OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 48 - Przymrozki Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
02.04.2021

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki włącza się w obchody przypadającego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.

Jedną z nich jest akcja, której organizatorem jest Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Kielce – „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu”. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki przyłącza się do akcji, i podobne jak w ubiegłych latach, budynek urzędu zostanie podświetlony w kolorze niebieskim symbolizującym autyzm.

W ramach obchodów Wojewoda Świętokrzyski włączył się także do akcji „A - jak autyzm”. Ma ona zainteresować, uwrażliwić społeczeństwo i ukazać z jakimi problemami spotykają się osoby z autyzmem.

Bądźmy solidarni z osobami z autyzmem!