Premier w regionie
W województwie świętokrzyskim przebywał premier Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji prasowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach mówił o wzroście wydatków na onkologię oraz o założeniach Krajowej Sieci Onkologicznej. W spotkaniu uczestniczył wojewoda Zbigniew Koniusz.
- Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ta choroba zabiera nam rocznie 100 tysięcy rodaków, a my chcemy zrobić wszystko, by z roku na rok ta liczba była coraz mniejsza. Wypracowaliśmy program budowy Krajowej Sieci Onkologicznej, która ma zdecydowanie poprawić jakość leczenia na wszystkich etapach walki z nowotworami. System sieci onkologicznej pozwala wymieniać się doświadczeniami, dbać o jakość procesu leczenia oraz zapewnia nadzór i monitoring – mówił prezes rady ministrów.
Celem utworzenia Krajowej Sieci Onkologicznej jest wzrost efektywności profilaktyki nowotworów, wczesnej diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji pacjentów. W konsekwencji działania te umożliwią odwrócenie niekorzystnych trendów oraz pozwolą na obniżenie społecznych kosztów obciążenia chorobami nowotworowymi.
Jak podkreślił szef rządu, w ciągu ostatnich lat wydatki na onkologię wzrosły niemal dwukrotnie. – Nadal nie będziemy szczędzili sił i środków, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii. Bo to jest dla państwa polskiego absolutny priorytet – podkreślił Mateusz Morawiecki. – Wydatki na onkologię to jedno, ale patrzenie na leczenie z perspektywy pacjenta to jest to czego rodacy oczekują. To klamra spinająca wszystkie zmiany, które wprowadzamy. Nie są to zmiany dla lekarzy ani szpitali, są to zmiany dla pacjentów, abyśmy mogli stosować metody skutecznego leczenia nowotworów – dodał premier.
W trakcie konferencji prasowej w ŚCO, towarzyszący premierowi minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił cele projektowanej ustawy w sprawie sieci onkologicznej, która pozwoli na wdrożenie nowej struktury organizacyjnej i modelu zarządzania opieką onkologiczną.
Kluczowe założenia Krajowej Sieci Onkologicznej to: zapewnienie możliwości telefonicznego i elektronicznego umawiania oraz zmiany terminu badań diagnostycznych i wizyt lekarskich, wyznaczanie koordynatora leczenia onkologicznego dla każdego pacjenta, co 12 miesięcy pomiar poziomu wartości mierników jakości klinicznej opieki onkologicznej, co 24 miesiące weryfikacja minimalnych kryteriów warunkujących przynależność do danego poziomu referencyjnego oraz zautomatyzowany proces kwalifikacji do poszczególnych poziomów referencyjnych.
Gospodarzem spotkania w Świętokrzyskim Centrum Onkologii był dyrektor placówki prof. Stanisław Góźdź. Wcześniej premier rozmawiał z członkami Krajowej Rady ds. Onkologii.
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził także Starachowice, gdzie złożył wizytę w firmie Cerrad.
– Nowe inwestycje, które tu widzimy dały możliwość większej produkcji, także na eksport. Pomoc w dalszej ekspansji dla firm to zadanie, które przed sobą stawiamy. Epidemia odejdzie, a wtedy trzeba będzie jak najszybciej odbudowa polską gospodarkę. Dlatego cieszę się, że w firmie Cerrad skorzystano ze środków na modernizację i najnowocześniejszą bazę technologiczną, a dodatkowo skorzystano także z tarczy finansowej na wsparcie miejsc pracy. Przedsiębiorcy, którzy są odpowiedzialni społecznie, przekazują środki na rzecz szpitali, to pokaz solidarności w tym trudnym czasie epidemii – mówił szef rządu podczas spotkania w starachowickim przedsiębiorstwie.
– Z dumą obserwujemy, jak z niewielkich polskich firm, z województwa świętokrzyskiego, po przekształceniach i modernizacji, tworzone są firmy, które konkurują z największymi w Europie. W tym państwo polskie też chce pomagać. Polski Fundusz Rozwoju ma specjalnie przeznaczoną linię, która ma wspierać przedsiębiorców w ekspansji międzynarodowej – podkreślił premier.