustą), którą może zdjąć tylko po uprzednim poproszeniu przez urzędnika.
Przy wejściu zostanie zmierzona temperatura ciała oraz nastąpi dezynfekcja rąk.
Zaleca się aby każdy z klientów miał przy sobie własny długopis. W przypadku składania wniosku o paszport wymagane jest posiadanie zdjęcia spełniającego odpowiednie wymogi techniczne, wnioski paszportowe dostępne są tylko na miejscu, nie ma możliwości pobrania ich z internetu, sugerujemy także płatności bezgotówkowe.
Wszystkie szczegółowe informacje dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, oraz szczegółowo udzielane podczas umawiania terminu wizyty ( tel. 41 342 14 13).
Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu, paszportu tymczasowego składa:
1. Wypełnione podanie-kwestionariusz paszportowy;
2. Kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45mm, wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, a także twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę w pozycji frontalnej bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nie przesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
3. Odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu stanu cywilnego - w szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli dane zawarte w dokumentach przedkładanych przez osobę, która ubiega się o wydanie dokumentu paszportowego, lub dane zawarte w dostępnych ewidencjach budzą wątpliwości co do tożsamości osoby.
Dokument poświadczający obywatelstwo polskie osoby ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego, jeżeli przedłożone przez w/w dokumenty budzą wątpliwości co do obywatelstwa polskiego.;
4. Odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu małżeństwa - w przypadku ubiegania się o dokument paszportowy każdorazowo po zmianie nazwiska w wyniku zawarcia małżeństwa za granicą;
5. Pisemny wniosek przedstawiciela ustawowego lub ustanowionego przez sąd opiekuna - jeżeli o paszport ubiega się osoba nie posiadająca zdolności do czynności prawnych;
6. Pisemną zgodę rodziców na wydanie dokumentu paszportowego osobie małoletniej, których własnoręczność podpisów poświadcza organ paszportowy lub notariusz, chyba że na podstawie orzeczenia sądu jeden z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona. W przypadku braku zgodności stanowisk lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich, zgodę na wydanie dokumentu paszportowego zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego. Przepisy te stosuje się odpowiednio do ustanowionych przez sąd opiekunów prawnych.
7. Dowód uiszczenia opłaty paszportowej.
DO WGLĄDU NALEŻY PRZEDSTAWIĆ:
- Ważny dokument paszportowy lub ważny dowód osobisty. Osoba, która nie ma obowiązku posiadania dowodu osobistego powinna przedłożyć inne dokumenty zawierające fotografię,
- Odpowiednią legitymację, jeżeli osoba uprawniona jest do opłaty ulgowej,
WAŻNE INFORMACJE:
1. Paszporty i paszporty tymczasowe w Rzeczypospolitej Polskiej wydaje i odmawia ich wydania wojewoda, do którego wpłynął wniosek o wydanie dokumentu paszportowego, a za granicą - konsul.
2. Złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego oraz odbiór tego dokumentu następuje osobiście.
3. Obecność małoletniego lub osoby ubezwłasnowolnionej jest wymagana przy składaniu wniosku o wydanie dla nich paszportu. Nie jest konieczna obecność małoletniego do ukończenia 5 lat.
4. Odbioru dokumentu paszportowego dla małoletniego może dokonać jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów.
5. Zgoda rodziców na wydanie paszportu dziecku w organie paszportowym jest wyrażana przez nich osobiście na podstawie dowodu osobistego i odpisu aktu urodzenia małoletniego.
6.Osoba, która utraciła paszport lub której dokument paszportowy uległ zniszczeniu, jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym organ paszportowy, który dokument wydał lub organ paszportowy właściwy ze względu na miejsce pobytu tej osoby. Dokument paszportowy zgłoszony jako utracony, zniszczony lub znaleziony traci ważność z dniem zawiadomienia o jego utracie, zniszczeniu lub znalezieniu.
7.W przypadku zmiany lub konieczności sprostowania danych zamieszczonych w dokumencie paszportowym, osoba posiadająca ważny dokument paszportowy jest obowiązana wystąpić o jego wymianę niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzającego zmianę albo sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, a w przypadku małżeństwa zawartego przed konsulem lub organem zagranicznym - od dnia doręczenia odpisu aktu małżeństwa. Paszport taki traci ważność po upływie 60 dni od czasu zaistnienia wyżej wymienionych okoliczności. W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin ten wynosi 4 miesiące.
8. W paszportach biometrycznych zamieszcza się podpis posiadacza za wyjątkiem małoletnich, którzy nie ukończyli 13 lat oraz osób, które z powodu niepełnosprawności nie mogą złożyć podpisu samodzielnie.
9. Odciski palców pobierane są od osób powyżej 12 roku życia. W dokumentach paszportowych wydawanych osobom, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, nie zamieszcza się obrazu linii papilarnych.
10. Ważność paszportów:
- paszport wydany małoletniemu do ukończenia 13 roku życia - 5 lat,
- paszport wydany osobie powyżej 13 roku życia - 10 lat,
- paszport tymczasowy wydany w związku z wyjazdem w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny albo prowadzoną działalnością zawodową lub osobom przebywającym czasowo w RP, na powrót do miejsca stałego pobytu, a także osobom, od których czasowo pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe - na okres w nim wskazany, nie dłużej niż 12 miesięcy.
11. Adres strony internetowej umożliwiającej sprawdzenie stanu wniosku:
https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy
12. Każdy, kto składa wniosek może skorzystać z bezpłatnej usługi powiadamiania sms-em lub e-mailem, o tym że paszport jest już gotowy do odbioru.
Z wizą czy bez wizy?
Zasady wjazdu dla obywateli polskich do poszczególnych krajów i na wybrane terytoria: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
|