Przeciwdziałanie Przemocy w Rodzinie
Niniejsza zakładka poświęcona jest problematyce przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Na mocy ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, na instytucje rządowe i samorządowe nałożono realizację zadań mających na celu tworzenie i wzmacnianie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Zgodnie z art. 2 przedmiotowej ustawy przez przemoc w rodzinie należy rozumieć: jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób wymienionych w pkt 1, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Przemoc w rodzinie narusza podstawowe prawa człowieka, w tym prawo do życia i zdrowia oraz poszanowania godności osobistej. Prawa te gwarantuje Konstytucja RP oraz Deklaracja Praw Człowieka. Dbałość o przestrzeganie tych praw leży w gestii władz publicznych, zobowiązanych do zapewnienia wszystkim obywatelom równego traktowania, poszanowania ich praw i wolności. Naruszanie tych praw nie jest sprawą indywidualną, to problem społeczny, dlatego KAŻDY dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję (obowiązek wynikający z art. 304 §1 Kodeksu Postępowania Karnego).
Poniżej zaprezentowano podstawowe definicje związane z problematyką przemocy w rodzinie. Szczegółowe informacje dotyczące systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie podzielono na cztery działy (dostępne poniżej) dot. m. in: działalności służb i podmiotów w obszarze zwalczania przemocy w rodzinie, ochrony osób doznających przemocy w rodzinie, działań interwencyjnych wobec osób stosujących przemoc w rodzinie oraz przedsięwzięć profilaktycznych i projektów o zasięgu lokalnym i ponadlokalnym.
Pliki do pobrania
-
Rodzaje, formy oraz skutki przemocy
240.71 KBData publikacji : 16.01.2015 12:21