Ważna informacja: zmiana trybu pracy ŚUW X

Zielony wodór – paliwo przyszłości - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
25.11.2021

Zielony wodór – paliwo przyszłości

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wziął udział w uroczystej inauguracji powstania Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich w Chęcinach. Inicjatorem przedsięwzięcia jest spółka Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych.

Wykorzystanie nowoczesnych, zeroemisyjnych źródeł energii oraz wychodzenie naprzeciw obecnym potrzebom związanym z ochroną środowiska i wymaganiami, które stoją przed gospodarką to główne złożenia powołanego Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego.

„Historia dzieje się na naszych oczach - dla naszych dzieci. Warto podkreślić, że potencjał świętokrzyskiego jest ogromny i kwestia tylko dobrze nim zarządzać. Przykładem są te kopalnie, które stają się pionierem nowych technologii i rozwiązań”- powiedział podczas uroczystej inauguracji przedsięwzięcia wojewoda Zbigniew Koniusz.

Istotą powołania klastra jest ograniczenie w wykorzystaniu paliw kopalnianych i zastąpienie ich wodorem. Według założeń Świętokrzyskiej Kopalni Surowców Mineralnych do 2030 roku, uda się zredukować emisję CO2 o blisko 490 tysięcy ton.

Wyprodukowany wodór będzie wykorzystywany w samochodach używanych na terenie kopalni ale także być może w autobusach miejskich w Kielcach. Celem klastra jest wytworzenie 50 tysięcy ton zielonego wodoru, co pozwoli zastąpić obecnie używane  150 mln litrów oleju napędowego rocznie.

„Mówimy o wodorze czyli o bezpieczeństwie energetycznym. Warto także podkreślić, że produktem ubocznym będzie tlen. Gratuluję pomysłu i życzę powodzenia w realizacji przedsięwzięcia”- powiedział  wojewoda Zbigniew Koniusz.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest spółka Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych. Świętokrzyski Klaster Wodorowy nosi imię Braci Łaszczyńskich. Spadkobiercy rodziny Łaszczyńskich, w liście do organizatorów przedsięwzięcia ,napisali : „Jest nam niezmiernie miło, że nasi dziadkowie stają się patronami na wskroś nowoczesnej inwestycji technologicznej. Potrzeba wielu sił, zaangażowania i przychylności  tych, którzy będą finansować  te działania,  aby osiągnąć sukces.”

  • wodor2
  • wodor3
  • wodor4
  • wodor5
  • wodor6
  • wodor7
  • wodor8
  • wodor9