Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Szczepienia w domu pacjenta - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
19.02.2021

Szczepienia w domu pacjenta

O zasadach działania wyjazdowych punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 rozmawiano podczas konferencji w urzędzie wojewódzkim zorganizowanej przez świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Gospodarzem spotkania był wojewoda Zbigniew Koniusz.

Narodowy Fundusz Zdrowia zakontraktował specjalne wyjazdowe punkty szczepień dla pacjentów, którzy nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Dotrą one do osób, których stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do punktu szczepień lub skorzystanie z transportu organizowanego przez jednostki samorządu terytorialnego.

Wyjazdowe punkty szczepień są dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień, potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach. W skali kraju powstało ponad 100 takich dodatkowych punktów.

–  Szczepienia to ostatni wprowadzony przez rząd element walki z koronawirusem, czyli uodpornienie społeczeństwa mające na celu spadek liczby zachorowań. Po to, aby skutecznie prowadzić szczepienia wprowadzono szereg udogodnień, aby szczepionka w sposób szybki, praktyczny i wielokierunkowy mogła dotrzeć do punktu docelowego. Wzięto pod uwagę szereg aspektów. Większość z nas jest w stanie dotrzeć do punktu szczepienia, natomiast są osoby, które z różnych powodów nie mogą tego uczynić i  dlatego powstały zespoły dowożące. Ale są także osoby, które nie mogą być nawet transportowane, a chcą zostać zaszczepione. I ten element również jest dobrze rozpracowany, gdyż w tym celu wprowadzono wyjazdowe zespoły szczepień – mówił wojewoda Zbigniew Koniusz.

O zasadach pracy mobilnych punktów szczepień w naszym regionie mówili dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ Małgorzata Kiebzak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach Magdalena Gościniewicz, Sebastian Kędzierski z Centrum Medycznego PZU Zdrowie Artimed Kielce oraz wójt gminy Gnojno Zbigniew Janik.