Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Sandomierskie Collegium Gostomianum nabrało blasku - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
18.02.2021

Sandomierskie Collegium Gostomianum nabrało blasku

Dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się wyremontować zabytkowy budynek Collegium Gostomianum w Sandomierzu.

 - To perełka, nie tylko na skalę naszego województwa, ale całego kraju - przyznał wojewoda. - Wszystko, co jest piękne w architekturze, jest zawarte w tym budynku. On cały czas pełni funkcję dydaktyczną i to jest rzecz bardzo istotna. Myślę, że nikt z nas nie wątpi w to, by dalej lobbować na rzecz Sandomierza. - powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Collegium Gostomianum zostało wzniesione na początku XVII w., zachowało pierwotny kształt architektoniczny i funkcję. Jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce. Zespół wznoszony był w latach 1604-1615 przez budowniczego jezuickiego Michała Hitza. Niszczony pożarami w 1656 i 1813 roku. W II połowie XIX w. rozebrano południowe skrzydło i kościół św. Piotra, stojący na środku dziedzińca od XII wieku. Sześciokondygnacyjny obiekt zachował oryginalny układ przestrzenny, dekorację sklepień, pierwotny system ogrzewania budynku oraz w dwóch kondygnacjach oryginalną, eliptyczną klatkę schodową, która jest odosobnioną konstrukcją tego rodzaju w Polsce. Pod tą budowlą znajdują się obszerne dwupiętrowe piwnice. Obecnie w budynku Collegium Gostomianum znów mieści się szkoła.

Całkowity koszt dotychczasowego remontu Collegium Gostomianum wyniósł ponad 900 tysięcy złotych, z czego 600 tysięcy otrzymano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

fot. I LO Collegium Gostomianum