OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 66 - Przymrozki Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

„Niebieska Strefa” dla osób z autyzmem - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:
11.01.2022

„Niebieska Strefa” dla osób z autyzmem

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wziął udział w uroczystym otwarciu pierwszej w Polsce i regionie „Niebieskiej Strefie”. To miejsce dedykowane szczególnie dla osób dotkniętych spectrum autyzmu.

„Niebieska Strefa” to kompleksowy system wsparcia dedykowany dla osób ze spektrum autyzmu, na różnym poziomie funkcjonowania. Pierwsze tego typu placówka mieści się w Poczytalni Dworca Autobusowego w Kielcach. Inicjatywa skierowana jest szczególnie do osób, które są bardziej wrażliwe na rożne bodźce z zewnątrz.

Jak zapewnia jedna z pomysłodawczyń przedsięwzięcia czasami małe impulsy powodują, że osoby z autyzmem mają problem z załatwieniem wielu spraw. Oznacza to często wykluczenie tych osób z korzystania z teatrów, kin, restauracji, kawiarni czy bibliotek. Aby wyjść naprzeciw takim oczekiwaniom została uruchomiona pierwsza w Polsce oraz regionie świętokrzyskim „Niebieska Strefa”. Miejsce to pozwoli na łatwiejszy dostęp do zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej. Idea ma na celu wparcie osób w korzystaniu z przestrzeni publicznej, a także z usług instytucji kulturalno-publicznej .

„Wierzę, że w świętokrzyskim rodzą się same dobre pomysły. Gratuluję pięknego wyeksponowania pomysłu i pokazanie problemu. Dzięki Wam wiemy jedno. Wszyscy jesteśmy równi, tylko różni nas stopień wrażliwości. To co robicie jest pokazaniem, że jesteśmy jedną wielką rodziną, w której musimy się wspierać” - powiedział podczas uroczystości wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

„Niebieskie Strefy” powstały z potrzeby serca – zapewniała jedna z pomysłodawczyń przedsięwzięcia prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w  Kielcach Paulina Papka. Jest to projekt wyjątkowy, również ze względu na to, że zastosowanie wielu nowych rozwiązań pomoże w skorzystaniu z oferty biblioteki osobom także głuchoniemym, z zaburzeniami lękowymi oraz komunikacyjnymi.

Specjalne oznakowanie pomoże osobom zainteresowanym w dotarciu do „Niebieskiej Strefy”  i znalezieniu miejsca na Dworcu Autobusowym. Od wejścia umieszczone są oznakowania -tablice czy strzałki w niebieskim kolorze.

„Czasami wystarczy banalny instrument, jakim jest tablica, kartka. Te rzeczy dla osób, które są bardziej wrażliwe, mogą w normalny sposób funkcjonować. Aby realizować ten pomysł trzeba mieć wielką odwagę. Czasami trzeba zrobić mały krok w tył, aby pociągnąć za sobą te osoby, które inaczej odbierają rzeczywistość”- podkreślił podczas spotkania Zbigniew Koniusz. 

Kadra pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej przeszła specjalne szkolenia, w celu zapewnianie odpowiedniej obsługi osób szczególnie wrażliwych.

W planach jest uruchomienie kolejnych 13 „Niebieskich Stref”.Inicjatorami powstania ”Niebieskich Stref” są prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu oddział Kielce - Paulina Papka oraz Aleksandra Niemczyk wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.

 

  • strefa
  • strefa1
  • strefa2
  • strefa3
  • strefa4
  • strefa5