Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Wielki finał - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
09.10.2019

Wielki finał

Zespół uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach został zwycięzcą Wielkiego Świętokrzyskiego Quizu Historycznego „Gramy dla Niepodległej”. Nagrody wręczyła laureatom wojewoda Agata Wojtyszek.

Podczas finału w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim rywalizowały drużyny wyłonione podczas powiatowych eliminacji quizu. Drugie miejsce zajął zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej w Chybicach, a trzecie – z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej. Zorganizowane przez wojewodę przedsięwzięcie zostało skierowane do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych naszego regionu, a jego głównym celem było zwiększenie świadomości obywatelskiej i historycznej młodych Polaków.

–  Zainteresowanie quizem było duże. Najlepsze drużyny walczą w wielkim finale o atrakcyjne nagrody. Ale najważniejsze jest to, że rozmawiamy o historii, o tym, co było ważne w przeszłości naszego kraju. Mówimy, jak trudna była droga do niepodległości i jak istotne jest, aby pamiętać o przeszłości, ale dbać przy tym o teraźniejszość opartą na tych wzorcach, którymi kierowali się nasi przodkowie – powiedziała Agata Wojtyszek. –  Nasz quiz dotyczy także najnowszej historii Polski, jej  15-lecia  w Unii Europejskiej. Piętnaście pytań dotyczy tego właśnie okresu. Cieszę się, że ta forma quizu, którą zaproponowaliśmy uczniom sprawiła dużo radości i przyniosła oczekiwane rezultaty. Nasza świętokrzyska młodzież jest zdolna i warto o nią dbać – dodała wojewoda.

Eliminacje Wielkiego Świętokrzyskiego Quizu Historycznego „Gramy dla Niepodległej” odbyły się we wszystkich powiatach województwa. Trzyosobowe zespoły biorące udział w rozgrywkach odpowiadały na pytania dotyczące historii Polski i jej drogi do niepodległości. Druga część quizu dotyczyła członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „15 lat Polski w Unii Europejskiej” ukazująca pozytywne zmiany, które dzięki przynależności Polski do UE zaszły w naszym kraju.