OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 48 - Przymrozki Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Liczymy się dla Polski! - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
01.04.2021

Liczymy się dla Polski!

1 kwietnia rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. O szczegółach przedsięwzięcia opowiedzieli dziś podczas konferencji prasowej Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach Agnieszka Piotrowska Piątek.

Informacje, które pracownicy polskiej statystyki publicznej zbiorą od milionów Polaków, poszerzą i zaktualizują wiedzę o naszym kraju i jego mieszkańcach, szczególnie, że spisy odbywają się raz na 10 lat. Zbierzemy dane nie tylko o liczbie ludności, ale także o zmianach w strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej. Informacje te pozwolą na analizę procesów jakie zaszły w okresie między spisowym. Dzięki temu lepiej poznamy potrzeby i wyzwania, z którymi mierzymy się w codziennym życiu. Wszechstronna i rzetelna wiedza o kraju i jego mieszkańcach to nasze wspólne dobro, ogromny kapitał na dziś i na jutro. Udział w spisie jest zatem nie tylko prawnym obowiązkiem każdego z nas, ale również powinnością obywatelską i historyczną.

Tegoroczny spis jest wyjątkowy, bo przypada w stulecie pierwszego spisu powszechnego w Rzeczypospolitej Polskiej, który ukazał stan kraju w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Ponadto realizujemy go w trudnym okresie dla nas wszystkich – w czasie pandemii. Dlatego wykorzystaliśmy w spisie technologię, która ułatwia życie na wielu płaszczyznach, także przy obowiązku spisowym. Wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i przekazać dane drogą elektroniczną - bezpiecznie, szybko i nie wychodząc z domu. Aplikacja do samospisu będzie dostępna od 1 kwietnia przez cały okres trwania spisu. Samodzielnie będą mogły się spisać także osoby, które nie posiadają urządzenia lub dostępu do internetu. Z myślą o nich w Urzędzie Statystycznym w Kielcach, ale także w każdym urzędzie gminy przygotowane są stanowiska, na których będzie można się spisać i otrzymać fachową pomoc przeszkolonych osób. Na wszystkie pytania związane ze spisem odpowiemy także na infolinii 22 279 99 99.

Dodatkowo w trakcie spisu wdrożymy metody pomocnicze – wywiady bezpośrednie lub telefoniczne, które przeprowadzą rachmistrze.

Zrobiliśmy wiele dla wygody oraz bezpieczeństwa naszych respondentów i ich danych. Wystarczy się spisać, bo jak głosi hasło rozpoczynającego się spisu Liczymy się dla Polski.

Więcej informacji na portalu spis.gov.pl