Uwaga! SMOG X

Dzień Weterana - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
06.09.2019

Dzień Weterana

To polskie święto ustanowione zostało przez sejm RP w 1997 r. jako święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości na polu walki. Dzień 1 września ustanowiony został Dniem Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Weterana, w których uczestniczyła wojewoda Agata Wojtyszek. Podczas uroczystości obecni byli również parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej, przedstawiciele Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych.

Tak duże grono przybyłych na dzisiejszą uroczystość gości jest wyrazem szacunku dla ludzi, którzy swoje życie poświęcili, aby bronić niepodległości naszego kraju. Dziś należy o tych ludziach pamiętać szczególnie. Okazać szacunek i wsparcie, to główne przesłanie tego święta.

Obecni dziś na sali kombatanci są żywą lekcją  historii i wspaniałym wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia. Od  bohaterów tych czasów możemy uczyć się męstwa, odwagi i honoru. To oni pokazują czym jest patriotyzm, poświęcenie i umiłowanie wolności. Podczas uroczystości wojewoda Agata Wojtyszek odznaczyła kombatantów okolicznościowymi odznaczeniami z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Należy pielęgnować tę pamięć w nadziei, że młodzi obywatele będą wierni tym ideałom. Dziś cieszymy się wolnością i czasy wojny zwłaszcza dla młodego pokolenia to odległa historia. Ale uczestnicy tych walk wiedzą, że wojna nigdy nie kończy się dla tych co walczyli. Te wydarzenia i obrazy już na zawsze pozostaną w ich pamięci wspomnieniach.

Cieszmy się więc naszą wolnością, ale spoglądajmy także na karty naszej historii, abyśmy pamiętali, że wiele z tych kart wypełnionych  zostało wydarzeniami, za które nasi przodkowie płacili najwyższą cenę: - Chcemy patrząc na Was tworzyć naszą teraźniejszość i budować przyszłość. Chcemy takimi spotkaniami pokazywać, jak ważne są wartości, dla których walczyliście Wy, dla których walczyli nasi przodkowie, którzy zginęli podczas tych walk. A tymi wartościami były zawsze BÓG, HONOR, OJCZYZNA – powiedziała do obecnych na spotkaniu wojewoda Agata Wojtyszek.

Tegoroczne wojewódzkie obchody Dnia Weterana miały szczególny wymiar:- Przed 80. laty nasza niepodległość została znowu zaburzona, znowu zagrożono temu, żeby Polska mogła istnieć na mapie – przypomniała wojewoda w swoim wystąpieniu. Dlatego szczególnie należy podziękować tym, którzy są wśród nas i dzięki nim możemy żyć w niepodległej Polsce.