"Okrąglak" nr 337 (2017-05-25) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

"Okrąglak" nr 337 (2017-05-25)

 "Okrąglak" nr 337


Pielgrzym Tysiąclecia

Na wystawę „Pielgrzym Tysiąclecia” zaprasza do Muzeum Narodowego w Kielcach wojewoda Agata Wojtyszek. Na ekspozycję prezentowaną w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich składa się ponad trzysta fotografii przedstawiających Ojca Świętego Jana Pawła II. Wystawę można oglądać od 3 czerwca do 2 lipca 2017 roku. Wstęp wolny.

Wyjątkowe zdjęcia, pochodzące ze zbiorów Servizio Fotografico de L'Osservatore Romano, przedstawiają Papieża - Polaka w różnych aspektach: jako niekwestionowany autorytet moralny, głoszący uniwersalne wartości wszystkim ludziom bez względu na światopogląd, wyznanie czy rasę, jako polityka, który dzięki poświęceniu, pokorze i miłości wywarł wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata, a także jako człowieka, który doświadczając trudu i samotności oddaje swoje życie innym.

Ekspozycja podzielona została na dwadzieścia jeden działów, począwszy od momentu wyboru Karola Wojtyły, poprzez pielgrzymki do najdalszych zakątków świata, spotkania z wiernymi i wyznawcami innych religii, niezapomniane spotkania Papieża z dziećmi i młodzieżą, oficjalne wizyty głów państw i przywódców czy obchody Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, aż do uroczystości Wielkiego Tygodnia w 2005 roku. Szczególnym działem jest cykl poświęcony pielgrzymkom Ojca Świętego do Ojczyzny.

Powstanie tak wyjątkowej wystawy nie byłoby możliwe bez pomocy ówczesnego osobistego kapelana Jana Pawła II, J.E. ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Ekspozycję wzbogacają i uzupełniają cytaty z homilii, wiersze oraz fragmenty nagrań ze słowami Papieża, skierowanymi do wiernych. Wydarzenie to objęła patronatem honorowym Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.

 

Wizyta wicepremiera

W Kielcach gościł wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Podczas wizyty wicepremierowi towarzyszyła wojewoda Agata Wojtyszek.

Jarosław Gowin wziął udział w sympozjum „Znaczenie systemu grantowego dla poprawy jakości badań w Polsce”, zorganizowanym na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w ramach piątej edycji Dni Narodowego Centrum Nauki. Jest to cykliczne przedsięwzięcie Narodowego Centrum Nauki, rządowej agencji wykonawczej finansującej projekty z zakresu badań podstawowych, które  - we współpracy z polskimi uczelniami  - zaprasza pracowników naukowych i administracyjnych do udziału warsztatach i spotkaniach poświęconych aktualnej ofercie grantowej.

Podczas swego wystąpienia wicepremier mówił o doskonałości naukowej w strategii rozwoju Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Kielecki uniwersytet ma bardzo dobrą i świadomą strategię, która wpisuje się w priorytety ministerstwa oraz priorytety rządu. To niezwykle istotne i bardzo za to Państwu dziękuję – powiedział Jarosław Gowin. - Jestem gorącym zwolennikiem systemu grantowego i będę wspierał jego rozwój – podkreślił.

Dni Narodowego Centrum Nauki są forum wymiany opinii o aktualnej sytuacji środowiska naukowego w naszym kraju. Zorganizowane zostały ponadto warsztaty tematyczne oraz prezentacje laureatów konkursów NCN. Przed wizytą na kieleckiej uczelni wicepremier Jarosław Gowin odwiedził urząd wojewódzki, gdzie spotkał się z wojewodą Agatą Wojtyszek.

 

Konferencja o rodzinie

Wojewoda otworzyła XXV Interdyscyplinarną Konferencję Naukową z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny „Nadzieja i przebaczenie w rodzinie i społeczeństwie”. Konferencja została zorganizowana w ramach XV Świętokrzyskich Dni Profilaktyki odbywających się pod hasłem „Rodzina - Twój bezpieczny świat”.

W trakcie spotkania przedstawiono referaty m.in. na temat przebaczenia w małżeństwie i rodzinie, perspektyw nadziei, przebaczenia jako fundamentu życia ludzkiego oraz realizmu i uniwersalizmu nadziei chrześcijańskiej. - Rozmawiamy o polskiej rodzinie, o trudnościach, jakie spotykają polskie rodziny oraz o tym jak sobie z tymi problemami radzić. Zależy nam na podkreśleniu, w jaki sposób nadzieja podtrzymuje wartość rodziny i jak pozwala stawiać czoła trudnościom. Pamiętamy o młodych ludziach, którzy będą kiedyś rodzicami. Chcemy, by relacje w polskich domach były szczęśliwe i zdrowe – powiedziała Agata Wojtyszek.

Podczas tegorocznej edycji Świętokrzyskich Dni Profilaktyki odbywa się szereg zajęć, szkoleń, festynów lokalnych, konferencji, konkursów o tematyce profilaktycznej skierowanych do szerokiej grupy odbiorców, głównie dzieci i młodzieży. Prowadzone są one przez specjalistyczną kadrę terapeutów, pedagogów, psychologów na terenie całego województwa świętokrzyskiego.

 

Paszport na Dzień Dziecka

Na Dzień Dziecka przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim zaprasza wojewoda Agata Wojtyszek w sobotę, 3 czerwca. Tegoroczna akcja „Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka” trwać będzie od godziny 11 do 16. Dorośli będą mogli załatwić wszelkie formalności związane z wyrobieniem paszportu dla siebie oraz swoich pociech, a na najmłodszych czeka znakomita zabawa.

Dmuchana zjeżdżalnia i zamek, basen z piłeczkami, murale, mega piłkarzyki, malowanie twarzy, występy artystyczne, konkursy z nagrodami – to tylko niektóre z darmowych atrakcji, z których dzieci będą mogły skorzystać podczas festynu. Ciekawe stoiska przygotuje także policja, straż graniczna, straż pożarna, wojsko oraz służba celna, a swoje umiejętności zaprezentuje grupa ratownictwa PCK.

W godzinach trwania festynu Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ŚUW zaprasza rodziców z dziećmi do składania wniosków paszportowych. Na wszystkich chętnych czekają pracownicy Oddziału Obsługi Paszportowej – budynek C-2, V piętro (wejście od gmachu urzędu marszałkowskiego). Opłaty paszportowe zgodnie z obowiązującymi przepisami. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości otrzymania paszportu dostępne są na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego www.kielce.uw.gov.pl. (zakładka „Obsługa klienta / Paszporty”) oraz pod numerem telefonu 41 342 14 13.

Zapraszamy przed Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Akcja „Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka” to świetna zabawa dla wszystkich dzieci oraz możliwość wyrobienia paszportu dla całej rodziny.