Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Wyjątkowy spektakl w Krzyżtoporze - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
05.08.2021

Wyjątkowy spektakl w Krzyżtoporze

Patriotyczny koncert „Polska dziękuje - w duchu Niepodległej” odbędzie się 13 sierpnia w zamku Krzyżtopór w Ujeździe. O wyjątkowym muzycznym wydarzeniu poinformował wojewoda Zbigniew Koniusz.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Głównym wykonawcą spektaklu będzie znany kompozytor i dyrygent Piotr Rubik wraz z zespołem. Wystąpią soliści: Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, Agnieszka Przekupień, Michał Gasz, Grzegorz Wilk oraz Michał Bogdanowicz. Koncert uświetnią: Wrocławski Chór Akademicki pod dyrekcją Alana Urbanka, Chór Parafii Garnizonowej z Kielc pod dyrekcją Edyty Bobryk, Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej oraz kieleckie Studio Tańca i Stylu „Rewanż” Tomasza Rowińskiego.

Jest to już drugi koncert o nazwie „Polska dziękuje”, poprzedni odbył się 15 sierpnia ubiegłego roku. Obydwa koncerty mają wspólny mianownik, którym jest słowo „dziękuje” . Chcemy podziękować naszym obywatelom za to, że byliśmy razem w tak trudnym czasie pandemii – mówił podczas konferencji prasowej wojewoda: pomysłodawca i główny organizator koncertu.

Pandemia nas połączyła. W sposób znakomity ukazała to, co jest w nas dobre. Naszą solidarność społeczną, solidarność w rodzinach, głębokie poczucie odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i za naszych bliskich. Różne są okresy w życiu. Jest czas walki, jest czas pracy, a w tym momencie jest to czas odpoczynku – koncert jest skromnym oddaniem tego, czym żyliśmy przez ostatnie dwa lata pandemii. Mam nadzieję, że to my, jako społeczeństwo, będziemy mieć nad sytuacją kontrolę zdecydowanie większą niż było to do tej pory, a dzieje się to również dzięki szczepieniom – podkreślił Zbigniew Koniusz.

Patriotyczne wydarzenie, organizowane tuż przed obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej, to także hołd dla tych, którzy walczyli w obronie ojczyzny podczas wojny 1920 roku. W przedsięwzięcie włączyli się współorganizatorzy: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wójt Gminy Iwaniska, Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach oraz Polskie Radio Kielce. Imprezę objęły patronatem medialnym redakcje TVP3 Kielce oraz „Echa Dnia”.

Wstęp na koncert tylko za zaproszeniami, którymi dysponują współorganizatorzy oraz patroni medialni. Zaproszenia można dostać także w punkcie szczepień przeciwko COVID-19 znajdującym się przed urzędem wojewódzkim. Jak poinformował wojewoda, wejściówki na koncert otrzyma po dziesięć osób, które zaszczepią jako pierwsze w ramach organizowanej tam, w najbliższą sobotę i niedzielę (7 i 8 sierpnia), akcji szczepień (początek o godzinie 9.00). Dodatkowa atrakcja czeka na dwudziestą zaszczepioną w tych dniach osobę, która – poza otrzymaniem zaproszenia na spektakl – będzie mogła wejść na pokład balonu i podziwiać z góry panoramę zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

Przedsięwzięcie wojewody organizowane jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości – program „Niepodległa” na lata na lata 2017-2022, którego celem jest wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej.

Przed koncertem – o godz. 17.00 – w kościele parafialnym w Iwaniskach rozpocznie się msza św. w intencji ojczyzny. W Ujeździe prowadzona będzie ponadto, z inicjatywy wojewody, akcja szczepień przeciwko COVID-19. W godz. 17.00-19.00, w mobilnym punkcie szczepień przed zamkiem Krzyżtopór, wszyscy chętni otrzymają jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson.

Gośćmi konferencji prasowej wojewody byli marszałek województwa Andrzej Bętkowski oraz dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Jacek Sabat.

  • _koncert
  • _IMG_8001