OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 129 - Silny deszcz z burzami Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Siedem dekad współpracy - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
09.01.2020

Siedem dekad współpracy

Z okazji obchodów 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Mongolią odbyło się spotkanie zorganizowane przez wojewodę Zbigniewa Koniusza oraz marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego.

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach otwarto wystawę „Piękno Mongolii” składającą się z fotografii Bayar Balgantserena, znanego mongolskiego artysty nagradzanego prestiżowymi wyróżnieniami za zdjęcia pokazujące uroki krajobrazu oraz szczegóły codziennego życia swej ojczyzny. Gośćmi spotkania byli m.in. ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Mongolii w Polsce Bataa Nemekh oraz konsul honorowy Mongolii w Krakowie Urtnasan Tsakhiur. – Nasze stosunki to nie tylko 70 lat, o których mówimy, bo historia nasza wielokrotnie splatała się ze sobą na różnych polach. Mam nadzieję, że dzisiejsza wystawa to początek dobrej drogi do bliskiej współpracy, nie tylko  kulturalnej, ale i gospodarczej, jak również politycznej. Ta współpraca może jedynie być dobrą, jeżeli nasze relacje oprzemy na przyjaźni. A ta przyjaźń między nami jest – mówił wojewoda Zbigniew Koniusz witając gości.

W Kielcach zaprezentowano także tradycyjne stroje i pieśni mongolskie – atrakcyjne pokazy przygotowało Centrum Kultury Mongolii w Krakowie oraz ludowe stroje i muzykę z różnych regionów Polski. Można było również skosztować tradycyjnych potraw z obydwóch krajów. Okolicznościowe spotkanie zakończyła projekcja filmu dokumentalnego „Mongolia - Nomadic by Nature”.

Wystawę fotograficzną „Piękno Mongolii” można oglądać w Wojewódzkim Domu Kultury do 9 lutego.