Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Święto ratowników - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
13.10.2020

Święto ratowników

Z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego wojewoda Zbigniew Koniusz wystosował list do lekarzy, pielęgniarek, ratowników oraz dyspozytorów medycznych, w którym podziękował im za codzienną pracę.

„Praca w zespołach ratownictwa medycznego, szpitalnych oddziałach ratunkowych i w dyspozytorni medycznej stanowi prawdziwe wyzwanie. Wymaga połączenia zawodowego profesjonalizmu z wyjątkowymi predyspozycjami, które są niezbędne by nieść pomoc medyczną ludziom w zagrożeniu zdrowia i życia. (…) W tym roku Wasza praca, Wasze poświęcenie  dla drugiego człowieka – dla pacjenta ma wyjątkowy wydźwięk. Jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie przypuszczał, że przyjdzie nam stawić czoła pandemii wirusa SARS-CoV-2 i zachorowaniom na chorobę COVID-19 wywołaną tym wirusem, a nasze codzienne życie tak bardzo się zmieni. Z perspektywy tego okresu mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że zespoły ratownictwa medycznego i szpitalne oddziały ratunkowe stanęły na wysokości zadania” – napisał wojewoda.

List wojewody z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

13 października jest obchodzony jako Dzień Ratownictwa Medycznego. Patronem tego corocznego święta jest błogosławiony Gerard – założyciel Zakonu Rycerzy Szpitala św. Jana Jerozolimskiego. System Państwowego Ratownictwa Medycznego został utworzony w celu realizacji zadań państwa polegających na zapewnieniu pomocy każdej osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Na terenie województwa to zadaniem wojewody jest planowanie, organizowanie, koordynowanie systemu i nadzór nad jego funkcjonowaniem.  Jednostkami systemu PRM są zespoły ratownictwa medycznego, w tym zespoły lotnicze oraz szpitalne oddziały ratunkowe.