OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 132 - Upał Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Urodziny powstańca warszawskiego - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
10.01.2022

Urodziny powstańca warszawskiego

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz spotkał się mieszkańcem Kielc Andrzejem Jachymczykiem – uczestnikiem powstania warszawskiego, który 9 stycznia obchodził 93. urodziny.

Andrzej Jachymczyk w momencie wybuchu powstania warszawskiego miał zaledwie 15 lat.  „Na tydzień przed wybuchem powstania ojciec zgodził się, żeby w naszym mieszkaniu było dowództwo Żoliborza, ja mieszkałem w mieszkaniu na Żoliborzu” tak wspomniał podczas spotkania z wojewodą Zbigniewem Koniuszem Andrzej Jachymczyk. Szczegółowo opowiedział o swoich przeżyciach w czasie wojny oraz o obronie Żoliborza. W swoim archiwum Pan Andrzej posiada fotografie z okresu powstania warszawskiego, które ukazują obraz powstańczej Warszawy oraz młodych ludzi, którzy bronili miasta przed Niemcami.

Andrzej Jachymczyk pseudonim „Azjata” brał udział w powstaniu warszawskim, walczył w zgrupowaniu „Żyrafa 2” na Żoliborzu pluton 227.

Po upadku powstania trafił do obozu przejściowego, jenieckiego w Niemczech, potem do tzw. Arbeitskomanda.

Po kilku latach wspólnie z ojcem zdecydowali się na powrót do Polski. Jak wspominał wielu jego kolegów zostało poza granicami kraju.

  • powstaniec
  • powstaniec2
  • powstaniec3