OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 107 - Upał Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Premier o rozwoju inwestycji - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
19.07.2021

Premier o rozwoju inwestycji

Wizytę w regionie świętokrzyskim złożył premier Mateusz Morawiecki. W Porzeczu w gminie Miedziana Góra, w miejscu gminnej inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnej, mówił o korzyściach wynikających z Rządowego Funduszu Polski Ład. Szefowi rządu towarzyszył wojewoda Zbigniew Koniusz.

- Wykluczenie może mieć różne oblicza. Może to być też wykluczenie wodno-kanalizacyjne – które uniemożliwia rozwój wielu gminom i utrudnia życie mieszkańcom. Dlatego jedną z części Polskiego Ładu jest wielki program budowy i modernizacji linii wodociągowych i kanalizacyjnych. Dzięki takim inwestycjom jak ta, w Miedzianej Górze, ponad 1000 mieszkańców będzie miało dostęp do nowoczesnej sieci wodno-kanalizacyjnej – mówił Mateusz Morawiecki.

- To są drogie inwestycje. Bardzo często samorządów nie jest samych na nie stać. Dlatego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a także z rządowego programu Polski Ład, do którego nabory już ruszyły, proponujemy rozwój wielu takich inwestycji, w wielu miejscach Polski, a w szczególności tam, gdzie brak jest jeszcze nowoczesnej sieci wodno-kanalizacyjnej bądź wymaga ona modernizacji – dodał premier. Jak podkreślił szef rządu, Polski Ład to nie tylko duże projekty, lecz także wiele lokalnych inicjatyw, które poprawią komfort życia mieszkańców miast i wsi w Polsce.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowy rządowy program realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który polega na dofinansowaniu samorządowych inwestycji m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne czy w gospodarowanie odpadami. Jak informuje BGK, w pierwszej, pilotażowej, edycji programu każdy samorząd może złożyć maksymalnie 3 wnioski o dofinansowanie inwestycji. Proces odbywa się w pełni elektronicznie – w specjalnie przygotowanej aplikacji programu - szczegóły na stronie internetowej banku www.bgk.pl.