Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Minister rodziny pracy i polityki społecznej w regionie świętokrzyskim - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
03.07.2020

Minister rodziny pracy i polityki społecznej w regionie świętokrzyskim

Z oficjalną wizytą w województwie świętokrzyskim gościła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, której towarzyszył wojewoda Zbigniew Koniusz oraz parlamentarzyści.

Wizyta w regionie rozpoczęła się od starachowickiego przedsiębiorstwa Starpol. Podczas briefingu prasowego zorganizowanego w siedzibie tej firmy, Minister Marlena Maląg poinformowała o dotychczasowej realizacji rządowego wsparcia dla przedsiębiorców oraz pracowników. Dokonując podsumowania trzech miesięcy funkcjonowania tarczy antykryzysowej stwierdziła, że jej celem była przede wszystkim ochrona miejsc pracy.

- Zgodnie z wytycznymi szybkiego wdrożenia rozwiązań jakie otrzymaliśmy od prezydenta oraz premiera opracowaliśmy instrumenty - szybkie mechanizmy wsparcia, żeby przedsiębiorcy mieli środki na wynagrodzenia i zachowali płynność. Dziś, po tych stu dniach, śmiało możemy powiedzieć, że mechanizmy zadziałały. Ochroniliśmy w skali kraju ponad 5 milionów miejsc pracy. Ponad 106 miliardów złotych trafiło dla przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy, a więc na dofinansowania do wynagrodzeń, na świadczenia postojowe, na zwolnienia ze składki ZUS. Ochrona pracowników jest dla nas bardzo ważna. Mechanizm zwolnienia ze składki ZUS to ok. 17 miliardów zł wydane z budżetu państwa - dodała.

Podkreśliła, że potwierdzeniem efektywności działań rządu są dane dotyczące bezrobocia.

- Dzisiaj, kiedy w przestrzeni publicznej kandydat Rafał Trzaskowski mówi o tym, że przybyło milion bezrobotnych, my możemy powiedzieć śmiało z podniesioną głową, że jesteśmy wiarygodni, bowiem na koniec maja stopa bezrobocia wynosiła 6 procent, czyli milion jedenaście tysięcy osób bezrobotnych. W wyniku epidemii czyli od końca lutego przybyło 92 tyś bezrobotnych - te osoby nie zostały pozostawione bez opieki państwa. Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy została podjęta ustawa o dodatku solidarnościowym, czyli wypłacie świadczenia w wysokości 1400 zł przez 3 miesiące dla tych osób, które straciły pracę po 15 marca, a które były na umowie o pracę - podkreśliła.

Minister poinformowała, że na terenie województwa świętokrzyskiego ok. 3 miliardów złotych zostało przekazane na ochronę miejsc pracy. 

Jak podkreśliła minister Marlena Maląg, polityka społeczna obecnego rządu to przede wszystkim kompleksowe spojrzenie na rodzinę i budowanie rozwoju gospodarki opartego na niej, stąd też przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn, godna waloryzacja emerytur, a także 13 emerytura. - Gwarantem dalszej realizacji tych programów jest prezydent Andrzej Duda - zaznaczyła, dodając: - Dbamy o wszystkie regiony naszego kraju: nie tylko o wielkie aglomeracje, ale też o te „małe ojczyzny”, bo to jest bardzo ważne aby Polska rozwijała się równomiernie - zauważyła. - Dzisiaj stawiamy przede wszystkim na rodzinę - bo jest ona fundamentem i kołem zamachowym rozwoju naszej gospodarki. Chcemy nadal budować Polskę nowoczesną, która będzie służyła Polakom, i dlatego tak ważne są spotkania w małych miejscowościach, rozmowy i wsłuchiwanie się w potrzeby obywateli - mówiła minister Marlena Maląg.

Wojewoda Zbigniew Koniusz podkreślił, że obecny rząd słucha obywateli i zmienia Polskę, a osoba prezydenta gwarantuje ciągłość reform i dalszego rozwoju Polski, - Dlatego też tak ważny jest nasz udział w wyborach - dodał.

Minister odwiedziła również Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie oraz Ośrodek Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Starachowicach, a także spotkała się z mieszkańcami Pawłowa oraz gminy Mirzec w Gadce.