OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 37 - Przymrozki Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Niepodległościowe projekty - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
18.06.2019

Niepodległościowe projekty

O projektach, które będą w tym roku realizowane w regionie w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”, mówiła wojewoda Agata Wojtyszek podczas konferencji prasowej.

Projekt „Świętokrzyskie dla Europy” składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to stworzenie interaktywnego serwisu informacyjnego, za pomocą którego uczestnicy konkursu fotograficznego będą mogli umieszczać zdjęcia oraz opisy poszczególnych miejsc pamięci z terenu województwa świętokrzyskiego oraz miejsc, które znacznie zmieniły swoje oblicze dzięki przynależności Polski do Unii Europejskiej. Udział w konkursie będą mogli wziąć wszyscy mieszkańcy Ziemi Świętokrzyskiej. Zgłoszenia konkursowe będą przyjmowane poprzez elektroniczny formularz na stronie internetowej swietokrzyskiedlaeuropy.pl (tam również dostępne są wszelkie szczegóły dotyczące konkursu). Drugi element projektu to organizacja seminarium naukowego ,,Świętokrzyskie dla Europy - 15 lat Polski w UE’’. Przedsięwzięcie będzie okazją do dyskusji nad rolą Polski w Unii Europejskiej, podsumowania dotychczasowej współpracy oraz celów i wyzwań stojących przed polską polityką zagraniczną.

Wojewoda będzie także organizatorem Wielkiego Świętokrzyskiego Quizu Historycznego „Gramy dla Niepodległej”. W ramach tego projektu zostanie przeprowadzony we wszystkich powiatach naszego województwa quiz historyczny dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zostanie  on podzielony na dwie kategorie. W pierwszej zadanych zostanie 30 pytań związanych z drogą Polaków do odzyskania niepodległości. Druga kategoria to 15 pytań wymagających wykazania się znajomością Unii Europejskiej, jej symboli oraz historii. Przy okazji zostanie także zaprezentowana wystawa dotycząca 15. rocznicy przestąpienia Polski do UE.

Jak poinformowała Agata Wojtyszek, rozstrzygnięty został konkurs na dofinansowanie projektów własnych wojewodów w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Decyzją Pełnomocnika Rządu ds. Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej nasze województwo otrzymało z ministerialnych środków ponad 115 tys. zł na realizację dwóch zgłoszonych przedsięwzięć. Jest to trzecia co do wysokości kwota dofinansowania spośród innych województw.