Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 127 - gwałtowne wzrosty stanów wody [zlewnie Nidy, Czarnej (Staszowskiej), Koprzywianki oraz Kamiennej] OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 64 - Burze Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Dyskusje o reformie - podsumowanie - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
02.01.2017

Dyskusje o reformie - podsumowanie

We wszystkich powiatach województwa świętokrzyskiego odbyły się - w listopadzie 2016 roku - spotkania zorganizowane przez wojewodę Agaty Wojtyszek pod hasłem „Dobra szkoła”, podczas których rozmawiano z przedstawicielami organów założycielskich szkół o planowanej reformie systemu edukacji.

Głównym punktem zmian w ustawie Prawo oświatowe jest wprowadzenie nowego ustroju szkolnego oraz modyfikacja organizacji szkół i placówek oświatowych. Wygaszone zostaną gimnazja, a funkcjonować zacznie 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum ogólnokształcące. Zapowiedziane w exposé premier Beaty Szydło zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.
Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, wdrożenie nowego typu szkoły spotkało się z negatywną oceną znacznej części społeczeństwa. Ponieważ nie dokończono reformy szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjum pozostało w silnych związkach ze szkołą podstawową i zaczęło się do niej upodabniać – obecnie prawie 60% gimnazjów nie osiąga pierwotnie zakładanej liczby uczniów. W dotychczasowym systemie co drugie publiczne gimnazjum funkcjonuje w zespole ze szkołą podstawową, w efekcie czego w jednym budynku uczą się dzieci od siódmego (czy też szóstego) do szesnastego roku życia. Problemem jest również w dużych miastach tzw. selektywny nabór. Prowadzi to do dużego zróżnicowania wyników egzaminu gimnazjalnego między szkołami. Jest to sprzeczne z założeniami reformy z 1999 r., która zakładała, że obwodowe gimnazja będą służyć wyrównywaniu szans edukacyjnych. Powodem zmiany jest również obecny stan liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych. Liceum utraciło swój ogólnokształcący charakter, bowiem obecnie program skupia się praktycznie na 2 czy 4 przedmiotach rozszerzonych. 
Więcej informacji na temat reformy na stronie internetowej www.reformaedukacji.men.gov.pl.

  • Reforma edukacji - spotkanie w Starachowicach.
  • "Dobra szkoła" - spotkanie
  • "Dobra szkoła" - spotkanie