Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Kadrówka wkroczyła do Kielc - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
12.08.2019

Kadrówka wkroczyła do Kielc

Uczestników 54. Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej przywitała w Kielcach wojewoda Agata Wojtyszek. Kadrówka wyruszyła z krakowskich Oleandrów 6 sierpnia, w rocznicę wymarszu legionistów Józefa Piłsudskiego.

Trasa marszu wiodła historycznym szlakiem m.in. przez Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny i Szewce do Kielc. Złożono kwiaty na grobach poległych legionistów i żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej na cmentarzu wojskowym oraz przed pomnikiem Czynu Legionowego. Główna część uroczystości, z udziałem m.in. Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, odbyła się na Placu Wolności. Wręczono medale oraz odznaki i nagrody marszowe, a przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty. Medalem „Pro Patria”, przyznawanym przez Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, została uhonorowana m.in. wojewoda Agata Wojtyszek.

Uroczystość powitania Kadrówki zakończono przed dawnym pałacem biskupów krakowskich, gdzie mieści się Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego. - Już za rok zapraszam wszystkich, by tę swoistą lekcję historii powtórzyć, dla nas i dla kolejnych pokoleń. Aby pamiętali jak trudna jest droga do niepodległości. Jak wiele krwi zostało przelanej, byśmy mogli dziś żyć w niepodległej Rzeczypospolitej. Aby nasze dzieci, nasze wnuki mogli uczyć się miłości do Ojczyzny i budowali naszą silną Polskę – mówiła wojewoda na zakończenie marszu.

Kompania Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej, dała ona początek Legionom Polskim. Historia marszu na trasie z Krakowa do Kielc sięga 1924 roku. Po wojnie tradycja powróciła w 1981 roku, w latach komunizmu przybrała formę manifestacji patriotycznej. Po 1989 roku marsz powrócił do swej przedwojennej formuły.